کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 06 خرداد 1399   Tuesday 26 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 خرداد 1398

صفحه خبر: صفحه یک

مرزهای انتقاد از بیژن زنگنه این روزها جابجا شده است. وقتی تخلفات یک مفسد اقتصادی را یادآوری می‌کند با موجی از انتقاد مواجه می‌شود که در حال فرافکنی است! حتی وقتی بدیهی‌ترین موضوع ممکن را مطرح می‌کند و به صراحت می‌گوید که نمی‌خواهد به زندان برود، باز هم با شدیدترین انتقادات از سوی مخالفانش مواجه می‌شود. این حجم از مخالفت‌ها و انتقادها، آن هم بر سر این موضوعات عجیب است. اگر قرار به انتقاد از زنگنه در مورد نگرش به منابع انسانی نفت یا چند مورد از انتصابات در درون نفت باشد، من هم با این انتقادات همراه می‌شوم. اگر انتقادها در مورد مسائل فنی نفت باشد، می‌توان به آن پاسخ داد. اما این که از زنگنه انتقاد کنیم که چرا تخلفات بابک زنجانی را یادآوری می‌کند یا چرا می‌گوید نمی‌خواهد به زندان برود، از عجایب روزگار است!
اجازه بدهید از موضوع بابک زنجانی شروع کنیم. بیژن زنگنه اولین فردی بود که بر ضرورت پیگیری تخلفات بابک زنجانی تاکید کرد. از زمانی که وزیر شد این موضوع را پیگیری کرد و هنوز هم پیگیری او ادامه دارد. کسانی که منتقد پیگیری تخلفات بابک زنجانی توسط زنگنه هستند، خواسته یا ناخواسته حجم تخلفات زنجانی را نادیده می‌گیرند. شاید هم، آنقدر به دور زدن تحریم علاقه دارند که چشمانشان را روی تخلفات بسته‌اند. باور کنید اگر کمی راحتتر سخن بگویند، همان لقب مورد علاقه بابک را به او می‌دهند و می‌گویند زنجانی، فعال اقتصادی بود که در شرایط سخت تحریم، در حال دور زدن تحریم بود! حالا نفت فروخت و پولش نیامد؛ حتما از هزینه‌های تحریم است که باید نادیده گرفت!
جالب است که این دسته از منتقدان می‌گویند موضوع بابک زنجانی تمام شده و حکمش هم صادر شده‌ و دلیلی برای پیگیری موضوع نیست. اما آن بخش از ماجرا را مسکوت می‌گذارند که پولی که از بیت المال رفت چه شد؟ اگر حکمش صادر شده و موضوعش هم تمام شده، پس قوه قضائیه چرا حکمش را اجرا نمی‌کند؟ چون هنوز امید به بازگرداندن پول‌هایی دارد که در سال‌های تحریم از کف ملت رفته است. زنگنه گفته که طبق گزارش کارشناسی، اموالی که در سال‌های گذشته ارزیابی شده حدود ۲ هزار میلیارد تومان می‌شود که البته مبلغ ارزیابی ۶۰۰ میلیون دلار با نرخ دلار آن زمان بود که این اموال در اختیار وزارت نفت است، اما متاسفانه فروش نرفته است. باقیمانده طلب وزارت نفت به جز بهره آن بیش از ۲ میلیارد دلار است و زنجانی باید این مبالغ را پرداخت کند. زنگنه گفته که اکنون ۲ میلیارد دلار می‌شود ۲۵هزار میلیارد تومان که به یقین زنجانی چنین پولی ندارد. حالا که حکم، عملا مسکوت مانده و پولی هم به بیت المال برنگشته، چرا برخی باید از تاکید بر روی تخلفات بابک زنجانی ناراحت شوند؟ ۲۵ هزار میلیارد تومان مبلغ کمی است؟!
واکنش منتقدان زنگنه، فقط مربوط به زمانی نیست که او از بابک زنجانی صحبت می‌کند. این‌بار از اینکه زنگنه گفته نمی‌خواهد به زندان برود هم انتقاد کرده‌اند! چرا؟ چون می‌خواهند القا کنند که زنگنه می‌ترسد و او به درد دور زدن تحریم نمی‌خورد. ربطش با موضوع بابک زنجانی هم که ناگفته پیداست. چون منتقدان آن موضوع و این موضوع، هر دو، منشاء یکسانی دارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام