کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 09 خرداد 1399   Friday 29 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 اردیبهشت 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

با رواج اپلیکیشن‌های تلفن همراه میان مردم، شبکه‌های اجتماعی نیز به‌زودی توانستند مورد استفاده کاربران بسیاری قرار بگیرند.
کاربران به دلیل خصلت ذاتی انسان خواهان برقراری هرچه بیشتر ارتباط میان یکدیگر هستند.
اما این ارتباط گاهی از ماهیت اصلی خود که همان ایجاد گفتگو و برقراری تعاملات دوسویه است به سمت نمایش‌های یکطرفه و سخن گویی‌های برگشت ناپذیر می‌رود.
اینفلوئنسرهای* این شبکه‌ها، بالاخص اینستاگرام توانسته‌اند مخاطبان بسیاری را به واسطه عکس‌های رنگی رنگی و چیدمان‌های تقلیدی از عکس‌های تبلیغاتی یا تیزرهای تلویزیونی جذب کنند.
تعداد دنبال کنندگان ایشان گاه به عددهای باورنکردنی می‌رسد! بدون در نظر گرفتن حساب‌های کاربری نامعتبر که توسط اینفلوئنسرها خریداری می‌شود؛ بعضی از ایشان چند صد هزار نفر فالور (دنبال کننده) را توانسته‌اند با صفحه (page) خود همراه سازند!
استفاده از رنگ‌های روشن و متفاوت، چشم مخاطبان را درگیر عکس‌های ایشان می‌کند؛ گاهی شکستن مرزهای عرفی جامعه به ایشان جهت جذب هرچه بیشتر مخاطبان کمک می‌کند و تعداد زیادی از ایشان را در تله کنجکاوی چگونگی زندگی می‌اندازد.
اما واقعیات پشت پرده چیز دیگری ا‌ست. استفاده از لباس‌ها و پوشش‌های رنگارنگ، بر درونی شاد و خوشحال صحه نمی‌گذارد. بسیاری از ایشان به علت طمع کسب درآمد راحت و نسبتاً زیاد به این کار رو می‌آورند.
خیلی از آن‌ها مدعی هستند که کارشان نوعی هنر است زیرا هم می‌توانند عکس‌های زیبایی بگیرند و هم توانایی این را دارند که متن‌های تاثیرگذار بنویسند.
گرچه نباید فراموش کرد بیشتر این عکس‌ها توسط شخص دیگری گرفته می‌شود، چراکه ایشان خود درون قاب حضور دارند و بی‌شک عکس، توسط عکاس گرفته می‌شود. چیدِمان اجزای صحنه داخل عکس‌ها نیز به گونه‌ای است که در بیشتر موارد تفاوت فاحش با دیگر عکس‌های مشابه اینفلوئنسرهای دیگر ندارد و همین موضوع نشان دهنده کپی کاری آن‌ها از یکدیگر و یا تقلید از عکس‌های تبلیغاتی‌ست. در مورد متون نوشته شده در زیر عکس‌ها هم نیز همین موضوع به شکل دیگری صادق است. متن‌ها یا به طور کامل از کتاب‌ها و نوشته‌های نویسنده‌های دیگری کپی می‌شود یا با اندکی تغییر به عنوان نوشته خودشان، ذیل عکس‌ها قرار می‌گیرد. در بعضی موارد نیز نوشته‌ها فاقد مفهوم خاص هستند و تنها بازگو کننده یک احساس نه چندان
مهم‌ اند.
این صفحه‌های پر از رنگ و جملاتی با تاثیرات آنی و زودگذر، به نوعی مخاطبین را فریب می‌دهد؛ فریبی که منجر به توهم رسیدن به آرامش و آسایش در کوتاه ترین زمان و کسب موفقیت بدون هیچ تلاشی می‌شود.
بسیاری از کسب و کارها هم از ترفندهای ایشان بهره می‌گیرند و با پرداخت پول و یا با اهدا کردن رایگان محصولاتشان به ایشان، از طریق صفحه اینفلوئنسرها به مخاطبان آن‌ها نیز معرفی می‌شوند.
بی‌گمان اینفلوئنسرهای اینستاگرامی‌صلاحیت تایید محصول‌ها یا خدماتی که معرفی می‌کنند را ندارند؛ بنابراین ممکن است خیلی از موارد تبلیغ شده فاقد استانداردهای لازم برای استفاده کاربران باشد.
آنچه مسلم است؛ عدم تناسب و همچنین عدم قرارگیری خودِ این اشخاص‌ یا فعالیت‌های آن‌ها در زمره هنر و هنرمندان است.
گفتار شبه‌طنز با استفاده از عباراتی سرشار از ناسزا با هیچ هنری هم خوانی ندارد.
صرف خنداندن یا سرگرم کردن مخاطب‌ها به شیوه‌های دم دستی و غیر خلاقانه، هنر نیست و با رسالت هنرمند هیچ سنخیتی
ندارد.
متاسفانه بعضی از برنامه‌های تلویزیونی بدون تحقیق کامل در مورد این افراد، اقدام به دعوت کردن ایشان برای حضور در برنامه‌ها می‌کنند. این به رسمیت‌شناسی، به هیچ عنوان به نفع فرهنگ و اخلاق جامعه نخواهد بود. آنان با حضورشان در این برنامه‌ها فعالیت‌های خود را موجه می‌شمارند و نه تنها انجام اعمال خلاف عرف و فرهنگ جامعه را متوقف نمی‌کنند بلکه بر ادامه آن رفتار اصرار
می‌ورزند!
بستر‌سازی و ترویج سرگرمی‌های هم‌خوان با فرهنگ و آداب کشور وظیفه متولیان امور فرهنگی ا‌ست تا با ایجاد فضایی مناسب و عاری از ناهماهنگی‌های اخلاقی و فرهنگی کشور کاربران را به سمت نگاه آگاهی‌گیرنده، سوق دهند.
صفحه‌های رنگارنگ اینفلوئنسرهایی که تنها به فکر سود جویی خود هستند به هیچ عنوان محلی برای ارتقا سطح آگاهی و فرهنگ جامعه نیست و در بلند مدت می‌تواند آسیبی جبران ناپذیر بر پیکر فرهنگی و اخلاقی جوانان وارد کند.
*اینفلوئنسر اینستاگرامی‌به کسی گفته می‌شود که دنبال کنندگان بسیاری را در این بستر مجازی به همراه دارد؛ همچنین توانسته است توجه افراد بسیاری را در همین شبکه‌ اجتماعی به سمت خود جلب کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام