کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 04 خرداد 1398   Saturday 25 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اردیبهشت 1398

صفحه خبر: سیاسی

ادامه از صفحه اول
... دوچرخه سواری بانوان در معرض آسیب یا خطر قرار گرفته باشد تا با جلوگیری از آن نسبت به تضمین آن حقوق برای عامه جامعه گام اساسی برداشته شود؟
۴-با ملاحظه مقررات قانون مجازات اسلامی نیز به هیچ عنوان نص صریحی در خصوص جرم انگاری دوچرخه سواری بانوان مشاهده نمی‌گردد مگر آن که ملاک عمل را ماده ۶۳۸ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی قرار دهیم که در این ماده تظاهر به فعل حرام در اماکن عمومی و معابر مستوجب تحمل کیفر و مجازات بر شمرده شده است، حال سوالی که مطرح می‌گردد آن است که آیا دوچرخه سواری بانوان در معابر و ملاعام اینچنین تلقی می‌گردد؟ می‌دانیم که بر اساس اصل ۱۶۷ قانون اساسی در صورت عدم وجود حکم قانونی در موضوعی، یکی از منابع قابل استناد فتاوای معتبر است. با دقت در کلمه فتاوای معتبر در می‌یابیم که قانونگذار به درستی به اجماع فقها در موضوعی که در قانون برای آن تعیین تکلیف نشده است تاکید دارد و به جای استفاده از عباراتی چون فتوای معتبر از فتاوای معتبر بهره جسته است.
۵- در پایان باید پرسش نمود که تکلیف بانوان دوچرخه سواری که در عرصه‌ها‌ی آسیایی و جهانی و بین‌المللی دوچرخه سواری نموده و بعضاً افتخاراتی را برای کشور به ارمغان آورده‌اند
چه می‌شود؟ آیا عمل ایشان نیز حرام و مستوجب ممنوعیت است و می‌بایست از فعالیت‌های ایشان در عرصه ورزش قهرمانی ممانعت شود یا اینکه این ممنوعیت‌ها تنها محدود به مرزهای داخلی کشور است؟
اینکه مقام محترم قضایی در راستای جلوگیری از بزه دیدگی بانوان دوچرخه سوار دستوری را صادر نموده باشند امر مبارکی است لیکن مشخص نیست که بانوان دوچرخه سوار نهایتاً بزه‌دیده می‌باشند یا بزهکار؟ چرا که اگر چه
در صدر دستور صادره اقدامات و دستورات آتی به جهت جلوگیری از بزه دیدگی بانوان ذکر شده است، اما در همان دستورالعمل در صورت تخطی دوچرخه‌سواران از اقدامات ذکر شده بدوا توقیف دوچرخه و پس از آن نیز معرفی به مراجع قضایی پیش‌بینی شده است، حال معلوم نیست که بانوان دوچرخه سوار در بحث ممنوعیت دوچرخه‌سواری بزه دیده‌اند یا بزهکار؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام