کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 07 بهمن 1400   Thursday 27 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 خرداد 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: چند سالی است که درج عکس متوفی روی سنگ قبر همه گیر شده و این موضوع زن و مرد هم ندارد، با گذر از قبرستان‌های هر شهر متوجه می‌شوید که روی اکثر سنگ قبر‌ها علاوه بر نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و وفات متوفی یک بیت شعر و عکس شخص متوفی نیز خود نمایی می‌کند و این موضوع حتی برای قبر‌های چند طبقه نیز اتفاق افتاده است؛ با این اوصاف اما چند وقتی است که با درج بنر‌هایی در قبرستان‌ها از خانواده متوفیان خواسته شده که در صورتی که عکس خانم روی سنگ قبر عزیزشان درج شده سریعا برای تعویض آن اقدام نمایند، در غیر این صورت سنگ مزار آن‌ها برداشته می‌شود! برای بررسی این موضوع با مسئولان بهشت زهرا تهران تماس گرفتیم که آن را تائید کردند اما هیچ یک از مدیران شهری از این موضوع اطلاعی نداشتند!

>ممنوعیت تصویر روی سنگ قبر زنان
از همان ابتدا درج تصویر زنان بر آگهی‌های ترحیم با نوعی ممنوعیت همراه بود به همین دلیل هم به جای تصویر شخص متوفی، طرحی از شمع و گل روی آگهی ترحیم درج وی شد اما در رابطه با سنگ قبر موضوع جور دیگری است. سنگ قبرهایی که در ابتدا تنها نام و نام خواندگی متوفی روی آن‌ها حک می‌شد کم کم با درج چند بیت از یک شعر مزین شد و حالا هم چند سالی است که عکس متوفی روی آن خود نمایی می‌کند. فرق ندارد متوفی مرد باشد یا زن، همین که قرار باشد سنگ قبری برای آن ساخته شود یکی از عکس‌های آن نیز به سنگ تراش داده می‌شود که همراه با مشخصات فردی شخص متوفی روی سنگ قبر حکاکی شود. این موضوع تا جایی ادامه پیدا کرد که بعضا شاهد عکس‌هایی به دور از موازین شرعی بودیم که روی سنگ‌های قبر خود نمایی می‌کرد، پس از آن هم کم کم شایعه‌هایی مبنی بر ممنوعیت درج عکس روی سنگ قبر‌ها منتشر شد اما همچنان این اتفاق رخ می‌داد و پیگیری خاصی در رابطه با آن صورت نمی‌گرفت تا این که از چند وقت پیش شاهد نصب پلاکارهایی در قبرستان‌ها هستیم که در آن ذکر شده «افرادی که سنگ مزار عزیزانشان عکس خانم است در اسرع وقت نسبت به برداشتن عکس اقدام کنند در غیر این صورت سنگ مزار آنها برداشته می‌شود.» این در حالی است که پیش از این خیلی از مراجع تقلید این کار را در شرایط رعایت موازین شرعی بلامانع اعلام کرده بودند!
مراجع تقلید چه می‌گویند؟
در استفتاء شماره ۱۱۸۳ از دفتر آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای آمده است: «نگاه‌کردن به تصویر زن نامحرم، حکم نگاه‌کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر این اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصویر هم متعلّق به زن مسلمانى که بیننده آن را می‌‏شناسد نباشد، اشکال ندارد.»
دفتر آیت الله نوری همدانی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان تصویر زن فوت شده را در آگهی تسلیت یا ترحیم یا سنگ قبر وی چاپ کرد یا خیر، اعلام کرده که «اگر مفسده داشته باشد، جایز نیست.»
دفتر آیت الله موسوی اردبیلی هم در پاسخ به همین سوال نوشته:«اگر تصویر بانوی فوت‌شده با حجاب اسلامی باشد و مفسده‌ای هم نداشته باشد، اشکال ندارد.»
حضرت آیت الله‌هاشمی شاهرودی نیز درباره پاسخ به سوال که تصویر بانوان روی سنگ مزار، چه حکمی دارد، نوشت «حک تصویر بانوان روی سنگ مزار فی النفسه اشکال ندارد، به شرط آنکه مفسده‌ای بر آن مترتب نشود.» با این وجود اما این طور که معلوم است تصویر عکس زنان روی سنگ‌قبرها ممنوع اعلام شده است!

>بهشت زهرا تائید کرد!
برای بررسی این موضوع با روابط عمومی سازمان بهشت زهرا تماس گرفتیم. روابط عمومی این سازمان در رابطه با ممنوعیت درج عکس روی سنگ مزار زنان گفت:«این موضوع قانون است و اجبارا باید توسط خانواده متوفی انجام شود و عکس خانم‌ها از روی سنگ قبرها و کتیبه‌ها حذف شود. هر چند به طور کلی کتیبه ممنوع شده است؛ عکس بی حجاب خانم‌ها که به طور کلی قدغن است! اما اگر عکس زنی روی سنگ مزارش باشد با خانواده متوفی تماس گرفته می‌شود که بیایند و سنگ قبر را درست کنند و اگر خانواده‌ها اقدام نکنند خود سازمان دست به کار می‌شود! البته من اطلاع دقیقی نسبت به این موضوع ندارم و می‌توانید برای اطلاع بیشتر با واحد پذیرش تماس بگیرید.»
چندین بار با واحد پذیرش سازمان بهشت زهرا تماس گرفتیم تا در رابطه با این ممنوعیت اطلاعات دقیق‌تری کسب کنیم اما هیچ کس پاسخگو نبود! برای اطلاع بیشتر با سعید خال مدیر عامل سازمان بهشت زهرا تماس گرفتیم اما او نیز طی تماس‌های متوالی پاسخگو نبود!

>مدیران شهری اطلاع ندارند!
برای بررسی این موضوع که قانون این ممنوعیت از کجا و چه زمانی به تصویب رسیده با اعضای شورای شهر تهران تماس گرفتیم. پس از تماس‌های فراوانی که صورت گرفت بالاخره دو نفر از اعضای شورای شهر پاسخ دادند که البته نسبت به این موضوع اظهار بی اطلاعی کردند! ناهید خدا کرمی عضو شورای شهر تهران نسبت به این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد و گفت با آرش حسینی میلانی سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری صحبت کنید که در تماس‌های مکرر با ایشان نیز وی پاسخگو نبود! محمد میر لوحی عضو دیگر شورای شهر نیز در رابطه با این موضوع گفت که تاکنون چنین چیزی را نشنیده است! او می‌گوید: «چه کسی همچین چیزی را گفته است؟ من چنین چیزی را تاکنون ندیده ام و البته این موضوع مربوط به شورا هم نیست! اگر ابلاغیه‌ای هم در مورد این موضوع وجود دارد من خبر ندارم!»
برای اطلاع بیشتر با روابط عمومی شهر داری تهران تماس گرفتیم که گفتند نسبت به این موضوع اطلاعی ندارند و تاکید کردند که باید با مدیر عامل سازمان بهشت زهرا در رابطه با این موضوع صحبت کنیم!» باز هم با مدیر عامل سازمان بهشت زهرا تماس گرفتیم و باز هم جوابی دریافت نشد!

>سوال‌هایی که بی جواب ماند!
با اینکه چند سالی است که با درج عکس متوفی روی سنگ قبر رو به رو هستیم و این موضوع به نوعی عادی شده است اما در برخی از موارد شاهدیم که عکس‌های منتشر شده روی سنگ‌های قبر و یا کتیبه‌ها به دور از موازین شرعی است؛ با این حال چیزی که مشخص است این است که تاکنون هیچ گونه نظارتی روی ساز و کار حکاکی روی سنگ‌ها صورت نگرفته و مقرراتی برای آن نوشته نشده است و حالا به یکباره این موضوع در مورد زنان ممنوع اعلام شده و جالب است که هیچ یک از مدیران شهری در هیچ یک از سطوح مدیریت از این موضوع اطلاعی نداشتند! سوالی که در این بین مطرح می‌شود این است که اگر قانونی برای این ممنوعیت وجود دارد چه کسی آن را تصویب کرده و در صورتی که خانواده متوفی اقدامی برای سنگ قبر انجام ندهند سازمان ذیربط چه اقدامی در قبال سنگ قبر‌ها انجام خواهد داد! سوالاتی که کسی پاسخگوی آنها نبود!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام