کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 26 مرداد 1398   Saturday 17 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 فروردین 1398

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

دموکرات‌ها‌ در مجلس نمایندگان آمریکا در جهت تحت فشار قرار دادن ترامپ در جهت سیاست‌های او در دو حوزه داخلی و خارجی بر اساس وعده‌ها‌یش در کمپین انتخاباتی بسیار موفق عمل نکردند. با این همه با توجه به نزدیک شدن به رقابت‌ها‌ی انتخاباتی 2020 دموکرات‌ها‌ از همه اهرم‌ها‌ی فشار علیه ترامپ برای پیروزی در انتخابات پیش روی این کشور بهره می‌برند. این در حالی است که دونالد ترامپ نسبت به همه روسای جمهور در این کشور گوی سبقت را از رقبای خود ربوده است و موفق به ایجاد وضعیت مناسبی برای خود شده است. از این رو، این نگرانی وجود دارد که مبادا او برای بار دوم به کاخ سفید
راه یابد. اما از سوی دیگر دونالد ترامپ با وتوی قطعنامه توقف همکاری آمریکا با عربستان در جنگ یمن تلاش کرد اعضای کنگره را در یک وضعیت برخورد با پتک آهنین قرار دهد. اعضای‌کنگره نباید به اعتقاد ترامپ در امور ریاست جمهوری دخالت کند و یا با تصویب مصوباتی مانع مشارکت ایالات متحده با عربستان در جنگ یمن شود. به بیان دیگر در چارچوب قدرت رئیس جمهور ذیل بخش 2 قانون اساسی آمریکا، اعمال محدودیت و افزایش قدرت رئیس جمهور که از سوی کنگره دنبال می شود تا حدود زیادی باب میل ترامپ نیست. علاوه بر این، تضعیف رئیس جمهور در ایالات متحده تضعیف دموکراسی آمریکایی محسوب می‌شود. این مصوبه در حالی در کنگره تصویب شد که عربستان در خاورمیانه به عنوان هارتلند نو مطرح است و به نحوی همکاری‌های ریاض با تل‌آویو در ارتباط با سیاست های ایالات متحده در خاورمیانه به شمار می رود. بنابراین ترامپ برای اینکه مقامات عربستان تا حدود بسیاری احساس حمایت کاخ سفید را داشته باشند با وجود موافقت اعضای کنگره در رابطه با توقف همکاری آمریکا با عربستان در جنگ یمن این مصوبه را وتو کرد. اگرچه کنکره آمریکا با هدف محدودکردن اختیارات رئیس جمهور دست به چنین اقدامی زد اما وتوی ترامپ از ضعف دموکرات ها در کنگره نشات می‌گیرد. این در حالی است که دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا بیشترین کرسی را در اختیار دارند اما با این همه این حزب نتوانست آن گونه که باید و شاید زمینه های ایجاد یک فضای مناسب را برای محدود سازی ترامپ فراهم کند. از سوی دیگر از منظر بین المللی، با اقدام ترامپ حمایت آمریکا از اقدامات عربستان در جنگ یمن ضمانت اجرایی بیشتری پیدا کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام