کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 31 اردیبهشت 1398   Tuesday 21 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اردیبهشت 1398

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- گروه اقتصادی: وضعیت بازار اجاره بهاء این روزها برای مستاجران نگران کننده شده است. با نزدیک شدن به فصل جابجایی خانوارها از منازل استیجاری بیشتر آنها با دغدغه افزایش قیمت های کرایه یا پول رهن مواجه شده اند.
افزایش قیمت نزدیک به 100 درصدی قیمت مسکن در سال 97 نسبت به سال 96 ، اکنون و در بهار و تابستان 98 در حال نشان دادن تاثیر گذاری خود بر بازار اجاره بهاء است.
همه ساله در فروردین ماه ، بیشتر مستاجران
کم کم آماده جابجایی می شوند و این روند تا پایان شهریور ماه تقریبا ادامه می یابد.
گشتی در بازار قیمت ها در تهران و چند کلانشهر دیگر همچون شیراز و مشهد نشان می دهد
قیمت ها در این بخش به طرز عجیب غریبی بالا اعلام شده است. اوائل هفته قبل بود که اعلام
قیمت های سرسام آور در بخش خرید و اجاره مسکن منجر به ورود دستگاههای نظارتی به موضوع شد و تا چند روزی سایت های آگهی اینترنتی از درج قیمت خودداری کردند.

>معادله دوسویه
مهدی امینی کیاشمشکی کارشناس مسکن در خصوص تاثیر گرانی قیمت مسکن بر اجاره بهاء گفت: موضوعی که ما در این چند وقت شاهد آن بودیم تلاش عده ای برای خرید خانه جهت
اجاره دادن است، البته برخی هم خرید انجام می دهند
و چون نقدینگی کمی دارند مجبور می شوند با اجاره یا رهن دادن نقدینگی لازم برای خرید نهایی خود را تکمیل کنند که این موضوع خود در افزایش قیمتها تاثیر دارد .وی افزود: همین فشاری که به خریدار وارد می شود موجب می شود او هم به تناسب همین فشار را به مستاجران وارد نماید در نتیجه معادله دو طرف این قضیه یعنی گران شدن خرید و گران شدن رهن معنا پیدا می‌کند چون این طیف بیشتر دنبال رهن با پول بیشتر به علت کمبود نقدینگی برای تکمیل خرید هستند.
این کارشناس مسکن در ادامه تصریح کرد: بخش دیگری از تاثیر گذاران بازار اجاره را ، سرمایه داران یا دلالانی تشکیل می دهند که خانه هارا خالی گذاشته اند تا در تابستان به اصطلاح دلی از عزا
در آورند ، ملاک و روش بیشتر این ها نیز برخلاف گروه بالا، خوش نشینی از طریق دریافت کرایه های گزاف از مستاجران است .
امینی یاد آور شد:‌ در این بین مشاوران املاک تا حدی می توانند بر روی موضوع تاثیر بگذارند که آن طور که شنیده شده این روزها مشاوران املاک هم سعی دارند با متعادل کردن قیمت ها ، قراردادها را نهایی کرده و کمیسیون خود را دریافت کنند در نتیجه به نظر من این عرضه کنندگان یا همان موجران هستند که نقش بیشتری در نوسان قیمتها دارند همانطور که دیدیم قیمت های نجومی آنها به جای مشاوران املاک از سایت ها و اینترنت سر در آورد که در نهایت صدای خیلی ها را هم در آورد.
وی نرخ رشد تورم را در قیمت اجاره بهاء بی تاثیر ندانست و گفت:‌ رشد نرخ تورم کالاهای اساسی یکی دیگر از فاکتورهای موثر در افزایش قیمت اجاره بهاست از این رو که بخش زیادی از موجران با واحدهای در اختیار خود در حال کسب درآمد هستند و طبعا وقتی آنها می بینند قیمتها بالا رفته هزینه آن را از مستاجران می گیرند.

>مستاجران کم توان تر شده اند؟
بررسی قیمت ها در هفته پایانی منتهی به اردیبهشت حاکی از تکان خوردن تدریجی قیمتها با نزدیک شدن به فصل تابستان است.
نایب‌رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران در این باره گفته:‌ این‌که توقع داشته باشیم جامعه مستاجران به همان میزان مورد نظر مالکان، اجاره‌بها پرداخت کنند امری محال است. اساساً چنین قدرت مالی در پرداخت اجاره‌بها با توجه به رشد قیمت مسکن در مستاجران وجود ندارد. اگر تمام درآمد خود را هم بخواهند با توجه به رشد قیمت پرداخت کنند کفاف اجاره‌بها را نمی‌دهد.
عقبایی با تاکید بر این‌که باید بازار مسکن در اجاره یک عرف منطقی و متعادلی داشته باشد، افزود: سال گذشته به‌دلیل افزایش نرخ اجاره مستاجران از شمال شهر به مرکز، از مرکز به جنوب و از جنوب به حاشیه شهرها رفتند، اگر قرار باشد این روند در سال جاری ادامه داشته باشد دیگر در حاشیه شهرها نیز کمتر کسی می‌تواند خانه‌ای را اجاره کند.
بازار اجاره بهاء در حالی دستخوش تحول شده که قدرت خرید مستاجران هم کاهش یافته و آنها
نمی توانند بخش زیادی از در آمد خود را که می بایست سبد معیشت آنها را پوشش دهد
صرف پرداخت اجاره بهاء کنند.
با این حال نایب‌رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران پیش بینی می کند که نرخ اجاره‌بها در شهرهای بزرگ 30 درصد و شهرهای کوچک
20 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یابد. گرچه این ارزیابی هم وجود دارد که اجاره‌بها در شهرهای خیلی کوچک افزایش نیافته و در همان سطح سال گذشته باقی بماند.

>دولت: از موجران مالیات می گیریم
در آشفته بازار قیمتی اجاره بهاء مسکن ، برخی این پرسش را مطرح می کنند که نقش دولت و نهادهای مسئول در کنترل این بازار چیست؟
به نظر می رسد همچون سایر بخش ها که
در حال تجربه کردن رشد قیمت هستند ، دولت و
بخش های متولی نسبت به بازار اجاره بها نیز بی توجه هستند .
وزیر راه و مسکن روز گذشته برای وضعیت اسفبار مستاجران ابراز نگرانی کرد و گفت :بنا داریم اصلاحیه ای را با مجلس شورای اسلامی پیگیری کنیم که در صورت تصویب چنانچه سقف اجاره بهای مسکن رعایت شود مشمول معافیت مالیاتی شود در غیر این صورت اخذ مالیات به صورت تصاعدی از موجران افزایش یابد.
اسلامی در تشریح جزئیات این امر گفت: این اصلاحیه هنوز در مرحله اجرایی نیست و در تعامل با مجلس هستیم که کار اثربخشی برای مستاجران انجام شود. وی در این خصوص که ساز و کار کسب مالیات از موجران چیست، ادامه داد: برای اتصال سامانه مالیاتی آن نیز اقداماتی را انجام دادیم و باید چند سیستم به هم متصل شود. البته مهم این است که اطلاعات دقیق وجود داشته باشد تا بتوان از آن استفاده کرد.

>مجلس هم دست بکار می شود
از سوی دیگر خلاء قوانین مناسب برای ساماندهی بازار اجاره بهاء نیز تا حدی بر وضعیت این بازار سنگینی می کند. با این حال کمیسیون عمران مجلس بر این باور است که وزارت راه و شهرسازی باید به دونکته بهبود فضای روانی و ایجاد ثبات و آرامش در فضای بازار مسکن و افزایش تولید توجه بیشتری داشته باشد.
سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص طرح ساماندهی بازار اجاره در کشور، گفت: اخیرا کمیسیون عمران مجلس نشستی را با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی برگزار کرد و در این جلسه تمام مسائل مرتبط با حوزه مسکن مورد بررسی
قرار گرفت.
نماینده مردم ارومیه خبر داد که دولت برای مدیریت بازار اجاره بهاء یک برنامه 7 بندی ارائه کرده که از جمله آن برنامه ساخت مسکن استیجاری با ارائه تسهیلات کم سود و حذف ودیعه مسکن است.
با این حال به گفته این نماینده مجلس تا زمانی که این طرح ها بر روی کاغذ باقی بماند و اقدام عملی صورت نگیرد ، تحولی در بازار اجاره بهای مسکن صورت نخواهد گرفت.
بهادری در خصوص نقش نهاد تقنینی کشور در این موضوع گفت:‌ طرح های آتی وزارت راه در حوزه مسکن باید دارای پیوست فنی و کارشناسی باشد، از این رو کمیسیون عمران مجلس به وزارتخانه توصیه کرد که طرح های مذکور را در نشست متعدد با حضور کارشناسان مورد
بررسی قرار دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام