کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 خرداد 1398   Tuesday 18 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 خرداد 1398

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد-گروه اقتصادی: حال بازار مالی کشور این روزها خوب است. قیمت دلار و ارز، سکه و طلا و خودرو این روزها ریزش چشمگیری داشته و درکناراین ریزشها، شاخص بورس نیز هرروز با ارقام قابل توجهی رو به رشد است، حال این سوال مطرح می‌شود که این حال خوش به صورت عملی تاثیری در روند زندگی مردم داشته است؟ آیا کاهش قیمت دلار یا طلا وسکه تاثیری در سبد خرید خانوار داشته ومردم توانسته‌اند از این شرایط بهره‌ای ببرند.
آیا قیمت مسکن به عنوان سقف بالای سر مردم روند نزولی داشته یا ارزاق عمومی مصرفی اعم از لبنیات و گوشت ونان و برنج و...کاهش قیمتی داشته وکاهش دلار، قیمت این ارزاق را که به خاطر صعود قیمت دلار بالا رفته بود پایین آورده است؟
در جریان داد و ستدهای دیروز بازار سرمایه تعداد 5میلیارد و 37میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش یک هزار و 740میلیارد تومان در 357هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 350واحدی در ارتفاع 230هزار و 617واحد قرارگرفت.
در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله یک میلیارد و 472میلیون ورقه به‌ارزش 727میلیارد تومان در 183هزار نوبت، آیفکس 14واحد رشد کرد و در ارتفاع 2937واحد قرار گرفت.
دیروز همچنین در حوزه خودرو روند کاهشی قیمت‌ها در بازار تداوم داشت به طوری که خودروی ۲۰۶ تیپ دو که در سقف قیمتی ۹۰میلیون تومانی قرار داشت، دیروز به قیمت ۸۵میلیون تومان معامله شد.
دلار و ارز نیز روند نزولی قیمتی خود را طی روزهای گذشته شاهد بوده است.

>قرار است سالی بهتر از 97 داشته باشیم؟
چشم انداز اقتصاد ایران در ۹ ماه باقی مانده سال ۱۳۹۸ چگونه خواهد بود؟ آیا این روند نزولی قیمت‌ها در بازار طلا، ارز و خودرو ادامه پیدا کرده و قرار است مردم ایران سالی بهتر از سال ۱۳۹۷ را تجربه کنند؟ تاکنون قیمتهای بازارهای مالی دستخوش این تحولات بوده است ومردم در سبد خانوار خود تغییر و افت قیمتی را مشاهده نکرده اند.
به عنوان مثال قیمت لبنیات، حبوبات، البسه، مسکن و اجاره خانه و...با کاهش دلار همچنان دست نخورده باقی مانده و بیشتر به نظر می‌رسد بازارهای مالی ما تحت تاثیر هیجانات سیاسی و جو روانی دچار این تغییراتند و با آرام شدن فضا، قیمتهای دلار وسکه و طلا و خودرو دوباره صعود پیداخواهد کرد. آیا در دراز مدت چشم انداز مثبتی برای تغییر وضع زندگی مردم وجود دارد؟ اینها پرسش‌های مهمی است که این روزها ذهن مردم را پر کرده است.
از یک سو در ابتدای سال جاری و پایان سال ۱۳۹۷ کشور با تهدیدهای خارجی روبه رو شد و ایالات متحده آمریکا فشار تحریم‌ها را به ایران بیشتر کرده و از سوی دیگر در داخل کشور نیز بی نظمی، بی برنامگی، عدم درک شرایط و… مشکلات را مضاعف کرد، اما به اعتقاد برخی از کارشناسان اقتصادی تاثیر اخبار سیاسی بر قیمت‌ها و خالی شدن حباب‌ها، موجب شده امید مردم افزایش پیدا کند.

>بازی دولتها با اقتصاد در دهه‌های اخیر
هادی قهرمانی کارشناس اقتصادی در گفت وگو با آفتاب یزد در این زمینه گفت:روند اقتصاد کشور طی چند سال اخیر روندی طبیعی را طی نکرده است. اقتصاد ما به جز دوره‌های محدودی در دهه‌های اخیر،تحت تاثیر مسائل سیاسی و مسائل پشت پرده بوده است.
وی ادامه داد: دولت‌ها طی چند دهه اخیر با اقتصادبازی کرده اند.به عنوان مثال علم اقتصاد می‌گوید وقتی تقاضا در بازار افزایش می‌یابد طبیعی است که قیمتها نیز بالا می‌رود اما ما این شرایط را طی نمی‌کنیم و بر پایه قوانین اقتصادی جلو نمی‌رویم.
وی تصریح کرد: سایر کشورها برپایه اقتصاد پیش می‌روند اما در کشور ما بخش بزرگی از اقتصادمان در دست دولت در سایه است و این دولت با شرایط بازی می‌کند. به عنوان نمونه شما ببینید یک شبه قیمت دلار 4هزار تومان بالا می‌رود. این مسئله کار خود دولت در سایه است واز هیچ قاعده اقتصادی این امر پیروی نمی‌کند.
وی افزود: بنابراین، این تصمیمات را نمی‌توان در چارچوب علم اقتصاد ارزیابی کرد و تصمیمات خلق الساعه را به پای اقتصاد کشور نوشت.بیشتر تصمیمات هم به خاطر شرایط سیاسی است و حاصل تفکر دولت در سایه و نمی‌توان این شرایط نزول قیمت سکه وارزو طلا را به شرایط اقتصادی نسبت داد وبیشتر تحت تاثیر مسائل سیاسی توسط دولتهای در سایه ایجاد می‌شود.
همچنین زین‌العابدین صادقی کارشناس اقتصادی نیز به بازار ارز اشاره کرد و گفت: حبابی که در بازار ارز که از زمستان سال گذشته ایجاد شده بود، بسیار بزرگ بود، به‌طور مثال بر اساس آمارها روزی یک میلیون دلار از هرات افغانستان به ایران می‌آمد و به ریال تبدیل می‌شد، یعنی ارزش پول ایران در هرات بالاتر از ارزش پول ما در تهران شده بود و این نشان‌دهنده حباب بزرگ در این بازار در کشور بود و همین امر سبب شده بود که آربیتراژورهای ارزی از این انتقال سود کلانی بدست آوردند. از طرفی چون بحث تحریم‌های بانکی مطرح بود بسیاری از تقاضا کنندگان ارز تقاضای ارزشان بصورت بانکی نبود بلکه تقاضا برای اسکناس دلار را داشتند و خود این عامل باعث افزایش قیمت دلار می‌شد.
وی بخشی از کاهش کنونی قیمت دلار را به دلیل درصدی کاهش در حباب بزرگ در این بازار دانست و در ادامه امید به آینده را از دیگر دلایل برشمرد و بیان کرد: انتظارات مردم به آینده نسبت به قبل بهتر شده و این موضوع باعث کاهش قیمت ارز شده است.
دانشیار بخش اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان از تحریم‌های آمریکا نسبت به ایران سخن به میان آورد و اظهار کرد: تحریم‌ها آن‌طوری که آمریکا تصور می‌کرد روی اقتصاد، تاثیر نگذاشته و ایران راهکارهای مناسبی برای رفع برخی از مشکلات پیدا کرده است.
وی ادامه داد: ایرانیانی خارج از کشور داریم که صاحبان سرمایه هستند و ارتباطات مالی که با ایران دارند، می‌تواند بخشی از مشکلات ارزی کشور را حل کند.
صادقی ارتباط بازار طلا و دلار را مستقیم و آنها را دارایی‌های جایگزین یکدیگر دانست و به ایسنا تصریح کرد: زمانی که در بازار ارز حباب وجود داشته باشد به‌تبع آن در بازار طلا نیز حباب به‌وجود خواهد آورد و اکنون این حباب‌ها در حال کوچک شدن هستند.
وی علت وجود حباب در برخی از بازارها را به دلیل پیش‌بینی‌های بسیار بد از وضعیت اقتصاد ایران پس از تحریم‌ها ذکر کرد و افزود: این عامل از طریق افزایش عدم اطمینان، نرخ تنزیل را افزایش می‌دهد و افزایش نرخ تنزیل باعث ارزشمند شدن حال نسبت به آینده نزد مصرف کنندگان می‌شود. به طور مثال بخشی از تقاضای دلار در کشور از طرف عوام صورت می‌گیرد و تقاضای ارز فقط منجر به کاهش قدرت خرید مردم می‌شود و خود آنها نیز به‌نوعی در حال تضرر هستند ولی کاهش ارزش پول ملی باعث می‌شود این افراد برای حفظ ارزش پول خود باز تقاضای ارز خویش را افزایش دهند که خود این عامل دور تسلسل باطل است.
وی اضافه کرد: در کشورهای مختلفی این مشکل وجود دارد ولی به این شدتی که در کشور ما هست در هیچ جای دنیا وجود ندارد، به‌طور مثال؛ در کشور سوریه با وجود اینکه دو یا سه گروه در این کشور در حال جنگ بودند، اما ارزش پول آنها از کشور ما بیشتر بود؛ این در حالی است که کشور سوریه به لحاظ قدرت اقتصادی، سیاسی و امنیتی قابل قیاس با کشور ایران نیست و این مهم نشان از وجود حباب می‌دهد.
وی با تاکید بر آنکه در مجموع، انتظارات مردم نسبت به آینده بهتر شده است، اظهار کرد: از سوی دیگر نیز باید عنوان کرد که بخشی از پیش‌بینی‌ها در مورد تاثیر اقتصاد ایران از تحریم‌ها جنگ روانی بود.

>تاثیر عملکرد بانک مرکزی در بازار
وی سیاست‌های نادرست بانک مرکزی در پاییز و زمستان ۱۳۹۷ را از دیگر دلایل افزایش نرخ ارز اعلام کرد و در ادامه با اشاره به بازار بورس افزود: اگر شاخص بورس در حال افزایش است به این دلیل است که دارایی‌های آنها در حال گران شدن است و خود به خود روی سودآوری آنها تاثیر دارد و این عامل می‌تواند با ورود سرمایه‌های سرگردان به این بازار، جلوی ایجاد حباب در بازار ارز و طلا را بگیرد.
این دکترای اقتصاد افزود: شاید عملکرد غیر شفاف و غیر کارای تخصیص حدود ۱۴ میلیارد دلاری ارز برای واردات و تامین کالاهای اساسی مردم نیز خودش یکی از عوامل افزایش قیمت‌ها و کاهش ارزش پول ملی در کشور شد و به نظر من دستگاه‌های نظارتی با ورود به این بحث باید پیگیر جریان انحراف تخصیص ارز باشند.

>عدم وجود بازار کارا و رقابتی در کشور
صادقی بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را در عدم وجود بازار کارا و رقابتی در کشور دانست و ادامه داد: اگر دولت بتواند قانون مالیات بر سکه و ارز را اعمال کند، اقدام بسیار خوبی در این حوزه انجام داده ضمن آنکه دولت می‌تواند روی معاملات سوداگران خودرو نیز مالیات وضع کند.
وی روند کاهشی قیمت ارز، طلا و خودرو را وابسته به شرایط آینده دانست و بیان کرد: اگر در مذاکرات برجام تعهداتی که طرفین به ایران داده‌اند، اجرایی شود، و بدنه نخبگان کشور مذاکرات منطقی با غرب داشته باشند، قطعاً روند کاهشی قیمت‌ها ادامه خواهد داشت زیرا بسیاری از این قیمت‌ها حباب است.

>مردم ایران تثبیت کننده بازار نیستند
وی خاطرنشان کرد: ما کشور بزرگ و پر پتانسیلی هستیم اما متاسفانه مردم در برخی موارد رفتار اقتصادی معقولی نمی‌کنند، متاسفانه مردم ایران تثبیت کننده بازار نیستند به‌طوری‌که وقتی قیمت کالایی افزایش می‌یابد به‌جای آنکه کمتر بخرند، بیشتر می‌خرند و این باعث واگرایی قیمت و سبب عدم ثبات بازار می‌شود، بنابراین رسانه‌های جمعی باید این رفتار مردم را اصلاح کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام