کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 29 خرداد 1398   Wednesday 19 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 اردیبهشت 1398

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد – محبوبه مظفری : لابد شما هم رفتارهای تکراری یا واکنش های بی دلیل را در آدم های زیادی دور و بر خود دیده اید. کسی که بدون علت پای خودش را تکان می دهد، فردی که بیش از اندازه پلک می زند یا شخصی که با فواصل کوتاه بدون اینکه مریضی یا گلودردی داشته باشد، سرفه می کند. همه این رفتارها یک نام دارند: تیک.این وضعیت گاهی اوقات شامل کودکان نیز می شود.کودکانی که در مواقعی شروع به بر هم زدن چشم‌ها یا بالا انداختن شانه‌های خود می‌کنند و حتی توصیه‌های مکرر و مستقیم شما هم بر روی آنها اثری نداردبه گونه‌ای که شخص و اطرافیانش را آزار دهد. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر بهرام آزادی، جراح و متخصص چشم
گفت ‌وگو کرده است.
وی در اینباره می گوید: تیک عبارت است از حرکات سریع و مکرر ماهیچه‌ها که منجر به ایجاد صداها یا تکان‌های ناگهانی و غیر قابل کنترل در قسمتی از بدن فرد می‌شود.
دکتر آزادی ادامه داد : تیک عصبی به صورت تصادفی می‌تواند اتفاق بیفتد و ممکن است با عوامل دیگر از قبیل استرس، اضطراب، خستگی، هیجان‌زدگی ارتباط داشته باشد.
این جراح و متخصص چشم اظهارداشت : تیک‌های عصبی معمولا به دنبال انباشته شدن یک حس ناخوشایند در بدن شروع می‌شوند که نهایتاً به شکل تیک آزاد می‌شود یا فروکش می‌کند.
وی خاطرنشان کرد : تیک در اطفال و به ویژه دختران شایع‌تر است به ویژه اگر دو تا کودک هم سن و سال در خانه با هم زندگی کنند که بیشتربرای جلب توجه یا نشان دادن عدم رضایت از برخورد یا وجود مشکل این حالت در آنها رخ می دهد.
دکتر آزادی اضافه کرد: تیک‌های عصبی در کودکان اغلب از سنین دو سالگی، یعنی وقتی که کودک به طور کامل محیط اطراف ( پدر، مادر و... )را می‌شناسد با تیک‌های حرکتی ساده شروع می‌شود.این جراح و متخصص چشم عنوان کرد: معمولا تیک‌های عصبی در کودکان عارضه خطرناکی نیستند و به مرور زمان بهبود پیدا می‌کنند، اما می‌تواند برای فرد و اطرافیان نگران‌کننده و ترس‌آور باشد. وی افزود :معمولا ایجاد تیک در کودکان خطر یا آسیبی برای کودک ایجاد نمی‌کند، ولی واقعیت این است که تحمل این حالت توسط والدین کار آسانی نیست و حتی گاه والدین کودکانشان را به دلیل انجام این حرکات و صداهای نابهنجار مورد تنبیه قرار می‌دهند. دکتر آزادی ابراز داشت : تیک در کودکان می‌تواند تاثیر مهمی بر عزت نفس کودک، پذیرش اجتماعی وی،‌ چگونگی روابط خانوادگی کودک و عملکرد تحصیلی وی بگذارد و در نتیجه به‌تدریج عزت نفس در وی کاهش یافته و گاه دچار افسردگی ‌شود.
دکتر آزادی اظهار کرد: یکی از عارضه‌های تیک عصبی در چشم کودکان، پرش چشم است که گاهی بروز می‌کند، اما این نوع تیک عصبی هیچ عوارضی ندارد و بهترین روش برای رفع آن داشتن آرامش و بی‌توجهی نسبت به این مسئله از طرف اطرافیان است زیرا در اکثر موارد هدف کودک از این کار، ایجاد جلب توجه است که در صورت تمرکزاطرافیان برروی آن ، تیک‌های عصبی کودک افزایش خواهد یافت .
این جراح و متخصص چشم بیان کرد : جهت درمان تیک‌های ناشی از علل روانی باید در فکر اصلاح رابطه کودک با والدین بود، ترس از والدین باید در کودک برطرف شود و سایر ناسازگاری‌های کودک در ارتباط با دیگران نیز از بین برود و باید وضع تحصیلی کودک را در خور استعدادش ترتیب داد اما متاسفانه در برخی از موارد به دلیل عدم وجود تجربه کافی پزشک و ریشه یابی علل ایجاد تیک عصبی ، پزشک برای کودک،عینک و قطره و... تجویز می‌کند که امکان اینکه سلامتی چشم کودک را به خطر بیندازد، وجود دارد.
وی در پایان گفت: در بیشتر مواقع تیک‌های عصبی در چشم کودک خود به خود بر طرف خواهد شد و نیازی به مراجعه پزشک نیست، اما در صورتی که تیک‌های عصبی حالت مزمن و طولانی پیدا کرده و شخص و اطرافیانش را آزار دهد مراجعه به چشم ‌پزشک برای انجام اقدامات درمانی ضروری است .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام