کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 29 خرداد 1398   Wednesday 19 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 خرداد 1398

صفحه خبر: حرف مردم

علی اکبر فرقانی: بسیاری از خانواده‌ها درباره گرانی و مشکلات اقتصادی و معیشتی داد سخن سر می‌دهند، با این حال وقتی برای کارهای ضروری و غیرضروری به محله‌های دوردست یا مراکز شهری مراجعه می‌کنیم تا چشم کار می‌کند مراکز تهیه و توزیع غذا و سفره‌خانه‌های سنتی نوازشگر چشم‌هاست.
متاسفانه برخی‌ از جوانان به‌جای ورزش به مراکز تفریحی مراجعه می‌کنند و قلیان می‌کشند. گرانی گوشت قرمز و مرغ و بالا رفتن قیمت برنج‌های ایرانی باعث افزایش قیمت غذاها در مراکز تهیه و توزیع غذا و سفره‌خانه‌های سنتی شده است و آنان ناچارند قلیان را در منو داشته باشند. این در حالی است که بارها درباره مضرات قلیان‌های میوه‌ای اطلاع‌رسانی شده است. به عنوان نمونه نکاتی را یادآوری می‌کنم. طبق مطالعات انجام شده بیش از هفت هزار ماده شیمیایی در دود سیگار و قلیان شناسایی شده که از آن میان بیماری‌زایی بیش از چهارصد ماده و سرطان‌زایی هفتاد ماده تایید شده است. در زمان‌های قدیم استفاده قلیان با توتون‌های بدون افزودنی و سنتی توسط افراد مسن شایع بود تا این که با گذشت زمان و با افزودن مواد معطر به توتون قلیان، مصرف آن به شدت در میان خانم‌ها و آقایان و حتی خانواده‌ها رواج یافت. به‌طوری که وقتی به پارک‌ها یا مراکز تفریحی و گردشگری مراجعه می‌کنیم، در میان خانواده‌ها هر چه تعداد بیشتر باشد، تعداد قلیان‌ها هم بیشتر است. افزایش قیمت توتون‌های وارداتی و اسانس‌های به‌کار برده شده در آن‌ها، سبب به بازار آمدن جنس تقلبی هستیم. برخی توتون‌ها در داخل کشور تهیه، بسته‌بندی و به نام خارجی توزیع می‌شود.
افرادی که سال‌ها از قلیان‌های میوه‌ای استفاده می‌کنند، وقتی با آن‌ها درباره مضرات و طعم و کیفیت آن‌ها گفتگو می‌کنیم، بر این عقیده‌اند سال‌های گذشته عطر و طعم توتون‌ها بهتر بود. جوانان می‌گویند قیمت قلیان در هر قهوه‌خانه یا سفره‌خانه بستگی به شرایط و موقعیت مکانی و انصاف صاحبان‌ آن‌ها دارد. با مطالعات انجام شده، ‌هر وعده مصرف قلیان، دودی معادل مصرف پنج تا ده پاکت سیگار(دویست نخ) وارد ریه فرد می‌کند. لازم به ذکر است ترکیبات بنزن و هیدروکربن‌های شناسایی شده که پس از سه تا پانزده سال باعث بروز سرطان به‌خصوص خون می‌شود و علتش بیشتر جذب بنزن از طریق تنفس است.
سخن به درازا کشیده شد. منظور از نوشتن این یادداشت، مشکلات اقتصادی و گرانی و بی‌پولی و اعتراض به گرانی‌ها است که از سوی مردم منعکس می‌شود. چه‌طور با وجود این همه مشکلات، بیشتر جوانان وقت‌شان در مراکز غیرفرهنگی ـ سفره‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها‌ می‌گذرد. مردم برای مطالعه و خرید روزنامه یا مجلات پول نمی‌دهند و می‌گویند گران است، یا این که از خرید کتاب و مطالعه آن خودداری می‌کنند اما برای کشیدن قلیان هم پول می‌دهند و هم وقت می‌گذارند و هم این که سلامت و شادابی‌‌شان به خطر می‌افتد.
اما مراکز بی‌شمار تهیه و توزیع غذا به علت گرانی گوشت قرمز و مرغ با کمبود مشتری مواجه‌اند و برخی از صاحبان آن‌ها می‌گویند ما هم از گرانی ناراضی هستیم و تا آنجا که می‌توانیم قیمت‌ها را طوری تنظیم می‌کنیم تا فشار مضاعفی متوجه مشتریان نباشد، اما چه کنیم که گرانی‌ها باعث شده علی‌رغم میل باطنی‌مان قیمت‌ها را با توجه به خرید گوشت و مرغ تنظیم و به فروش برسانیم. این مسئله باعث شده مشتریان‌‌مان را از دست بدهیم. مراکز تهیه و توزیع غذا و سفره‌خانه‌ها گرچه از لحاظ غذایی هم‌سطح هستند،‌ اما مراکز تهیه و توزیع غذا مجاز به عرضه قلیان نیستند، اما سفره‌خانه‌ها در کنار قلیان مجاز به عرضه غذا هم هستند. سفره‌خانه‌ها نام سنتی دارند، اما قلیان‌های سنتی و قدیمی جایشان را به قلیان‌های میوه‌ای مدرن داده‌اند که خطرناک تر از نوع سنتی است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام