کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 01 اسفند 1398   Thursday 20 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 خرداد 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: حادثه نفتکش‌ها‌ در دریای عمان آنهم همزمان با حضور نخست وزیر ژاپن در تهران بازهم بهانه ای به دست برخی از کشورها داد تا بعد از فاجعه بندر فجیره، این بار حادثه دریای عمان را هم به گردن ایران بیندازد. چراکه ایالات متحده به تلاش‌ها‌ی نخست وزیر ژاپن برای میانجگیری میان واشنگتن و تهران دل خوش کرده بود اما بعد از اعلام مواضع مقامات کشورمان، سعی کرد از طریق شورای امنیت سازمان ملل ادعایش را مبنی بر متهم بودن ایران در حادثه دریای عمان ثابت کند. پس از آنکه شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که به مدارک کافی برای اثبات ادعای آمریکا دست نیافته است؛ نیروی دریایی آمریکا برای اثبات ادعایش ویدئویی بی کفیت منتشر کرد. سنتکام در این ویدئو مدعی شد که پس از حادثه، نیروهای ایرانی به سوی کشتی kokuka رفته و مین عمل نکرده را از روی آن برداشته‌اند. حال آنکه مقامات کشورمان از این حادثه متحیر و آن را مشکوک توصیف کرده بودند و ژاپن نیز طی واکنشی رسمی ادعای مین و اژدر را رد کرد. تا آنجا که رئیس کشتیرانی ژاپن در گفت و گویی اعلام کرد که ملوانان نفتکش ژاپنی لحظاتی پیش از حمله، اجسامی را در هوا مشاهده کردند که این امر نشان می‌دهد نفتکش مزبور بر اثر برخورد به مین و اژدر آسیب ندیده است. علاوه بر این، بسیاری از رسانه‌ها‌ و کاربران در فضای مجازی ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در حادثه نفتکش‌ها‌ را مضحک دانستند و در عین حال مقامات کشورهای اروپایی ،چین و روسیه این ادعای آمریکا را به دلیل عدم ارائه شواهد کافی رد کردند. از این رو، قاسم محبعلی معتقد است که منافع ایران اقتضا می‌کند که از طریق کمیته حقیقت یاب این مسئله برای جامعه جهانی شفاف شود و اجازه یک بازی دیگر علیه ایران به برخی از کشورها داده نشود.

> از جلسه شورای امنیت تا انتشار ویدئو
روز پنجشنبه هفته اخیر دو نفتکش «فرونت التر» با پرچم جزایر مارشال و «کُکوکا کوریجس» با پرچم پاناما در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند که به علت خسارت‌ها‌ی وارده خدمه‌ها‌ی آن ناگزیر به ترک عرشه شدند و در نهایت از طریق شناورهای ایرانی به بندر جاسک منتقل شدند. از این رو،
در حالی که اروپایی‌ها‌ نسبت به وقوع این حادثه ابرازنگرانی کردند و روسیه نسبت به قضاوت زودرس درباره این مسئله هشدار داده بود؛ اما لحظاتی پس‌از وقوع این حادثه اتهام زنی علیه ایران آغاز شد. اما با این همه آمریکا بلافاصله آنهم پس از اینکه نخست وزیر ژاپن نتوانست در سفرش به تهران، ایران را برای مذاکره با آمریکا متقاعد کند، ایالات متحده از حادثه عمان برای ایجاد جنگ روانی علیه تهران بهره برد. به همین دلیل هم با پیشنهاد این‌کشور، شورای امنیت سازمان ملل در جلسه ای غیر علنی به بررسی فاجعه دریای عمان پرداخت و در نهایت جلسه شورای امنیت به دلیل عدم وجود مدارک‌ کافی برای اثبات ادعای آمریکا بدون هیچ نتیجه ای به پایان رسید. پس از آن آمریکا با اصرار بر ادعای بی‌پشتوانه خود علیه ایران به انتشار ویدئویی برای مقصر جلوه دادن ایران در حادثه عمان پرداخت. بر این اساس، «سنتکام» نیروی دریایی آمریکا، با انتشار ویدئویی بی کیفیت ادعا کرد که نیروهای ایرانی به سوی کشتی kokuka رفته و مین عمل نکرده را از روی آن برداشته‌اند.

> تناقض ادعای سنتکام با اظهارات ژاپن
در حالی که نیروی دریایی آمریکا مدعی است که ایران یک مین عمل نکرده را از روی کشتی ژاپنی جدا کرده است، (به نقل از آسوشیتدپرس)، یوتاکا کاتادا رئیس شرکت کشتیرانی ژاپنی امکان دخالت اژدر و مین را رد کرد و گزارش‌ها‌ی حاکی از برخورد مین با این نفتکش را "نادرست" خواند. چرا که به گفته او خسارات وارد شده فراتر از خط تراز کشتی با سطح آب (واترلاین) است. از این رو بنا به گفته آسوشیتدپرس، اظهارات رئیس شرکت کشتیرانی ژاپنی، تناقض ادعای ارتش آمریکا جهت اتهام به ایران در حادثه عمان را اثبات می‌کند. بنابراین، در حالی که رئیس شرکت حمل و نقل دریایی ژاپن می‌گوید که دو شیء پرنده در حمله روز پنجشنبه دریای عمان به نفت‌کش ژاپنی آسیب رسانده‌اند؛ ترامپ در گفت و گویی با فاکس نیوز با تکرار سخنان وزیر خارجه اش، ایران را مسئول حمله روزپنجشنبه در دریای عمان دانست. همچنین، یک مقام آمریکایی مدعی شلیک موشک به یک پهپاد آمریکایی قبل از حادثه نفتکش‌ها توسط ایران شد. علاوه بر این، روز گذشته شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا حمله به دو نفتکش در دریای عمان را «مشکل جهانی» خواند و اعلام کرد که کشورش درصدد ایجاد اجماعی جهانی برای مقابله با این مشکل است. او افزود:« تمرکز من، بولتون و وزیر خارجه مایک پامپئو بر این است که برای این مشکل جهانی یک اجماع جهانی بسازیم.»

> واکنش‌ها به ویدئوی سنتکام
این در حالی است که روز گذشته‌ها‌یکو ماس وزیر خارجه آلمان در پی انتشار ویدئوی سنتکام گفت که می‌توانیم آنچه در این ویدئو نمایش داده می‌شود را درک کنیم، اما برای قضاوت نهایی کافی نیست. علاوه بر این، به نقل از شبکه خبری تلویزیونی سی.ان.ان، هرچند متحدان اروپایی آمریکا موافق با ارزیابی این کشور هستند، اما آنها آنطوری که واشنگتن می‌گوید، ایران را مقصر ماجرای اخیر نفتکش‌ها‌ نمی‌دانند. همچنین منصور العتیبی، نماینده دائم کویت در سازمان ملل نیز در واکنش به نمایش مضحک آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: ثابت کردن این مسئله که قایق موجود در ویدئویی که آمریکایی‌ها منتشر کردند، متعلق به سپاه پاسداران ایران باشد، امری دشوار است. ناتالی توچی از مشاوران ارشد «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تشکیک در ادعاهای آمریکا و فیلم منتشر شده از سوی واشنگتن مبنی بر دست داشتن ایران در حادثه دو نفتکش گفت: ما قبل از اینکه کسی را مقصر کنیم به ادله موثق نیاز داریم. او با بیان اینکه ایرانی‌ها بازیگرانی بسیار معقول هستند، گفت: اینکه آنها در زمان حضور « شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن در تهران به یک کشتی ژاپنی حمله کنند «کار چندان معقولی نیست.» همچنین در حالی که روسیه طی هشداری اعلام کرد که نباید وارد قضاوت زودرس شد، جرمی‌ها‌نت، وزیر خارجه بریتانیا طی واکنش به ویدئوی آمریکا در گفت و گو با رادیو بی‌بی‌سی مدعی شد که این کشور دلیلی ندارد ادعای ایالات متحده درباره دست داشتن ایران در انفجار دو نفتکش در دریای عمان را نپذیرد. از سویی، عبدالله بن زائد آل نهیان، وزیر خارجه امارات دیروز در نشست مشترک خبری با کاترینازاخاریئوا، وزیر امور خارجه بلغارستان از جامعه جهانی خواست تا امنیت کشتیرانی بین المللی را تامین کند. او درباره حوادث اردیبهشت ماه در بندر فجیره و نیز دریای عمان گفت که کار توسط یک گروه غیرقانونی انجام نشده است؛ این یک عملیات منظم بوده و توسط یک کشور انجام شده است اما تا به این لحظه دلایل کافی برای تشخیص آن کشور به دست نیاورده‌ایم.

> مخاطبان خارجی در واکنش به ادعای آمریکا
ویدئوی منتشره از سوی آمریکایی‌ها‌ با ادعای دست داشتن ایران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان آنقدر غیرحرفه ای و مملو از اشتباه و تناقض بوده است که اکثر کاربران شبکه‌های اجتماعی و مخاطبان رسانه‌های عربی و غربی آن را دستمایه طنز و تمسخر قرار دادند. بر این اساس و به نقل از ایرنا، در بررسی حاضر، نظرات مخاطبان عربی و غربی در ذیل اخبار مرتبط با ویدئوی انتشاری در نمونه‌ای متشکل از حساب‌های توییتری پنج رسانه شامل «روزنامه رای الیوم چاپ لندن و شبکه اسکای نیوز وابسته به امارات متحده عربی، شبکه بی بی سی انگلیس، شبکه سی ان ان آمریکا و شبکه ای بی سی نیوز آمریکا» منعکس شده است؛ نظراتی که آمیزه ای از سوال درباره تناقضات ویدئو، اظهار شگفتی از طراحی ناشیانه سناریوی ایران ستیزی، کیفیت بحث برانگیز ویدئوی مورد اشاره و طنزهای کاربران در این باره است. از این رو،
برخی از کاربران در واکنش به این ادعا نوشتند که آدم فهمیده متوجه می‌شود که این قایق نجات است و اگر آن طور که آمریکا می‌گوید قایق جنگی برای مین زدایی بود نباید تعداد سرنشینان آن از ۴ نفر تجاوز می‌کرد. برخی دیگر از کاربران نیز با اظهار اینکه دروغ فتوشاپی که فقط احمق‌ها باور می‌کنند، گفتند که مین زدایی اگر کار ایرانی‌ها بوده که نشان می‌دهد ایران در نجات دریانوردان سهیم بوده است و نگذاشته مین باقی مانده منفجر شود. به عبارت دیگر رژیم صهیونیستی (اسرائیل) تخریب می‌کند و ایران نجات می‌دهد و مین زدایی می‌کند. بنابراین در حالی که برخی از رسانه‌ها‌ی آمریکایی نیز ویدئوی کاخ سفید را جهت نقش ایران در حادثه دریای عمان غیرمنطقی می‌خوانند و ژاپن هم ادعای آمریکا را رد کرده است، این پرسش مطرح می‌شود که دلیل این همه اصرار آمریکا برای مقصر نشان دادن ایران چیست؟ ایران در مقابل باید چه موضعی اتخاذ کند؟

> استفاده از همه ابرازها برای فشار به ایران
حسن‌ها‌نی زاده تحلیلگر و استاد دانشگاه درباره ادعای آمریکا در ویدئوی منتشره و مواضع ایران به آفتاب یزد گفت: ایالات متحده از همه ابزارهای فشار خود علیه ایران از جمله تحریم‌ها‌ی نفتی، قرار دادن سپاه در لیست تروریستی برای کشاندن تهران به پای میز مذاکره استفاده کرده است. اکنون بدون ارائه هیچ مدرکی ادعا می‌کندکه حادثه نفتکش‌ها‌ در دریای عمان کار ایران بوده است. حال آنکه حتی شورای امنیت هم در رابطه با ادعای آمریکا به یک جمع بندی نرسیده است. او افزود: آمریکایی‌ها‌ تلاش کردند تا از طریق ژاپن پیام‌ها‌ و سیگنال‌ها‌ی مثبتی به ایران ارسال کنند اما با هوشمندی و پاسخ قاطع مقامات کشورمان مواجه شدند. این استاد دانشگاه ادامه داد: دونالد ترامپ دو گزینه در اختیار داشت نخست گزینه معامله قرن بود که به دلیل مقاومت ایران و فلسطین این برگ برنده هم از دست دونالد ترامپ گرفته شد. به همین دلیل هم مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا صریحا در برابر لابی صهیونیستی اعلام کرد که طرح معامله قرن با شکست مواجه شد.

> اتهام زنی برای انزوای ایران
این تحلیلگر مسائل بین الملل با بیان اینکه گزینه دیگری که به عنوان پروپاگاندای انتخاباتی در دست دونالد ترامپ برای شرکت در انتخابات 2020 آمریکا وجود داشت، بازگشت ایران به میز مذاکره و طولانی شدن پروسه مذاکره تا انتخابات است، عنوان کرد: اما مقامات کشورمان با هوشمندی بالا همه امیدهای دونالد ترامپ را برای استفاده از ایران به عنوان برگ برنده در انتخابات 2020 از بین برده اند. به همین دلیل کاخ سفید فاز تازه ای جهت اتهام‌زنی به تهران، برای قرار دادن ایران تحت بند هفت منشور سازمان‌ملل را آغاز کرده است. این استاد دانشگاه ادامه داد: در حالی که همه دلایل نشان می‌دهد که این انفجارها کار موساد وسازمان‌ها‌ی اطلاعاتی عربستان و آمریکا و امارات متحده بوده است، ایران باید درخواست تشکیل یک کمیته حقیقت یاب را بدهد تا عاملان این انفجارها مشخص شوند. چراکه هیچ عقل سلیمی قبول نمی‌کند در شرایطی که نخست وزیر ژاپن برای ارسال پیام مهم واشنگتن در تهران حضور دارد، ایران دست به چنین عملیاتی بزند. زیرا این مسئله به هیچ روی به صلاح ایران نیست و دشمنان کشورمان قصد دارند که از طریق اتهام زنی تهران را منزوی کنند.‌ها‌نی زاده در پایان گفت: در آینده ثابت خواهد شد که آمریکا، عربستان، امارات و موساد عامل اصلی این انفجار در دریای عمان بودند. از این رو، کشورمان باید نسبت به این مسئله موضع خویشتنداری در پیش بگیرد تا از افزایش تنش در منطقه جلوگیری به عمل آورد.

> عدم اجازه برهم زدن بازی به برخی از کشورها
قاسم محبعلی تحلیلگر و مدیر کل اسبق خاورمیانه در وزارت خارجه درباره ادعای آمریکا در ویدئوی منتشره و مواضع ایران به آفتاب یزد گفت: آنچه که آمریکا ادعا می‌کند مورد قبول کشورها قرار نگرفته است. چراکه واضح است مدارک آمریکا را جهت نقش ایران در حادثه دریای عمان کافی نمی‌دانند. او افزود: به نظر می‌رسد که آمریکا به دنبال تشدید فشار علیه ایران است. به همین دلیل اگر ایران مطمئن است که دولت یا کشور و یا هر نیرو و گروهی با انفجار در دریای عمان آنهم همزمان با حضور نخست وزیر ژاپن به دنبال بهم زدن بازی بوده است باید اجازه ندهد که برخی از کشورها از این مسئله سود ببرند. چراکه آنها به دنبال این مهم هستند که ایران را عاملی برای تهدید منطقه معرفی کنند. او ادامه داد: ایران باید درخواست تشکیل یک کمیته حقیقت یاب آنهم با حضور کشورها و کارشناس بی طرف تحت نظر شورای امنیت سازمان ملل متحد و اروپا را بدهد تا خلاف ادعای آمریکا به کشورهای مدعی ثابت شود. محبعلی در پاپان گفت: منافع ایران اقتضا می‌کند که از طریق کمیته حقیقت یاب این مسئله برای جامعه جهانی شفاف شود و اجازه یک بازی دیگر علیه ایران به برخی از کشورها داده نشود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام