کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 24 آبان 1398   Friday 15 November 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 خرداد 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: سازو کار مالی اروپا از همان زمان تثبیت تا به امروز همواره با تردیدهای بسیاری روبرو شد. اما پس از اینکه ایران در مهلتی 60 روزه به طرف‌ها‌ی مقابل اعلام کرد که باید به تعهدات خود در حوزه‌‌های اقتصادی و بانکی مطابق با برجام عمل کنند، شاهد تحرکات تازه‌ای از سوی اروپایی‌ها‌ بودیم. تحرکاتی که البته بیشتر در چارچوب سخن خلاصه شد تا عمل. با این همه، هشدار اخیر ایران، اروپایی‌ها‌ را بر آن داشت که حسن نیت خود را نسبت به برجام به ایران اعلام کنند و بگویند در اجرای اینستکس آنهم با هدف دور زدن تحریم‌ها‌ی آمریکا و مبادله با ایران جدی هستند. به همین دلیل هم وزیر خارجه آلمان به تهران سفر کرد تا هم اظهارات طرف ایرانی را بشنود و نیز تاکید کند که اروپایی‌ها‌ در تلاش برای به اجرا در آوردن اینستکس هستند.‌ها‌یکو ماس وزیر خارجه آلمان حتی پس از بازگشت به برلین بر اجرای سازو کار مالی تاکید کرد و افزود که نخستین تراکنش مالی اینستکس در هفته آینده انجام خواهد گرفت. اما این اظهارات آلمان واکنش آمریکا را در پی داشت تا آنجا که سخنگوی وزارت خارجه این کشور از بررسی تحریم "نهاد ایرانی متناظر با اینستکس اروپایی" توسط مقامات آمریکایی خبر داد. به همین دلیل تحریم احتمالی نهاد ایرانی متناظر با اینستکس این ابهام را به وجود آورد که اساسا سازو کار مالی اروپا قابلیت تحریم دارد؟ آیا تهدید آمریکا اجرایی می‌شود یا در قالب یک هشدار باید به آن بسنده کرد؟ از این رو، پیروز مجتهدزاده معتقد است اگر آمریکا بخواهد نهادهای متناظر اینستکس را مورد تحریم قرار دهد در این صورت با دولت‌ها‌ی اروپایی وارد تقابل خواهد شد. زیرا این اقدام ایالات متحده تعرض به نهادهای ذی‌ربط اینستکس محسوب می‌شود که اروپایی‌ها‌ را به شکایت از آمریکا در سازمان ملل متحد ناگزیر می‌کند. به همین دلیل به نظر، تهدید آمریکا یک مانور سیاسی است.

> ابراز امیدواری
برای نخستین تراکنش مالی اینستکس
وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه اخیر بعد از هشدار ایران مبنی بر کاهش تعهداتش در برجام به نمایندگی از کشورهای اروپایی به ایران آمد تا بتواند یکبار دیگر پایبندی شرکای اروپایی را در برجام به ایران اعلام کند و به تهران اطمینان دهد که اروپایی‌ها‌ به دنبال اجرای ساز و کار مالی هستند. به همین دلیل هم،‌ها‌یکو ماس در سفرش به تهران و در دیدار با همتای ایرانی اش محمد جواد ظریف اظهار کرد که در تلاش هستیم اینستکس را (با مشارکت کشورهای بیش‌تر ) اجرایی کنیم. او روز گذشته بعد از بازگشت به آلمان در گفت‌وگو با شبکه یک تلویزیون آلمان بر اظهارات خود در تهران درباره برجام تاکید و ابراز امیدواری کرد که با تکمیل شدن مراحل نهایی، نخستین تراکنش مالی در چارچوب اینستکس طی هفته‌های آینده انجام می‌گیرد. حال آنکه، چنانچه سازوکار مبادلات مالی اروپا با ایران بلافاصله بعد از بازگشت ماس از تهران، اجرایی شود در این صورت یکی از نتایج مهم سفر وزیر خارجه آلمان به تهران و دستاورد دیدار
دو سویه مقامات تهران – برلین، اجرای سازوکار مالی اروپا برای تبادل تجاری با ایران و ادامه راه برجام خواهد بود.

> تحریم نهادهای متناظر اینستکس
ایالات متحده از همان ابتدا به عبارتی از زمان پیشنهاد اروپایی‌ها‌ جهت تعبیه چنین سازوکاری برای مبادله تجاری با ایران تا به امروز یعنی مرحله بعد از تثبیت اینستکس، همواره به نحوی نسبت به آن اعلام نارضایتی کرد. به همین دلیل هم واشنگتن طی ماه‌ها‌ی اخیر تهدید کرد که شرکت‌ها‌ و بانک‌ها‌یی که بخواهند با ایران وارد مبادله شوند مورد تحریم آمریکا قرار می‌گیرند. اکنون آمریکا بعد از اظهارات ماس درباره اجرای ساز و کار مالی، از بررسی تحریم "نهاد ایرانی متناظر با اینستکس اروپایی" توسط مقامات آمریکایی خبر داده است. بر این اساس، روز گذشته مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در مورد سازوکار مالی اروپا گفت که وزیر خارجه آمریکا « پیشتر این موضع را تصریح کرده است که هرگونه نظام پرداخت مالی مرتبط با مبادلات کالا و خدماتی که تحت تحریم دولت ایالات متحده نیست، مشکلی ندارد.» او ادامه داد: « اما ما هر سازوکار پرداختی که به شرکت‌ها یا نهادها یا کشورهای دیگر امکان مبادله کالاهای تحریمی و ارتباط با موسسات تحریم‌شده را بدهد، مجاز نمی‌دانیم.» تحریم احتمالی آمریکا علیه نهادهای متناظر اینستکس در حالی است که بعد از اینکه شرکت‌ها‌ی خصوصی و بزرگ اروپایی از همکاری تجاری با ایران به دلیل تهدیدهای واشنگتن سرباز زدند، ساز و کار مالی برای مبادله تجاری با ایران از سوی طرف اروپایی در ساختار دولتی تعبیه شده بود. اما با این همه، آمریکا بازهم می‌گوید در صورت اجرای این سازو کار مالی نهادهای متناظر مبادله با ایران را
تحریم می‌کند.

> واکنش بعیدی نژاد به تهدید آمریکا
لحظاتی پس از تهدید واشنگتن جهت تحریم نهادهای متناظر اینستکس، سفیر ایران در لندن در صفحه توییتر خود به گزارش خبرنگار بلومبرگ درباره بررسی تحریم نهاد مالی متناظرِ ایرانیِ اینستکس از سوی آمریکا اشاره کرد. چراکه در گزارش بلومبرگ نوشته شده بود که با این تحریم اینستکس عملاً نابود شده و دیپلماسی اروپا به شکست کامل می‌رسد. به همین دلیل هم بعیدی‌نژاد در واکنش به تحریم احتمالی آمریکا نوشت: «امیدواریم حالا همه متوجه شوند بزرگترین تهدید علیه برجام و امنیت منطقه، سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران است.» بر این اساس، با تحریم نهاد مالی متناظرِ ایرانیِ اینستکس این پرسش به وجود می‌آید که تهدیدهای آمریکا هشدار بوده و یا این کشور بنا دارد که به راستی ساز و کار مالی اروپا را تحریم کند؟ در این صورت از آنجا که تحریم نهادهای متناظر اینستکس از سوی آمریکا تقابل با اروپایی‌ها‌ محسوب می‌شود، واکنش اروپایی‌ها‌ نسبت به این مسئله چه خواهد بود؟ تکلیف برجام چه خواهد شد؟ اساسا اینستکس با توجه به اینکه درچارچوب یک ساختار دولتی در کشورهای اروپایی تعبیه شده است، آیا قابلیت تحریم دارد؟

> برنتابیدن اروپایی‌ها‌
از تحریم نهاد متناظر اینستکس
فریدون مجلسی تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره تهدید آمریکا مبنی بر تحریم نهاد متناظر ایرانی اینستکس و قابلیت تحریم این ساز وکار مالی به آفتاب یزد گفت: آمریکا غذا و دارو را از تحریم‌ها‌ی یکجانبه خود مستثنی کرده بود. با این همه باید دید که آیا نخستین گشایش اعتبار اروپایی‌ها‌، مشمول غذا و دارو هم می‌شود و یا شامل مسائل دیگری هم خواهد شد. او افزود: بدعت ترامپیسم یک قلدری در جامعه بین‌المللی به شمار می‌رود. در حالی که اگر واشنگتن ادعایی دارد باید آن از روش‌ها‌ی بین‌المللی مورد بررسی قرار بگیرد و نباید جهان را تحت فشار مالی و سیاسی قرار دهد. ایالات متحده تنها به این علت که قوی ترین کشور جهان است به دنبال باج ستانی از سایر کشورهاست. مجلسی ادامه داد: کشورهای اروپایی علیرغم برخی اختلافات با ایران، قطعا تهدیدهای آمریکا را بر نمی‌تابند. چراکه کسب اجازه شرکت‌ها‌ و نهادهای متناظر اینستکس از آمریکا تحقیرآمیز است. به همین دلیل هم بعید به نظر می‌رسد که اروپایی‌ها‌ زیر بار
این بدعت بروند.

> تحریم‌ها‌ یعنی حذف دلار از معادله جهانی
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه از طریق سیستم ترامپیسم دامنه کشورهایی را که باید به دلایل مختلف تحریم کند، گسترش می‌یابد، گفت: به تدریج به جایی می‌رسد که شرکت‌ها‌ی خارجی با حذف دلار با یکدیگر معامله می‌کنند. این مسئله به زیان آمریکا خواهد بود. چراکه دلار همواره وسیله مبادله بین‌المللی بوده است. مجلسی افزود: به همین دلیل بعید به نظر می‌رسد که تحریم نهادهای اینستکس امکان‌پذیر باشد. از این رو، اگر مبادله تجاری با غذا و دارو آغاز شود به تدریج مواد و کالاهای دیگری هم وارد می‌شود و ترس این شرکت‌ها فروخواهد ریخت. او اذعان کرد: ممکن است برخی از شرکت‌ها‌ی کوچک نگران تحریم آمریکا نباشند
و بخواهند وارد معامله شوند، از معاملات خود با ایران سود کلان ببرند و رقبای شان را عقب بزنند. در مقابل آن رقبا تا مدتی تحمل خواهند کرد و بعد خود وارد مبادله خواهند شد. به هر روی، برای مدتی شاهد چنین صحنه‌ها‌یی خواهیم بود اما به طور کل در دراز مدت این وضعیت ادامه پیدا نمی‌کند و اقتصاد ایران باز هم لطمه خواهد دید. این تحلیلگر مسائل بین‌الملل اظهار کرد: زیرا بسیاری از شرکت‌ها‌ی اروپایی حتی از طریق این صندوق هم حاضر به ریسک در معامله با ایران نیستند. به همین دلیل باید اجازه داد مبادلات از بخش‌ها‌ی مجاز غذا و دارو شروع شود و بعد دید چگونه می‌توان به آن نفوذ کرد. احتمالا ایرانی‌ها‌ خود شرکت‌ها‌یی در آن مناطق ایجاد می‌کنند و کالاهایی در آن مناطق می‌خرند و با ایران مبادله می‌کنند. بدون تردید این مسئله کمی گران‌تر برای ایران تمام می‌شود. مجلسی در پایان گفت: اروپا و آمریکا با یکدیگر اختلاف‌ها‌ی رقابت آمیز دارند که رنگ سیاسی ندارد. اما سودی که از اتحاد استراتژیک خود می‌برند، بسیار بالاتر از این است که بخواهند ملاحظه ایران را کنند.

> اقدام آمریکا یعنی تعرض به اینستکس
پیروز مجتهدزاده تحلیلگر مسائل بین‌الملل هم درباره تهدید آمریکا مبنی بر تحریم نهاد متناظر ایرانی اینستکس و قابلیت تحریم این ساز وکار مالی به آفتاب یزد گفت: آمریکا معمولا تهدیدهایش را اجرایی می‌کند اما در این مورد خاص مسئله متفاوت است. زیرا این ابهام به وجود می‌آید که آمریکا با کدام مجوز حقوقی، قانونی و دموکراتیک در سیستم آمریکایی می‌خواهد نهادهای متناظر اینستکس را تحریم کند.
او ادامه داد: واکنش آمریکا به نخستین تراکنش مالی اینستکس یک رویارویی تاکتیکی است و باید دید که نخست اروپایی‌ها‌ پس از ماه‌ها‌ وعده و سخن سرانجام ساز و کار مالی خود را به مرحله اجرا در می‌آورند؟ سپس اینکه اساسا واشنگتن توان اجرای تحریم نهادهای متناظر را دارد؟ مجتهدزاده افزود: درصورتی که آمریکا بخواهد نهادهای متناظر اینستکس را مورد تحریم قرار دهد در این صورت با دولت‌ها‌ی اروپایی وارد خواهد شد. زیرا این اقدام ایالات متحده، تعرض به نهادهای ذیربط اینستکس محسوب می‌شود که اروپایی‌ها‌ را به شکایت از آمریکا در سازمان ملل متحد ناگزیر می‌سازد. این تحلیلگر مسائل بین‌الملل اظهار کرد: اروپایی‌ها‌ به خاطر حفظ برجام چنین ساز وکاری را تعبیه کردند. زیرا بر این اعتقادند که از طریق حفظ برجام بهتر می‌توانند بسیاری از اختلافات با ایران را حل کنند. با این همه، باید دید که آمریکا تا این‌اندازه جسارت خواهد داشت که با دول اروپایی درگیر شود. چراکه آمریکایی‌ها‌، در درگیری اقتصادی با چین تا حدی عقب نشینی کردند و در برخی موارد نیز شاهد تعدیل مواضع این کشور بودیم.
او اضافه کرد: اما باز هم باید دید که او می‌تواند با متحد بزرگ خود در ناتو درگیر شود. به هر روی، به نظر نمی‌رسد که آمریکا دست به چنین اقدامی علیه اینستکس بزند. مجتهدزاده در پایان گفت: تهدید اخیر ایالات متحده مانور سیاسی است. در این مانورها، طرفین آمریکایی و اروپایی همه توان خود را به کار خواهند گرفت. اروپا، توانش را در بخش‌ها‌یی‌که آسیب پذیر نیست در مقابل آمریکا به آزمایش می‌گذارد. آمریکا هم قدرت خود را به آزمایش می‌گذارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام