کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 04 خرداد 1398   Saturday 25 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اردیبهشت 1398

صفحه خبر: اجتماعی

روزنامه آفتاب یزد در تاریخ 16/2/98 گزارشی تحت عنوان «فریاد بی‌هویتی و شلاق نادیده گرفتن‌ها» در صفحه اجتماعی خود منتشر کرد که روز گذشته سازمان ثبت احوال کشور جوابیه ای در این خصوص به دفتر روزنامه ارسال کرد؛ متن جوابیه به این شرح است:«سازمان ثبت احوال کشور براساس وظایف ذاتی خود متولی صدور اسناد هویتی برای اتباع کشور ایران می‌باشد. بر همین اساس تبصره 2 ماده واحده قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مصوب 2/7/1385 مجلس شورای اسلامی مقرر می‌نماید کسانی که در اثر ازدواج زن ایرانی و مرد خارجی در ایران متولد شوند و ازدواج والدین آنان از ابتدا با رعایت ماده 1060 قانون مدنی به ثبت رسیده باشد پس از رسیدن به سن هجده سال تمام و حداکثر ظرف مدت یک سال بدون رعایت شرط سکونت مندرج در ماده 979 قانون مدنی به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند. در خصوص تبصره فوق پس از صدور گواهی تابعیت از طرف وزارت امور خارجه شناسنامه متقاضی صادر می‌شود. به دیگر سخن ظرفیت‌های قانونی موجود تعیین کننده نحوه صیانت از مرزهای تابعیتی بوده و نحوه عملکرد سازمان ثبت احوال را در این حوزه مشخص می‌سازد. بدیهی است تغییر رویه‌های جاری منوط به تصویب قوانین جدید بوده که با اهتمام دولت تدبیر و امید و طرح لایحه اعطای تابعیت به فرزندان ایرانی در صحن علنی مجلس مورد توجه قرار گرفته است. لذا در صورت تصویب و ابلاغ قانون مورد بحث، آمادگی لازم برای اجرای دقیق و سریع آن در این سازمان وجود خواهد داشت.»

آفتاب یزد: این جوابیه در حالی به دفتر روزنامه ارسال شده که گزارش مذکور قبل از تصویب قانون «اهدا تابعیت به مادران ایرانی» منتشر شده و پس از تصویب این قانون روزنامه آفتاب یزد در گزارشی تحت عنوان «ناشهروندها» شناسنامه دار می‌شوند» از مصوبه مجلس استقبال کرده بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام