کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 12 تیر 1399   Thursday 2 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 خرداد 1398

صفحه خبر: صفحه یک

هنرمندان از هر رشته و صنف دارای جایگاه ممتاز و قابل توجهی در هر جامعه می‌باشند. از نگاه رفتارشناسی اجتماعی هنرمند خصوصیت ویژه‌ای دارد که او را از افراد عادی مجزا می‌سازد. نقاشی، مجسمه‌سازی، شعر و ادب، سینما و تئاتر و دیگر رشته‌های هنری از جمله اقشاری هستند که جامعه آنها را به عنوان ذخایر فرهنگی ، علمی و مفاخر اجتماعی به حساب آورده و در طبقه گروه‌های مرجع رفتاری یا هنجارفرستان قرار می‌دهند، یعنی رفتارهای فردی و اجتماعی آنها مورد تقلید دیگران به ویژه نوجوانان و جوانان قرار می‌گیرد و محبوبیت‌شان امانتی است که از سوی مردم به این گونه اشخاص به ودیعه داده می‌شود. جان فاستر، رفتارشناس هنری عبارت زیبایی در مورد هنرمندان مخصوصا چهره‌های سینمایی و تئاتری دارد. وی می‌گوید: «بیهوده نیست که عده‌ای در جامعه به خاطر توانایی‌های ذوقی و هنری نمایان می‌شوند به همین دلیل زندگی خصوصی آنها زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد و رفتارهای این گروه هرچند کوچک و محدود توسط افراد ارزشیابی می‌شود.»
طرفداران و مردم فقط چهره‌های آنها را بر پرده نقره‌ای یا جعبه تلویزیون می‌بینند و فکر می‌کنند که این افراد خوشبخت‌ترین، راحت‌ترین و سعادتمندترین اشخاص هستند. با توجه به گفته این صاحب نظر رفتاری می‌توان این قضاوت را در تمام کشورها صادق دانست. خنده‌ها و چهره خندان آنها در نقش‌های مختلف، رفتار همیشگی قلمداد می‌گردد. مخصوصا روزنامه‌های هنری و تعدادی از مجلات و روزنامه‌های زرد با بزرگنمایی اموال ، دارایی‌ها و رفتارهای فردی و خانوادگی هنرمندان طوری وانمود می‌کنند که این طایفه تافته جدا بافته از جامعه بوده و در رفاه و آسایش غرق می‌باشند و از دردهای جامعه و مردم خبر ندارند و نسبت به مشکلات و سختی‌های هم‌نوعان خود بی‌تفاوت و حتی بی‌توجه هستند. اکثریت این افراد با تلاش و دشواری‌های زیاد به این جایگاه رسیده‌اند و در مشکلات و سختی‌های مردم ضمن همدردی، به کمک آنها شتافته‌اند. نباید رفتار یک یا چند نفر ملاک قضاوت برای یک قشر قابل توجه باشد. اینجانب قصد دارم چهره دیگری از این صنف را ترسیم کنم. در ینگه دنیا بسیاری از چهره‌های معروف که دارای معروفیت جهانی هستند در تنگدستی و بیماری در گوشه‌ای گمنام چشم از دنیا فرو بستند. در کشور ما نیز وضعیت بهتر از آنجا نیست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام