کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 09 خرداد 1399   Friday 29 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 شهریور 1394

صفحه خبر: صفحه آخر

غالبا مردم روحیه کودکان را نمی‌شناسند و با افکار و رفتار غلط فرزندان خود را بد تربیت می‌کنند. مشکل از اینجا آغاز می‌شود که اغلب فراموش می‌کنیم فرزند ما کودکی است به دنبال کشف و یافتن و آموختن. روسو در کتاب امیل می‌گوید: «این اشخاص (منظور والدین) همیشه در کودکان خصوصیات بزرگسالان را جستجو می‌نمایند و هیچ فکر نمی‌کنند که طفل قبل از این که بالغ شود چه روحیه‌ای دارد.»
نوزاد هنگام تولد موجودی تربیت نشده و گِلی خام است (سوای استعدادها و سوابق ژنتیک) او از بدو تولد یعنی هنگام ورود به دنیا و روبرو شدن با نور، صدا، سرما، نیروی جاذبه، جدایی از مادر و... احساسات مخرب ترس و اضطراب را تجربه می‌کند و در مسیر بزرگ شدن در میان هزاران پیام؛ باید و نباید و بکن و نکن، الزامات، خرافات، عقاید، قوانین و... تبدیل به انسانی با کارکردهایی خاص از نظر اجتماعی می‌گردد. به تعبیر روسو نهال وجود انسان در میان معبر زندگی به واسطه‌ تنه زدن‌های مکرر عابران کم کم نابود می‌گردد، یعنی طبیعت را در او خفه خواهند کرد.
مسئله مهم این است که انسان نادان به دنیا می‌آید و به دنبال مراوده و حشر و نشر با دنیای اطراف و محیط زندگی فهم و شعور کسب می‌کند. چارچوب‌های ذهنی هر انسانی نیز به همین صورت شکل می‌گیرند، که والدین نقشی اساسی و زیربنایی در ساختار فکری انسان بازی می‌کنند. در نتیجه اگر والدین از آموزش کافی و آگاهی لازم برای تربیت فرزندان برخوردار نباشند، موجبات تخریب و تضعیف او را فراهم می‌سازند.
انسان در دوران کودکی تحت مراودات خود با اطرافیان به ویژه والدین هزاران پیام بازدارنده یا سوق دهنده دریافت می‌کند که مجموعه همه اینها الگوهای ذهنی و شخصیت و چگونگی برخورد او با دنیای پیرامونش را شکل می‌دهند.
به والدینی که فرزندان کوچک و خردسال دارند، توصیه می‌شود برای جلوگیری از خطاهای احتمالی، تکنیک‌های تحلیل‌ رفتار متقابل را بیاموزند. در این روش آن‌ها ابتدا با چارچوب‌های ذهنی و پیش نویس‌های ذهنی برگرفته از دوران کودکی خودشان آشنا می‌شوند و کم کم به خودشناسی می‌رسند، که همین موضوع زمینه باز کردن گره‌های ذهنی، شناخت تعصبات و غرور نابهنجار فردی آنان را فراهم می‌کند. در قدم بعدی می‌توان با استفاده از این شناخت و آموزش خود نحوه تربیت فرزند را فرا گرفت.
برخی رفتار کودکان کاملاً طبیعی است. مهم ترین کار در بر طرف کردن مشکلات رفتاری کودکان، برقراری ارتباط عاطفی
می باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام