کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 09 بهمن 1398   Wednesday 29 January 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 فروردین 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

نوروز امسال وقوع سیل در شمال، غرب و جنوب کشور قلب‌هایمان را درهم‌کوبید. در روزهایی که باید از شروع سالی جدید دلشاد می شدیم با دیدن تصاویر و شنیدن اخبار سیل بی‌سابقه در نقاط مختلف سرزمینمان دلمان رنجید، اشک ریختیم و شادیمان از بارش باران با بارش اشک چشمانمان در سوگ مردمی که عزیزی از دست دادند، مال باختند و زندگیشان ویران شد از بین رفت.
سیل ، زلزله، طوفان و تمام بلایای طبیعی به قدمت تاریخ بشریت بوده و هست اما خوشبختانه پیشرفت علوم، فنون و امکانات بشر را قادر ساخته تا در مقابل این بلایا آسیب نبیند یا حداقل آسیب کمتری ببیند.دیگر این روزها همه فهمیدیم که ساختن بی‌رویه و غیراصولی سدها، قطع انبوه درختان، ساخت و ساز در مسیر مسیل‌ها همه و همه می‌تواند بارش رحمت الهی را تبدیل به فاجعه‌ای اندوهناک نماید. هدف این نوشته تکرار مکرات نیست. همه می‌دانیم که چقدر خانواده دچار آسیب شدند.
چه مردانی که مال و زندگیشان را آب برد و خانه‌هایشان ویران شد و مزارعشان زیر آب رفت. اما هدف من از این نوشته زنان هستند.
بله !زنان و دخترانی که‌نوروزشان پیروز نشد ! زنان و دخترانی که هفت‌سین‌هایشان زیر آب رفت. لباس عیدشان گل‌آلود شد و بی‌خانه و زندگی شدند .در این ایام مدام شاهد حضور اقشار مختلف چه نظامی و چه غیرنظامی در بین سیل‌زدگان بودیم.همه دست به دست دادند تا مرهمی باشند بر زخم لاینتاهی مردمی که قهر آب سرنوشتشان بود.اما در این میان حضور زنان مطرح در عرصه سیاست اعم از نمایندگان مجلس، شوراهای شهر و مشاورین ریاست‌جمهور و ریاست سازمان‌ها در بین سیل‌زدگان بسی اندک بود.
غیر از حضور تعدادی از سلبریتی‌ها در حوزه سینما و ورزش که انصافا هم خوش درخشیدند مسئولان زن سرزمینمان کم
گذاشتند. هر چند زنان پرتلاش ایرانی با حضور در مناطق سیل‌زده با تمام توان سعی نمودند که همراه و پشتیبان حادثه‌دیدگان باشند ولیکن در چنین مقطع حساسی حضور زنان صاحب منصب یقینا از خیلی جهات نظیر روحیه دادن، ابراز همدردی،ثبت نیازها و مشکلات و تسهیل روند کمک‌رسانی به زنان می‌توانست موثر باشد.
زنان و دختران در این مناطق با مشکلات عدیده‌ای رو به رو هستند. کمبود امکانات بهداشتی و نبود سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها که می‌تواند سلامت آنها را تهدید نماید.
وجود مادران باردار و شیرده که در شرایط فعلی باید در اولویت امدادی قرار بگیرند. توجه به دختران جوان از حیث تامین لوازم بهداشتی که نبود آن روحا و جسما مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.
زنان سالخورده و آسیب‌دیده در مناطق که اکثرا از درد استخوان رنج می‌برند و حضور آنها در آب و رطوبت مشکلشان را صد افزون می‌کند.
شرایط بحرانی روحی زنان و دخترانی که عضوی از خانواده را از دست داده و یا خانه و کاشانه‌شان زیر آب رفته است.در این شرایط استفاده از نیروهای داوطلب در حوزه مشاوره و مددکاری برای خدمت‌رسانی و حمایت زنان باید در دستور کار قرار گیرد. ضمن آنکه امکانات اولیه پزشکی و درمانی با ارسال کارشناسان مامایی و پرستاری و پزشکان در جهت کمک به زنان در اولویت قرار داده شود.
فراموش نکنیم شاید روزی آسیب‌های مالی تا حدی ترمیم گردد ولی آسیب‌های روحی آن هم به مادران فعلی و مادران آینده سرزمینمان ایران، نسل‌های زیادی را متاثر خواهد کرد.
مواظب باشیم تا سیل، زنانمان را نبرد. دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات زنان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام