کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 05 مهر 1399   Saturday 26 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 خرداد 1398

صفحه خبر: اجتماعی

شیک و بی دردسر
تکدیگران فضای مجازی یا به عبارتی کلاهبرداران حرفه‌ای در شبکه‌های اینترنتی بدون اینکه دیده یا شناخته شوند تورهای دام خود را در فضایی به وسعت یک سرزمین پهن می‌کنند که در این میان عده‌ای نیز که نیت ارائه کمک به نیازمندان واقعی را دارند در دام آن‌ها گرفتار شده و مورد کلاهبرداری قرار می‌گیرند.
به گزارش ایرنا، این گونه اقدامات علاوه بر اینکه موجب دلسردی بسیاری از افراد "خیر" برای ادامه فعالیت در زمینه کمک به نیازمندان نیز خواهد شد موجب سلب اعتماد عمومی شده و عدم اعتماد به یکدیگر در جامعه را نیز به دنبال خواهد داشت. در تکدیگری اینترنتی برخلاف گدایی در کوچه و بازار که چهره فرد مورد نظر قابل رویت است این افراد در فضای مجازی در آن سوی خط قابل رویت نبوده و تنها به واسطه استفاده از داستان‌های احساسی به همراه تصاویر دلخراش کودکان بیمار صعب‌العلاج سعی در تحریک احساسات و ایجاد ترحم مخاطب خود را دارند تا پس از اعتماد سازی به نیت شوم خود دست پیدا کنند.

>فقر و بیکاری راه‌های کلاهبرداری را پیچیده می‌کند
مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران گفت: وقتی در جامعه‌ای فقر و بیکاری زیاد می‌شود و مردم تحت فشارهای مختلف اقتصادی قرار می‌گیرند و گذران زندگی سخت و دشوار می‌شود، عده‌ای که تا دیروز آبرومندانه به کسب روزی حلال مشغول بودند و امروز گرفتار شده‌اند به سمت کارها و شغل‌های کاذب روی می‌آورند. در این گونه شرایط برخی انسان‌ها به جاهایی می‌رسند که دست به کارهای خلاف زده و عده‌ای نیز با ارائه ترفند‌های مختلف در شبکه‌های اینترنتی یا به دست گرفتن نسخه‌های پزشکی در کوچه و خیابان یا مترو خود را نیازمند کمک‌های نقدی مردم معرفی می‌کنند.
اقلیما ادامه داد: در این میان مردم باید مراقب افراد فرصت طلبی باشند که در فضای مجازی به دنبال خالی کردن جیب‌ها هستند و مردم باید از واریز هرگونه وجهی حتی اندک به حساب این گونه افراد خودداری کنند. در صورت ادامه این روند در جامعه عدم اعتماد به یکدیگر جای خود را به اعتماد بین همدیگر خواهد داد، همچنان که امروزه حدود ۹۰درصد مردم بر خلاف حدود ۵ سال گذشته به یکدیگر اعتماد ندارند که همه این مسایل ریشه در فشارهای مختلف به خصوص مسائل اقتصادی دارد. تا زمانی که علت‌های اصلی اینگونه مسائل را در جامعه به صورت ریشه‌ای برطرف نکنیم مشکلی حل نخواهد شد بلکه روز به روز راه‌های گدایی یا کلاهبرداری با روش‌های جدیدتری توسعه خواهد یافت.

>مردم مراقب کلاهبرداران
شبکه‌های اینترنتی باشند
سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) در گفت‌‌و‌گو با ایرنا گفت: مردم سعی کنند با هوشیاری کامل فریب تصاویر و پیام‌های تحریک آمیز احساسی در قالب کمک به نیازمندان و فقرا در شبکه‌های اینترنتی را نخورند زیرا کلاهبرداران فضای مجازی با ترفندهای جدید به دنبال خالی کردن جیب مردم هستند. کلاهبرداران و مجرمان شبکه‌های اینترنتی همواره در فضای مجازی به خصوص ایام و مناسبت‌های خاص با انتشار تبلیغات و آگهی‌های دروغین به انضمام تصاویر خاصی از کودکان بیمار و صعب الاعلاج مناطق فقیرنشین سعی در تحریک و سوءاستفاده از احساسات نوع دوستانه هموطنان دارند.
پاشایی با بیان اینکه مردم باید با هوشیاری کامل مراقب ترفند‌های مختلف کلاهبرداری فضای مجازی باشند، افزود: واریز هر گونه وجهی برای کمک به نیازمندان تنها باید از طریق سازمان‌ها و یا نهادهای معتبر به انجام برسد زیرا در غیر این صورت کمک‌های مالی هیچ گاه به دست نیازمندان و فقرا نخواهد رسید.
وی با بیان اینکه مردم باید با هوشیاری کامل فریب اینگونه تبلیغات کذب و دروغین را نخورند، افزود: مدل جدید دیگری از این دسته کلاهبرداری‌ها، طراحی و ساخت اپلیکیشن‌های جعلی در قالب کمک به نیازمندان است. مردم باید قبل از واریز هر گونه وجهی در قالب کمک به نیازمندان یا هرگونه خرید اینترنتی از صحت و اعتبار سایت‌های مختلف از طریق مراجع رسمی و معتبر اطلاع حاصل پیدا کنند.
به گفته پاشایی، پلیس فتا دائما در حال رصد انواع سامانه و شبکه‌های مختلف در فضای مجازی است و بسیاری از این شبکه‌ها در بدو امر شناسایی شده و پس از دستگیری به مراجع قضایی معرفی می‌شوند و جرائم فضای مجازی بسیار متفاوت با دیگر جرائم در جامعه است و مردم باید توجه خاصی به توصیه‌های پلیس و مسئولان امر داشته باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام