کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 15 مرداد 1399   Wednesday 5 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 خرداد 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

این روزها خبر از ورود شینزوآبه نخست‌وزیر ژاپن به ایران می‌دهند که ایشان یحتمل برای میانجیگری یا خود مانیم پادرمیانی روابط دو کشور جمهوری اسلامی‌ایران و ایالات متحده آمریکا به کشورمان سفر خواهد کرد. این سفر هرچه باشد و با هر هدف و منظوری تجلی یابد اقدام خیر و مبارکی خواهد بود که باید از سوی دستگاه دیپلماسی کشورمان به فال نیک گرفته شود. چون نخست‌وزیر و بزرگ‌ترین مقام اجرایی کشور آفتاب تابان و نیز عضو گروه G8 (هشت کشور برتر صنعتی دنیا) بعداز انقلاب اسلامی ‌به ایران سفر می‌نماید. مهاتما گاندی روح و پدربزرگ مردم هند می‌گوید:"من چیزی ندارم که به مردم جهان هدیه کنم عدم خشونت به اندازه کوه‌ها و سنگ‌ها قدیمی ‌هستند." جنگ سرد اخیر و لفاظی بین ایران و ایالات متحده غبار از چهره دیپلماسی کشور زدود و جایگاه هر کدام را در عرصه جهانی مشخص کرد ولی سیاست متوازن می‌تواند راهگشای دیپلماسی کشور در عرصه روابط بین‌الدول باشد. چندی پیش خبر از میانجیگری عراق و کشور سلطنتی عمان بین ایران و آمریکا از روزنامه‌ها و جراید پرتیراژ کشور نقل شده بود که به منصه اجرا و ظهور نرسید و این کودک نوباوه در نطفه خفه شد.
کشور قدرتمند و با سابقه طولانی تمدن شش هزار ساله ایران جلوه دیگری در صحنه دیپلماسی جهانی دارد و شایسته است که کشوری میانجی صلح وفق و مدارا بین دو قدرت باشد که از صبغه تمدن در جهان برخوردار بوده در صحنه مبادلات سیاسی حرفی برای گفتن و اظهار نظر داشته باشد. صحنه دیپلماسی نیز صحنه گفتگوست. آنچه که در برجام شاهد بودیم که پیش از آن نشان از وفاق قدرت‌های جهانی علیه ایران بود را درهم شکست گر چه در میان کار با بدعهدی آمریکا مواجه شد اما نتیجه کار محصول هم‌اندیشی و گفتگو بوده است. اگر ایستادگی ایران در ایفای تعهدات برجام و نیز عدم صبغه سیاسی ایران نباشد یقینا شخصی مثل شینزوآبه میانجیگر صلح و پیام دوستی بین ایران و آمریکا می‌شود دلیل بر آن است که صحنه دیپلماسی کشور از یک گفتگوی خردمندانه شروع شده و به یک جلوه مقتدرانه ختم می‌شود که از عقبه سیاسی و اقتصادی یک کشور نشات می‌گیرد واقع آن است که ایران کنونی از پتانسیل‌های بالای اقتصادی، اجتماعی سیاسی و حتی نظامی ‌برخورداراست و می‌تواند به یک کشور بزرگ منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تبدیل شود و چنانچه این میز و صحنه گفتگو از پی یک جلوه مقتدارانه نباشد گفتگوی تحمیلی و بده و بستانی بیش و زود گذرا نخواهد بود وچنانچه گفتگوهای سیاسی و مبتنی بر صلح و آرامش و وفاق و مدارا باشد به تحقیق مرا به یاد این شعر حافظ می‌اندازد که سروده است:
آسایش دو گیتی تفسیراین دو حرف است
با دوستان مروت با دشمنان مدارا
اگر اندکی به صحنه دیپلماسی و سیاست حضرت رسول اکرم (ص) نگاه کنیم حضرتشان در ماجرای صلح حدیبیه از واجب خدا (حج تمتع) کناره رفتند تا بتوانند دور بعدی با قدرت سازنده‌ای بدرخشند. صلح حدیبیه باعث نصرت سپاه اسلام در فتح مکه شد و فتح‌الفتوح اسلام در آن روز لقب گرفت. پرواضح است اگر این تاکتیک رسول خدا و نرمش قهرمانانه ایشان در برابر سپاه تا بن دندان مسلح کفار نبود این فتح و آیین انسان‌دوستانه اسلام برای دو فردای دیگر جهانگیر نمی‌شد. یقیننا در صحنه سیاسی و ژئوپلتیک سیاسی فعلی در منطقه حساس و گرانیگاه سیاسی خاورمیانه آقای شینزوآبه به این امر واقف هستند در امر میانجیگری باید همه جوانب میانجیگری را سنجید که بتواند بیشترین نقش را به عنوان میانجی به سود دو طرف در نظر و عمل پیاده نماید و راهکار موثر را در نظر بگیرد که در صحنه روابط بین‌الملل دارای بیشترین اثر در نقش میانجیگری باشد و گرنه، تنها حامل پیام دو طرف بودن نقش را در این میان و کارزا و جدل لفظی ایفا نخواهد کرد. البته واقع این است که در عالم سیاست هر غیرممکنی بنا به مصالحی ممکن خواهد شد! که اگر نیک نیز بنگریم در عالم سیاست ودرعرصه روابط بین‌الملل و سیاسی کشوری پیش‌برنده است که بتواند بیشترین تاثیر را در روابط بین‌الملل و صحنه دیپلماسی بین‌الملل داشته باشد. ایران نیز از نظر ژئوپلتیک نیز در قلب خاورمیانه قرار داشته و حلقه اتصال بین ارو پا و آسیا است و با قریب حدود
2 میلیون کیلومتر مربع یکی از کشورهای منطقه
و جهان اسلام است. توانایی‌های بالقوه ایران اعم از اینکه پنجمین کشور دارای منابع طبیعی و ثروت خدادای در جهان است و دارای نبوغ و استعدادهای بکر و شگفت انسانی است بر مطلعین امر پوشیده نیست همین امتیازات نیز باعث می‌شود از نظر موازنه قدرت سیاسی نیز کشور دست چندم که نه، بلکه تقریبا هم‌طراز کشورهای قدرتمند محسوب شود. البته پایه‌های اساسی روابط سیاسی و دیپلماسی نیز بر گفتمان سازنده استوار است یعنی به طرف مقابل یک چیزی می‌دهی و یک چیز دیگر می‌ستانی. ارسطو آن حکیم معتبر گفته است که سیاست به معنای چگونه اندیشیدن است آن کس که سیاست ندارد بنابراین اندیشه ندارد. اگر به این سخنان خوب تعمق کنیم علم سیاست و اندیشه‌ورزی باید در عالم سیاست و دیپلماسی حکمفرما باشد اما مهم آن است که حدود 40 سال از انقلاب اسلامی ‌ایران می‌گذرد و هر انقلابی در بطن خود دارای فراز و فرودهایی است. مهم این است از آنها و از آزمون خطا‌ها درس عبرت بگیریم. برای این قضیه باید تریبون واحدی ایجاد گردد و سیاست را باید سیاستمداران اهل مدارا و سیاست‌ورزی و اندیشه و خرد به سر انجام برسانند و از دخالت اشخاص غیرمسئول در امر سیاست باید پرهیز شود. ای بسا یک حرفی یا عبارتی معماری و بنای سیاست خارجی ایران را در هم شکند و شالوده مستحکم بنا را در هم ریزد. با شعارهای هیجانی و تبلیغاتی نیز نمی‌شود صحنه دیپلماسی را اداره نمود. یقینا با دخالت بی‌مورد در صحنه سیاست خارجی چهره صلح و دو ستی را خدشه‌دار نموده و تاوان آن را باید ملت ایران و تعدادی از مقامات اهل سلوک ومنش سیاسی بپردازند. در هر حالت این را باید در نظر داشته باشیم یک کشور
نه دوستان دائمی ‌دارد نه دشمنان دائمی‌ آنچه که دائمی ‌است منافع ملی یک کشور است که باید بر اساس وفق و مدار پاس داشته و در هر حالت محافظت شود. امید است که ملت ایران از تعاقب این سفر سیاسی و هیجان‌انگیز تاملات و رهاورد مطلوب سیاسی عایدشان شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام