کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 15 مرداد 1399   Wednesday 5 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 خرداد 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

دوست اهل تله‌پاتی‌ام تماس گرفت و با لحنی مطایبه‌آمیز گفت رفیق گاهی ناوگانی از واژه‌ها می‌سازی. اما حیا کن -رها کن. الان ما نیاز به واژه‌سازی نداریم نیاز به تولید ثروت داریم. با واژه‌سازی که نمیشه شکم مردم را سیر کرد. حتی اگه زبونم لال جا پای جناب آقای حداد عادل در فرهنگستان ادب هم بذاری مشکلی از مملکت حل نمی‌کنی. بعد پوزخندی زد و گفت اما از جدی رد کرده از برخی واژه‌سازی‌هات خوشم آمد. گفتم جدی می‌گویی؟ گفت یه طنزنویس هیچ وقت شوخی نمی‌کنه خصوصا با ملت. به قول لوکاس برلی: پشت نقاب طنز اخمی ‌جدی نهفته است! مثلا وقتی برای مفسدین اقتصادی یا آقازادگان واژه "عالیجنابان خوش پوش" را به کار بردی. یا وقتی در مورد در گذشت مرحوم پرویز بهرام دوبلر شاخص کشور مطلب زدی و تیتر زدی" ما همه دوبلر هستیم". بعد توضیح دادی چون روزنامه‌نگاران گاهی باید حرف‌های مردم را برای مسئولان دوبله کنند. به دلم چسبید خوب آمدی! یا وقتی برای زیر خط فقری‌ها واژه "سنگفرش" را به کار بردی و نوشته بودی "سنگفرش‌ها فقط لگدمال میشن" خوب اومدی. البته زشته که طبقه کارگری و پرولتاریا و فقیر را لگدمال بدانی اما خب اغراق در ادبیات مثل شعار در انتخابات لازم و ملزومند. انصافا هم "ماهمه سنگفرش هستیم"!
*یا در مورد سفر شینزوآبه یا‌هایکو مارس به تهران برای میانجی‌گری و ترافیک سفرهای دیپلماتیک به تهران نوشتی:" کاروان دلال‌های دیپلماسی راه افتادند" خوب اومدی. مدیر فلان روزنامه هم میانه‌ای با این کاروان‌ها خصوصا از نوع غربی نداره. حق هم داره مگه اینجا کاروانسراست؟ بعد غش‌غش خندید و گفت: بابام خدا بیامرز وقتی میهمان خصوصا از فامیل مادرم از شهرهای دیگه خانه ما می‌آمدند به ننه‌ام می‌گفت چه خبره این کاروان‌ها راه افتادند آمدند مگه خونه من کاروانسراست؟!
*اما فلان روزنامه در مورد سفر وزیر خارجه یک کشور واژه عجیبی به کار برده خدا کنه آنها متوجه نشوند. چون به آنها گفته: "پادوی آمریکا" پادو در فرهنگ لغت دهخدا به معنی شاگرد مغازه حجره و نانوایی یا کسانی است که در قدیم در حمام‌ها به مردم لنگ و حوله و قطیفه می‌دادند. البته پادویی عار نیست خیلی‌ها از پادویی به مراتب بالا رسیدند فقط چرا درست در روز آمدن فلان وزیر خارجه تازه یادش افتاده که فلان کشور پادوست؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام