کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 09 خرداد 1399   Friday 29 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اردیبهشت 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

دولت ترکیه تلاش دارد با بهره گیری از جنبه‌های مشترک با ایران، روابط با این کشور را در منطقه مشکل دار خاورمیانه ارتقاء دهد. این اشتراکات عامل مهمی است که دو کشور به یکدیگر کمک کنند و رابطه صلح آمیز و دوستانه با هم داشته باشند. تهران و آنکارا اکنون با سختی‌هایی روبرو هستند و این خود باعث می‌شود که ما یکدیگر را به خوبی درک کنیم و مشکلات موجود را با راه حل‌های نوین حل و فصل کنیم. ترکیه در سیاست‌های کلی خود توجه خاصی به روابط با همسایگان دارد و در این میان ایران برای ما جایگاه
مهمی دارد.
در زمان مذاکرات هسته ای که فشار زیادی
بر روی ایران بود، ما در کنار این کشور بودیم و در شورای امنیت به نفع ایران رای دادیم.
اما در خصوص همکاری‌های اقتصادی ترکیه با ایران ذکر چند نکته را ضروری می‌دانم. از آنجا که روابط تجاری با ایران برای ما مهم است توجه به این موضوع که اقتصاد ترکیه لیبرالی و مبتنی بر بازار آزاد است، ضروری می‌نماید. بخش خصوصی در کشور من بیشتر از بخش دولتی فعال است و نقش دولت صرفا یک نقش
کنترل کننده است.
نکته دیگر اینکه در کنار اهمیت بخش خصوصی ما، بخش زیادی از اقتصاد ترکیه نیز در اختیار خود دولت است و در نتیجه ما در مباحث مرتبط با تحریم در کنار برادران مان در ایران هستیم اما بخش خصوصی ما بیم دارد که تعامل اقتصادی با ایران موجب تحریم‌های امریکا شود به همین دلیل شرکت‌های خصوصی ما در حال حاضر تعامل زیادی با اقتصاد ایران ندارند بخصوص که بخش زیادی از اقتصاد ایران هم دولتی است و بخش خصوصی در این کشور ضعیف است مثلا بیشتر بانک‌های ما خصوصی هستند اما در ایران بسیاری از موسسات مالی در اختیار دولت است.
دولت ترکیه مخالف تحریم‌های امریکا علیه ایران است و این را وزیر خارجه ما بارها اعلام کرده است. چندی قبل ما به دنبال ایجاد پول ملی مشترک با ایران بودیم اما 3 نرخی بودن ارز در ایران مانع این کار بود. با توجه به منع دسترسی بانک‌های ایران به سوئیفت و مشکلات بانکی که جمهوری اسلامی با آن روبرو شده ما برای حل این مسئله دنبال راه حل هستیم تا مکانیزم‌های این مراوده را پیدا کنیم چرا که آنکارا اراده سیاسی واضح برای گسترش تعاملات با تهران دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام