کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 اسفند 1398   Sunday 23 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 خرداد 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

سه‌شنبه 15 شهریور 1362
در خانه ماندم. بحث ولایت فقیه را از کتاب «عوائد نراقی» مطالعه کردم. مقداری هم گزارش‌ها را خواندم. با میرحسین موسوی نخست‌وزیر درباره رسیدگی به مقررات و وضع اتاق بازرگانی، تلفنی صحبت کردم. آقای امامی کاشانی گفت، در حساب اتاق بازرگانی پول زیادی خوابیده است. با اجازه امام، می‌خواهند برای ساختمان بنای جدید متعلق به مدرسه عالی شهید مطهری بدهند؛ این پول‌ها را از حق عضویت بازرگانان به دست می‌آورند، یا عناوین دیگر. چند نشای نعناء از باغچه به گلدان منتقل کردم که بشود در داخل ساختمان، استفاده کرد. ظهر آقای حسین سالاری، مدیرعامل شرکت کشتیرانی مشترک وزارت نفت و دادستانی انقلاب، تلفنی از کم‌کاری و کارشکنی و بوروکراسی حاکم بر شرکت نفت – که باعث خوابیدن هشت کشتی به خاطر نرسیدن قطعات یدکی شده- شکایت کرد. شب، بچه‌ها به منزل عمویشان رفتند. تنها بودم. امیرعراقی فرزند شهید مهدی عراقی آمد. مقداری انتقاد تحویل داد؛ از بنیاد مستضعفان و جاهای دیگر.
آقای ابوالفضل توکلی بینا سرپرست سازمان حج آمد و گزارشی از وضع سفر حج داد. از تبلیغات- که به عهده وزارت ارشاد اسلامی و آقای محمد موسوی خوئینی‌ها نماینده امام خمینی و سرپرست حجاج ایرانی است- ناراضی است. حالم امروز خوب نبود؛ کمی تب داشتم؛ پرهیز هم نکردم.

چهارشنبه 16 شهریور 1362
صبح زود به مجلس رفتم. کسالت داشتم. از بیمارستان فیروزگر آمدند و خون و ادرار برای آزمایش بردند. بعدا اطلاع دادند که سالم است. تا ساعت هشت و نیم گزارش‌ها را خواندم. غلام اسحاق خان وزیر دارایی اقتصاد و بازرگانی پاکستان به دیدنم آمد. مقداری در کلیات توسعه روابط صحبت شد. از اغتشاشات جاری پاکستان پرسیدم. گفت کمونیست‌ها و چپی‌ها هستند. پایگاه مردمی – جز در سند – ندارند و از خارج، حمایت می‌شوند – روسیه و هند و افغانستان- نگرانی نداریم؛ مردم با ما هستند. از مذاکره با افغانستان و روسیه صحبت شد. از ما می‌خواست که از مذاکرات حمایت کنیم. زور مجاهدان،‌ شوروی را به مذاکره کشانده و نباید زور را کم کنیم و مذاکره بدون نظر مجاهدان افغانی، آنها را مردد می‌کند. از تصویب مهلت به پاکستان، برای پرداخت وام ایران در مجلس، تشکر کرد 1.
آقای علی عباسپور مشاور رئیس‌جمهور آمد و راجع به برنامه پنج‌ساله مطالبی داشت. قرار شد در کمیسیون ویژه شرکت کند. سفیر روسیه آمد. سلام رهبران اتحاد جماهیر شوروی را آورد.
خواستار تحسین روابط بود و از شعار مرگ بر شوروی گله داشت. من علل بروز این شعار را گفتم و ثابت کردم که شوروی مقصر است: کمک شوروی به عراق در جنگ، کارهای حزب توده، اعتراف‌های مهمی که هنوز با مردم در میان نگذاشته‌ایم، تجاوز شوروی به افغانستان و خیلی چیزهای دیگر را تذکر دادم و اشتباهات شوروی را گفتم. بر خصلت ضدامپریالیستی انقلاب ایران – که همین یکی کافی است که شوروی‌ها راضی باشند- تکیه کردم. حرف حسابی در جواب نداشت و وسیله اصلاح روابط را رفع این عوامل، معرفی کردم.
شورای دانشگاه تربیت مدرس آمدند. گزارشی از کار و برنامه ها دادند و از قلت امکانات و عدم همکاری وزارت علوم گله داشتند. اردوی مدرسان و علمای اهل سنت آمدند که سه ماه دوره دیده‌اند، گزارشی دادند که جالب بود و من درباره اتحاد مسلمانان صحبت کردم 2. دکتربسکی و حمید لاهوتی آمدند. دکتر بسکی، گزارشی از خدمات خود در گنبد کاووس داد و از فشار بر مخالفان، نگران بود و پیشنهاد عفو می‌داد و پیشنهاد انتقال و تاسیس مراکز خدمات پزشکی به خارج از تهران داشت.
بعد از ناهار و نماز، سران اقلیت مسیحیان آشوری آمدند؛ ضمن اعلان وفاداری به انقلاب، برای دکتر سرگون بیت اوشانا نماینده اقلیت آشوری مجلس – که به خاطر عضویت در حزب توده بازداشت شده- شفاعت کردند. گفتم، فیلم اعترافات او را مشاهده کنند؛ اگر صلاح دانستند، رسما تقاضای عفو و ضمانت نمایند.
عقد ازدواج برادرزاده آقای مروارید را بستم. عصر آقای خانیان آمد؛ از آقای پاکروان رئیس دیوان محاسبات – در مقابل مخالفانش - حمایت می‌نمود و خواستار ارتباط بیشتر ما با مردم بود و پیشنهاد دادن قطعات آمریکایی از طرف دیگری را مطرح کرد. در جلسه شورای اقتصاد شرکت کردیم. مسائل اجرایی تصمیمات مطرح بود و بحث ایجاد بندر آزاد، که به جایی نرسید؛ بیشتر حضار موافق نبودند. شب به خانه آمدم؛ کمی کسالت دارم.
... ادامه دارد
_____________________________________
پی‌نوشت:
1- در این دیدار غلام اسحاق خان، از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برای سفر به پاکستان دعوت کرد.
2- در این دیدار که علما، ائمه جمعه و جماعات و مدرسین مدارس علوم دینی استان کردستان حضور داشتند، آقای هاشمی رفسنجانی گفت: «اگر ما به فرازهای مهم تاریخ دنیای اسلام بنگریم، درمی‌یابیم که دشمنان اسلام در گذشته و امروز، از اهرم تفرقه برای نفوذ، سلطه، استثمار و تحقیر مسلمین استفاده کرده و می‌کنند و متاسفانه با اینکه بارها و بارها ضرر این تفرقه را دیده‌ایم، هنوز هم کسانی پیدا می‌شوند که به این جدایی‌ها دامن می‌زنند و اگر بنا باشد ما از هم جدا باشیم، قدرت دنیای اسلام، شکل نخواهد گرفت.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام