کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 26 مهر 1398   Friday 18 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 فروردین 1398

صفحه خبر: فرهنگی

نام بهرام توکلی بر فیلم مستندگونه "غلامرضا تختی" کافی است تا اطمینان خاطری برای مخاطب فراهم آورد. امید آنکه چنین بماند. فیلم "غلامرضا تختی" به شیوه سیاه و سفید به نمایش درآمد تا حالت مستندگونه آن بیشتر جلوه نماید اما همانگونه که راوی فیلم - گزارشگر ورزشی خیالی– ابراز می‌کند تخیل چسبی است که پاره‌هایی از اخبار، روایت‌ها و گفته‌های پراکنده و گزیده شده را بهم می‌چسباند تا نمایی مشابه به اسطوره واقعی معاصر را شکل دهد. فیلم شامل روایت‌هایی از دوران کودکی و نوجوانی غلامرضا تختی و سپس ورود او به عرصه ورزش کشتی و اوج گرفتن وی تا بالاترین سکوهای آن است. فیلمساز در کنار این همه افتخارات جهانی تختی چگونگی راه باز کردن او به قلوب مردمان را با دست‌گیری و همدردی با آنان در سختی‌ها ومصیبت‌های زندگی، با تمام وجودش را به تصویر می‌کشد.
اهمیت فیلم در آنچه که به آن پرداخته نیست، بلکه در آنچه به آن نپرداخته و به کناری گذاشته است، می‌باشد و آن قسمت‌های مبهم و مشکوک و شایعه‌های مورد پسند رسانه‌های زرد می‌باشد و این نزدیک‌تر به اخلاق شریف است. یک اسطوره واقعی زمینی نمی‌تواند بی‌اشتباه و نقص باشد اما آنچه او را در قلب مردمان و تاریخ جای می‌دهد نیکی‌ها و بزرگواری‌ها، گذشت‌ها، صداقت‌های قابل لمس، مشاهده و ثبت است و فیلم چه موفق یا نه، سعی در نشان دادن این خصلت‌های جهان پهلوان را دارد و اوج آن یاداوری تقدیرنامه مرحوم محمد مصدق اسطوره دیگر تاریخ معاصر از تختی است.
به نظر می‌رسد بین حجب و حیا، آرامش قلبی و خضوع خشوع تختی در مقابل خانواده و مردم، با جنگندگی، شور و تحرک او در میادین ورزشی و زندگی، فیلمساز اولی را برگزیده و همت خود را صرف آن نموده است در حالی که ترکیب و نمایش این خصلت‌ها تضاد و تناقضی با یکدیگر ندارند و می‌توانست از دو پارگی شخصیت فیلم جلوگیری نماید. خودکشی واژه مرسوم و متداولی است برای حذف کم‌حاشیه مخالفان و مزاحمان اگر چه باورپذیر نباشد اما می‌تواند ‌هاله‌ای از ابهام بر آن واقعه بکشد و ای کاش فیلمساز محترم همانگونه که به مسائل شخصی و خصوصی این اسطوره در "غلامرضا تختی"نپرداخته است از کنار چگونگی وفات وی نیز می‌گذشت و اگر نه دست‌کم تمامی ‌احتمالات را به نمایش می‌گذاشت تا از این بابت خدشه‌ای به این شخصیت بزرگ و محبوب وارد نمی‌شد. روشن است که برای طراحی، بازسازی شخصیت تختی و مکان‌های رویدادها وقت و انرژی زیادی صرف شده تا "غلامرضا تختی" از مستند سینمایی فاصله گرفته و به فیلم سینمایی نزدیک شود و شاید به همین دلیل است که حتی یک پلان از سیمای واقعی و دوست‌داشتنی تختی در فیلمی ‌به نام خودش وجود ندارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام