کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 31 اردیبهشت 1398   Tuesday 21 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اردیبهشت 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: نخست‌وزیر عراق پس‌از دیدار با مایک پمپئو وزیرخارجه ترامپ اظهار کرد: «او سیگنال‌هایی در پی مذاکره با ایران و امریکا دریافت کرده است که براساس آن همه چیز به خوبی به پایان می‌رسد.» این در حالی است که مواضع ایران بر عدم مذاکره با واشنگتن به ویژه دولت فعلی آمریکاست. اما با این همه، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نسبت به حل مسائل دو طرف ایران و آمریکا نگاه مثبتی دارد و ابراز امیدواری می‌کند. بر این اساس، آفتاب‌یزد درباره اظهارات اخیر نخست وزیر عراق با سید جلال ساداتیان دیپلمات و تحلیلگر مسائل بین‌الملل به گفت‌وگو پرداخته است که آن را در ادامه می‌خوانید.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق گفته سیگنال‌هایی از ایران و آمریکا دریافت کرده‌ام و براساس آن همه چیز به خوبی به پایان خواهد رسید. چرا عراق تا این‌اندازه نگاهش نسبت به مسائل میان تهران و واشنگتن مثبت است در حالی که تنش‌ها میان دو کشور ایران و آمریکا همچنان بر سر جای خود باقی است؟
پس از سفر پمپئو به عراق به نظر می‌رسد که با میانجیگری روسیه و ترکیه در رابطه با مسائل ایران و آمریکا اتفاقاتی در منطقه افتاده است که بر اساس این تحولات نخست وزیر عراق می‌گوید سیگنال‌ها‌یی از ایران و آمریکا دریافت کرده‌ام؛ همه چیز به خوبی به پایان می‌رسد. چراکه برخی از منابع غیر رسمی خبر داده‌اند که پمپئو برای ساعاتی در مرز ترکیه نبود و هواپیمای او از رادار خارج شده بود. از این رو برخی بر این اعتقادند که او ممکن است به روسیه رفته باشد؛ ظریف هم همزمان در مسکو بوده است. به هر روی، پمپئو پس از چند ساعت غیبت وارد بغداد شد به همین دلیل هم این اعتقاد وجود دارد که احتمالا همزمان با سفر او به منطقه اتفاقاتی افتاده باشد. از این رو، به نظر گفت و گوی عادل عبدالمهدی با مایک پمپئو و برخی تحولات در منطقه سبب گشته است که نخست وزیر عراق چنین اظهاراتی مطرح کند.در حالی برخی تصورشان بر این است که احتمال تنش بیشتر میان تهران و واشنگتن وجود دارد که ترامپ از همه ابزار خود برای به زانو در آوردن ایران بهره برد اما همواره در همه برنامه‌ها‌یش علیه ایران ناکام بود.اکنون مدتهاست با توجه به روحیه معامله گری اش از طریق ارسال پی در پی سیگنال برای ایران درصدد است تا تهران را به میز مذاکره بازگرداند اما کشور مسیر مقاومت را در پیش گرفته است. آیپک هم بسیار تلاش کرد که ترامپ وعربستان را در راستای خواسته‌ها‌یش به ویژه برخورد با ایران با خود همراه کند. در حالی که ترامپ درصدد است تا از طریق وادار کردن تهران به اصطلاح خودش به حرف شنوی از خود یک برگ برنده در انتخابات 2020 داشته باشد و پیروزی‌اش را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نحوی تضمین کند. زیرا در صورتی که او از ایران برگ برنده‌ای هم نداشته باشد به طور حتم انتخابات را از دست خواهد داد. به همین دلیل او به دنبال جنگ با تهران نیست بلکه به دنبال ایجاد جو روانی است تا در میان کشورهای منطقه ترس از ایران را افزایش دهد و از طریق سرکیسه کردن کشورهای منطقه منافع واشنگتن را تامین کند. این مسئله نشان می‌دهد که ترامپ به دنبال جنگ نیست زیرا هزینه اعتباری برای آمریکا و شخص ترامپ دارد و آینده سیاسی رئیس جمهور آمریکا را به خطر می‌اندازد. اما با این همه کشورهای منطقه به ویژه عراق نگرانند که مبادا تنش‌ها میان دو طرف افزایش یابد.

عراق به طور کل چه منافعی دارد که به مسئله ایران و آمریکا با دید مثبت نگاه می‌کند؟
افزایش تنش میان آمریکا و ایران برای بغداد خسارت بار خواهد بود. علاوه بر این، عراق از یک سو با تهدیدات آمریکا برای مشارکت در تحریم علیه ایران روبروست که البته برخی از جریانات داخل عراق هم به این سمت و سو متمایل هستند تا آنجا که اظهاراتی هم در این رابطه صورت گرفته است. حال آنکه عراق در بسیاری از مسائل خود را مدیون ایران می‌داند. زیرا ایران، نخست موجودیت عراق را حفظ کرد و همچنین اجازه نداد که اقلیم کردستان از دامن عراق جدا شود. تهران در مسائل مختلف از منظر فرهنگی و سیاسی به انسجام داخلی عراق کمک کرده است به همین دلیل با وجود فشارهای آمریکا به دنبال حفظ روابط خود با ایران است. از سویی عراق به دنبال نوسازی و توسعه منابع انرژی و... است و نیاز به سرمایه‌گذاری و تکنیک غربی دارد. به همین دلیل بدیهی است که هر چقدر تنش میان واشنگتن و آمریکا کمتر باشد به سود عراقی‌ها‌ست تا بتوانند به همکاری‌ها‌ی خود با طرفین ادامه دهند. اما اگر درگیری‌ها میان تهران و واشگتن افزایش یابد قائدتا اهداف نوسازی عراق هم دچار چالش خواهد شد.

در حالی که تهران در شرایط کنونی خواهان مذاکره نیست آیا عراق به دنبال میانجیگری میان ایران و آمریکاست؟
دو جریان در آمریکا پا به پای هم در حال پیش روی هستند. جریانی که ترامپ نماینده واقعی‌اش است و به دنبال معامله با تهران است و جریانی هم تحت عنوان لابی صهیونیستی که تلاش می‌کند آمریکا را به سمت جنگ بکشاند. حال آنکه جریان اول در تلاش است که با فشار اقتصادی و جنگ تبلیغاتی، خواسته‌های خود را به تهران دیکته کند. در حالی که تهران با تکیه بر روحیه مقاومتش بر مواضع خود ایستاده است. به همین دلیل هم برخی از کشورهای صاحب منافع به ویژه عراق به دنبال میانجیگری میان تهران و واشنگتن هستند، زیرا افزایش تنش میان دو طرف را برای خود زیان بار می‌بینند در حالی که تهران مذاکره با دولت کنونی ترامپ را سم مضاعف می‌داند.

ادامه تنش میان تهران و واشنگتن
چه تاثیری بر روی کشورهای منطقه خواهدگذاشت که برخی از کشورها به حل تنش میان ایران و آمریکا اصرار می‌ورزند؟
کشورهای اروپایی و برخی کشورها مانند چین، عراق و روسیه که به دنبال میانجیگری هستند، مسائل منطقه را رصد می‌کنند و به خوبی می‌دانند که درگیری میان تهران و واشنگتن به سود هیچ‌یک از کشورهای منطقه نیست، برای جلوگیری از این خسارات تلاش‌ها‌یی از سوی برخی از کشورها به خصوص عراق در حال انجام است.
به ویژه با صدور بیانیه اخیر شورای امنیت ملی ایران
و اولتیماتوم تهران مبنی بر کاهش تعهدات در برجام و توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین اراک نگرانی‌ها‌یی در جهان ایجاد کرده است مبنی بر اینکه مبادا سطح تنش میان ایران و آمریکا و کشورهای اروپایی بیش از این افزایش یابد. همچنین ژاپن و چین که متحدان سنتی ایالات متحده هستند به خوبی می‌دانند اگر قیمت نفت از 100 دلار عبور کند اقتصاد جهان لطمه خواهد دید به همین دلیل اروپا و سایر کشورهای صاحب منافع و حتی عراق در حال گذار از بحران نیز همه تلاش‌شان بر این است که سطح بحران را تا حد ممکن میان تهران و واشنگتن پایین نگاه دارند. زیرا افزایش تنش‌ها خسارت‌های بسیاری متوجه حتی کشورهای منتقد ایران خواهد کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام