کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اردیبهشت 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

بانوان موضوعی است که این روزها در رسانه‌های گروهی و شبکه‌های اجتماعی به وفور توسط کاربران و صاحبان قلم مطرح می‌شود و عده‌ای در صف موافقان و عده‌ای دیگر در صف مخالفان ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان قرار گرفته اند.
ماجرا از آنجا آغاز شد که دستوری منتسب به دادستان محترم عمومی و انقلاب اصفهان با موضوع اجرای قانون مجازات اسلامی و دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه و مصوبات لازم الاجرای ستاد امر به معروف و نهی از منکر خطاب به فرماندهی انتظامی استان اصفهان منتشر شد که طی این دستور پلیس مکلف شده است تا ضمن رعایت موازین شرعی و قانونی و حفظ حقوق شهروندی جهت جلوگیری از بزه دیدگی بانوان اقدامات لازم جهت ممانعت از دوچرخه سواری در ملا عام را به انجام برساند.در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است:
۱- در ماده ۱ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، کلمه منکر به هرگونه فعل و قول یا ترک فعل و قولی که به عنوان احکام اولیه یا ثانویه در شرع مقدس و یا قوانین منع شده باشد تعریف گردیده است، از طرفی در بند الف ماده یک دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه ابلاغی توسط ریاست محترم قوه قضاییه "حقوق عامه حقوقی است که در قانون اساسی و قوانین موضوعه و یا سایر مقررات لازم الاجرا، ثابت است و عدم اجرا یا نقض آن نوع افراد یک جامعه را در معرض آسیب یا خطر قرار می‌دهد".
۲-اگرچه تبصره ۲ ماده ۲۰ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، مصوبات ستاد را لازم‌الاجرا دانسته است، لیکن توجه به قید عبارت مهم "در چارچوب قانون" در تبصره یاد شده می‌تواند حدود آن را روشن نماید. در تبصره یاد شده مصوبات ستاد در چارچوب قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر لازم الاجرا دانسته شده است، لذا باید توجه داشت که ستاد نمی‌تواند خارج از حدود آن قانون اقدام به تصویب مصوبه ای نماید و در شرایطی که وظایف ستاد در ماده ۱۶ قانون مذکور نشان از آن دارد که اقدامات ستاد همگی با موضوع تعیین خط مشی‌های مربوط به نحوه اجرای امر به معروف و نهی از منکر توسط قانونگذار قرار داده شده است، مصوباتی از سوی این شورا طبق تبصره ۲ ماده ۲۰ قانون لازم الاجرا دانسته شده که نحوه انجام امر به معروف و نهی از منکر در جامعه را تبیین و تعیین نموده باشد و نمی‌توان فرضی را در نظر گرفت که ستاد راسا اقدام به وضع ممنوعیت طی یک مصوبه مستقل نماید و آن مصوبه وفق تبصره ۲ ماده ۲۰ لازم الاجرا تلقی گردد، لذا دانستن مفاد مصوبه ستاد این کمک را می‌نماید تا بدانیم وفق مقررات لازم الاجرا می‌باشد یا خیر؟ در این خصوص یادآور می‌شود که قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات حق اطلاع از مفاد مصوبات مذکور که مورد استناد مقام محترم قضایی قرار گرفته را برای هر شخص ایرانی قائل شده است. از طرفی قاعده قبح عقاب بلابیان ما را از مجازات افراد قبل از بیان ممنوعیت منع می‌نماید.
۳- در خصوص استناد مقام محترم قضایی به دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه نیز باید گفت که حقوق عامه صرفا ناظر به حقوق مذکور در قانون اساسی و سایر قوانین موضوعه است و به راستی کدام حقوق عامه است که با...
ادامه در صفحه 2


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام