کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 22 آذر 1398   Friday 13 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 خرداد 1398

صفحه خبر: سیاسی

فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره راهکارهای لازم برای خروج از وضعیت فعلی در اقتصاد کشور گفت: برداشت من این است که اگر از تولید سیمان، پتروشیمی و فولاد رانت زدایی وحشتناک صورت گیرد فرصتی پیدا خواهیم کرد که صنایع دیگر شکوفا شوند و وابستگی‌های ذلت آور به دنیای خارج کاهش و اشتغال افزایش پیدا کند تا مردم بتوانند نفسی بکشند. بحث من این است که اگر نظام تصمیم‌گیری و تخصیص منابع کشور از این زاویه جهت‌گیری‌های خود را بررسی کند و اصلاحات بنیادی را صورت دهد می‌تواند به کانون‌های اصلی آسیب پذیر شدن اقتصاد ایران هم فهم پیدا کند و بتواند بفهمد که چرا آمریکایی‌ها فکر کردند از طریق تحریم می‌توانند به ما فشار بیاورند. آیا جز این است که به نابرابری‌های ناموجه بی‌اعتنایی کردید و واردات را از طریق سیاست‌های دستکاری پی‌درپی قیمت‌ها رونق بخشیدید و تولیدکننده‌های ما را به فلاکت انداختید تا جایی که اکنون آنچنان ضعفی در اقتصاد پدیدار شده که آن‌ها احساس می‌کنند می‌توانند به ما فشار بیاورند.
دکتر مومنی گفت: من صریح عرض می‌کنم که اگر اصلاح سیاستی اتفاق بیفتد و اگر از شرایطی رها شویم که در آن با فشارهای مافیای قدرت و ثروت و مافیای رسانه‌ای پشتیبانی آن‌ها تولید تبدیل به محملی برای توزیع رانت شده و مونتاژکاری نسبت به عمق بخشی به تولید داخل بیشتر تشویق می‌شود؛ شخصاً تردید ندارم که با رهایی از این شرایط ، آمریکایی‌ها از تحریم ایران دست برخواهند داشت. اگر آن‌ها احساس کنند که ما با اصلاح سیاستی می‌توانیم بنیه‌ی تولید ملّی را ارتقاء دهیم برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد تحریم‌ها را برمی‌دارند و دوباره بستری را برای رونق بخشی به واردات فراهم می‌کنند. چنانکه در تجربه مصدق در حمایت از تولید ما شاهد ارائه تسهیلات برای واردات بودیم.در تجربه‌ی ملّی شدن نفت اگر کتاب اقتصاد بدون نفت را ملاحظه کنید به محض اینکه در 28 مرداد 1332 کودتا پیروز شد آن‌ها برای اینکه حمایت‌ها‌ی مصدق از تولید و کل دستاوردهای شکل‌گیری صنایع ملّی را نابود کنند و تولید صنعتی مدرن را از صرفه خارج کنند بی‌سابقه‌ترین تسهیلات ممکن را در زمینه‌ی واردات در اختیار ایران قرار دادند. بسیار قابل تامل است و کاش نظام تصمیم‌گیری ما در این زمینه‌ها خودشان را تقویت کنند. به گزارش جماران، وی گفت: ما بارها و بارها در زمان مرحوم‌ها‌شمی رفسنجانی و خاتمی و بویژه در دوره‌ی احمدی نژاد و روحانی با نظام تصمیم‌گیری کشور صحبت کردیم. آنچه بسیار غم‌انگیز است این است که صدای علم حتی در درون دولت هم شنیده نمی‌شود و مافیاهای قدرت و ثروت هستند که همه‌ی عرصه‌های رسانه‌ای را به تسخیر خودشان درآورده‌اند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام