کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 15 مرداد 1399   Wednesday 5 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 فروردین 1398

صفحه خبر: صفحه یک

ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و متهمان مرتبط، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام
برگزار شد.
حسین هدایتی دولابی، سید مهدی موسوی‌نژاد، محتبی کیان پیشه، علی اکبر یقینی، حسین شریعتی، امیر توللی، احمد رفیعی، مهدی فتحی، حسین حدادان، نورالدین مقصودیانی و ‌هانیه پهلوان یازده متهم این پرونده هستند.
قاضی مسعودی مقام با ذکر مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری گفت: در جلسه قبل آخرین دفاع از آقای هدایتی اخذ شد و سی دی و مدارک ایشان ملاحظه گردید مستندات ارائه شده نیز همان مواردی بود که در پرونده موجود است.
در ادامه متهم هدایتی خواستار بیان مطالبی برای دفاع شد که قاضی در پاسخ گفت: شما به مدت ۵ساعت از خود دفاع کرده‌اید لایحه دفاعیه شما نیز بررسی خواهد شد.
قاضی مسعودی مقام ضمن تفهیم اتهام متهم سیدمهدی موسوی‌نژاد از وی خواست آخرین دفاعیات خود را مطرح کند.

>متهم سعی کرده است مسیر رسیدگی دادگاه را
منحرف ‌کند
متهم موسوی‌نژاد گفت: تمام آنچه در دفاعیات بی پایه و اساس هدایتی مطرح شد کذب محض و فاقد دلیل بوده و نامبرده با انعکاس دفاعیات خود در شبکه‌های ماهواره‌ای معاند نظام و برخی سایت‌های معاند اقدام به فضا سازی نموده است همچنین با بزرگ نمایی میزان وجوهی که در حوزه ورزش هزینه کرده است مسیر رسیدگی دادگـــاه را منحرف می‌کند.
وی افزود: هدایتی حقاً و قانوناً باید در مورد دو هزار میلیارد تومان دارایی ایجاد شده در اثر وجوه تحصیل شده از بانک سرمایه پاسخگو باشد.
قاضی خطاب به متهم موسوی‌نژاد گفت: این موارد در پرونده وجود دارد به دفاعیات خود بپردازید.
متهم ادامه داد: هدایتی مصداق بارز بازیکن خائن است که با پوشیدن لباس خودی پاس گل به دشمنان نظام می‌دهد.
قاضی ضمن تذکر به متهم گفت: این الفاظ توهین‌آمیز است و شما حق این کار را ندارید. به کسی توهین نکنید، استفاده از کلماتی همچون رانت، خائن و معاند توهین است.
متهم موسوی‌نژاد گفت: در نامه‌های مربوط به شرکت ذوب نورد آرتین و طراحی پویان پاسارگاد به هدایتی در خصوص تسویه تسهیلات و مالیات‌های مرتبط اعلام نموده‌اند که مراتب را اعلام کند. رونوشت نامه‌ها نیز موجود است، هدایتی در جلسه اول اعلام کردند شرکت‌ها متعلق به آقای یقینی است، اما بر اساس نامه‌هایی که مدیران شرکت‌ها به هدایتی و بانک اعلام کردند تمام شرکت‌ها متعلق به هدایتی بوده که خریداری شده است.
متهم هدایتی در واکنش به این موضوع گفت:تاریخ نامه‌ها را بگویید؟
متهم موسوی‌نژاد مستندات را به قاضی ارائه داد و قاضی مسعودی مقام ضمن بررسی نامه‌ها گفت: این نامه‌ها تاریخی ندارد.
وی خطاب به متهم هدایتی گفت: علی هدایتی کیست؟ امضای پسر شما در اسناد موجود است.
هدایتی در پاسخ گفت: آیا این نامه‌ها که تاریخ ندارد معتبر است؟
قاضی مسعودی مقام گفت: تمامی موارد بررسی می‌شود.
متهم موسوی‌نژاد در ادامه دفاعیات خود گفت: بانک سرمایه در خصوص مکاتبات ارسالی طی تماس تلفنی با دفترخانه اعلام می‌نماید بانک فاقد بضاعت مالی است. در سررسید یازده ماهه دفترخانه ۴ نامه به بانک می‌زند که بر اساس املاک ترهینی موظف است اجرائیه بفرستد و هزینه اجرائیه باید سیستمی پرداخت شود.
وی افزود: در ادامه بانک از پرداخت ۶۵۰ میلیون تومان در مقابل ۷۰۰ میلیارد تومان امتناع می‌کند. در خصوص تسهیلات مشارکت مدنی اخذ شده در ۸ فقره چنانچه موضوع امر ساخت و ساز باشد پرداخت تسهیلات به صورت اقساطی است و در این خصوص با لحاظ عدم هزینه کرد تسهیلات مشارکت مدنی توسط آقای هدایتی و عدم نظارت متولیان بانک سرمایه و اعمال نفوذ آقای هدایتی هزینه کرد در محل‌های دیگر صورت می‌گیرد که موجب اتلاف منابع بانکی و در نتیجه وضعیت موجود گردیده است.
متهم موسوی‌نژاد بیان کرد: قصد واقعی ایشان از اخذ تسهیلات هزینه کرد در محل عقود بانکی نبوده و در عمل به ابزار خروج از منابع تبدیل شده است.
وی خاطر نشان کرد: در یک فرآیند غیر قانونی متقابل متولیان بانک سرمایه و آقای هدایتی با توسل به نفوذ و اقدامات غیر قانونی و عقد صوری اقدام به اتلاف منابع بانکی و هزینه در محل اهداف آقای هدایتی نموده است. آقای هدایتی با اختفای دارایی‌های ایجاد شده در اثر استفاده از منابع بانکی سعی در فرار از مسئولیت قانونی خود دارد.
متهم موسوی‌نژاد با بیان اینکه بنده حسب استعلام از بانک مرکزی یک ریال بدهی به بانک‌های سراسر کشور نداشته و ندارم، گفت: ادعای آقای هدایتی مبنی بر تقدم اسناد بر مبایعه نامه‌ها واهی است؛ چرا که ثمن معامله کارسان پیش از اخذ تسهیلات به بنده تقدیم گردیده بود و دریافت دو فقره ضمانت نامه حدودا سه ماه پس از ترهین اسناد توسط آقای هدایتی صورت گرفت و مبلغ معامله از ۱۴۵ میلیارد تومان به ۸۵ میلیارد تومان تبدیل شد.
وی در خصــــوص نظریه‌های کارشناسان در رابطه با فروش املاک و پرداخت تسهیلات گفت: کلیه کارشناسی‌های صادره از سال ۸۸ تا سال ۹۲ فیمابین اینجانب و آقای هدایتی است و کارشناسی‌ها قبل از مبایعه نامه‌ها و به منظور پیش فروش پروژه‌ها بوده و کارشناسی‌های صورت گرفته توصیفی جهت گران نمایی و ارائه به بانک نبوده است و تفاوت فاحشی میان قیمت‌های مندرج در کارشناسی‌های صادره وجود دارد.
متهم موسوی‌نژاد ادامه داد: ارسال تصاویر مبایعه‌نامه‌ها و اخذ رسید از بانک سرمایه نمایانگر اطلاع مدیران بانک بوده که براساس مبایعه‌نامه‌های صادره ۷۰ درصد آن یعنی ۱۰۰میلیارد تومان باید به ایشان تسهیلات پرداخت می‌شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه بابت امتیازات ماخوذه قبلی از آقای هدایتی وجهی دریافت ننموده‌ام، گفت: کارشناسان رسمی در اظهار نظر خود در صورتی که عنوان جزایی داشته باشند باید در محاکم قضایی پاسخگو باشند و اگر تخلف داشته باشند باید در دادسرای ویژه کارشناسان رسمی پاسخگو باشند.

>هدایتی نسبت به چگونگی حیف و میل
و تاراج اموال بانک سرمایه پاسخگو باشد
متهم موسوی‌نژاد در ادامه دفاعیات خود گفت: در خصوص جعل نظریات کارشناسی که هدایتی با تشویش ذهن دادگاه آن را بیان داشت، انتساب این موضوع به بنده کذب است و هیچ ارتباطی با من ندارد.
وی ادامه داد: هدایتی با هدف فرار از مسئولیت قانونی خود شایسته است نسبت به چگونگی حیف و میل و تاراج اموال بانک سرمایه پاسخگو باشد.
قاضی خطاب به متهم گفت: بخشی از وجوه نزد شماست و ۹۳ میلیارد از آن توسط شما تاراج شده است، اگر این همه اطلاع از اقدامات آقای هدایتی داشتید چرا با وی همراهی کردید؟
متهم موسوی‌نژاد پاسخ داد: این موارد بابت فروش اموال من است و بابت تاراج نیست، بنده ملک به آقای هدایتی فروختم و سند معامله را گرفتم.
قاضی مسعودی مقام گفت: افتتاح حساب‌های متعدد بانکی به نام فرزند شما نشان از این دارد که از موضوع مطلع بودید، شما متهم به اخلال در اقتصاد کشور هستید دفاع خود را پیرامون این مطالب بیان کنید در واقع منظور از آخرین دفاع برای بیان نکات کلیدی است لذا به مطالب تکراری نپردازید.
متهم موسوی‌نژاد در ادامه دفاعیات گفت: انتساب بزه یاد شده به دلیل فروش اموال، دریافت ثمن، حضور در شعبه و عدم اطلاع اینجانب از اقدامات آقای هدایتی، بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان فاقد وجاهت قانونی و شرعی است و انتساب عنوان مشارکت به بنده خلاف قانون است.
وی ادامه داد: ۱۵ ماه از زمان طرح تقاضای دریافت تسهیلات در بانک سرمایه، علی رغم معرفی سه شرکت و عدم وجود هر گونه تراز منفی تسهیلاتی به لحاظ عدم وجود سابقه تسهیلاتی معوق و سرمایه گذاری شخصی در پروژه‌ها موفق به اخذ تسهیلات بانکی شدم؛ اما در نهایت تاسف متولیان بانک سرمایه با بهانه تراشی از ارائه تسهیلات به بنده اهمال نمودند. این درحالی است که هدایتی با عنایت به روابط نامتعارف با حیدرآبادی مدیر عامل فراری بانک سرمایه موفق به اخذ وجوهی شد.
متهم موسوی‌نژاد در ادامه دفاعیات خود بیان کرد: در جلسه سابق دادگاه آقای هدایتی اکاذیبی را عنوان نمود که با هدف فرار از پاسخگویی و فرار از اتهامات خود بوده است.
متهم موسوی‌نژاد بیان کرد: آقای هدایتی ادعا نموده است که با صرف هزینه ۲۷ میلیاردی پروژه را تکمیل نموده است، اما ارائه فیلم و عکس و مونتاژ آن نمی‌تواند پاسخگوی این ادعای واهی باشد. سوال اینجاست که علی رغم ادعای واهی آقای هدایتی و در صورتی که از غیرقانونی بودن فرآیند اخذ سند مطلع بودند چرا تسهیلات را پرداخت و تسویه ننمودند. اینجانب در قالب فروش پروژه کارسان ثمن را دریافت نموده ام و مستندات مربوط به دریافت کلیه وجوه تقدیم می‌گردد.
وی در ادامه به ارتباط خود با علی بخشایش مدیرعامل پیشین بانک سرمایه اشاره کرد و با واکنش قاضی مسعودی مقام مواجه شد.

>قاضی : نمی‌دانم مسئولان بانک‌ها در ویلاهایشان چکار می‌کنند که در بانک نمی‌توانند انجام دهند
رئیس دادگاه اذعان کرد: من نمی‌دانم مقامات و مسئولان بانک‌ها در ویلاهایشان چکار می‌کنند که در بانک نمی‌توانند انجام دهند. حکم آقای بخشایش صادر شده است مگر ویلای شما شعبه بانک سرمایه است. چرا دائما در کشور می‌خواهید به صورت زیرزمینی عمل کنید؟ مراودات شما با آقای بخشایش پیش از تسهیلات هم بوده است.
متهم موسوی‌نژاد در ادامه سخنان رئیس دادگاه گفت: ۸ ماه پس از تسهیلات به آقای هدایتی، بحث فروش املاک پیش آمد و من فروش آن املاک را پیگیری می‌کردم.
قاضی در این بخش از جلسه دادگاه بیان کرد: آقای بخشایش پیغام فرستاند که خیلی چیز‌ها را بخوانید. وی خیلی بیجا کرد، خودش متهم است.
متهم موسوی‌نژاد در ادامه بیان کرد: شما ۵۰ بار مستقیما گفتید که من تسهیلات گرفتم.
قاضی مسعودی مقام گفت: در این خصوص توضیح دهید و از خود دفاع کنید.
متهم موسوی‌نژاد ادامه داد: بر اساس یک ویرگول در کیفرخواست گفتند که من تسهیلات گرفتم.
قاضی در واکنش به دفاعیات متهم اظهار کرد: شما دائما تکرار مکررات می‌کنید اینها تاثیری ندارد بخشی از دفاعیات شما نفی دیگران است. ما بیش از ۳۰۰ ساعت بررسی کردیم و همه اقدامات لازم را انجام دادیم قرار بر این شد که شما گردش مالی خود را پیش از تسهیلات به ما بدهید.
متهم موسوی‌نژاد در پاسخ بیان کرد: بانک اقتصاد نوین شعبه نیاوران و بانک مهر اقتصاد شعبه مرکزی شیراز گردش‌های مالی یاد شده در آنجا موجود است.
قاضی مسعودی مقام از متهم موسوی‌نژاد پرسید: چند پروژه و در کجای ایران انجام دادید و ارزش آن چقدر است؟ اینها را باید برای ما بیاورید.
متهم موسوی‌نژاد بیان کرد: ۷۰ هزار متر با سرمایه شخصی یک فرد موید این است که طرف سازنده است.

>متهم موسوی‌نژاد: به صورت حقیقی و حقوقی
فاقد بدهی به سیستم بانکی هستم
متهم موسوی‌نژاد گفت: اینجانب آمادگی خود را جهت احاله پروژ‌ه‌های فروخته شده به آقای هدایتی را اعلام می‌دارم و بنده به صورت حقیقی و حقوقی فاقد بدهی به سیستم بانکی هستم، لذا تقاضای صدور حکم برائت از محضر دادگاه را دارم.
پس از پایان دفاعیات متهم موسوی‌نژاد، قهرمانی نماینده دادستان با کسب اجازه از محضر قاضی در جایگاه حاضر شد و گفت: پرونده‌های بانک سرمایه پرونده‌هایی است که به لحاظ مجرمیت افرادی که در حوزه بانکی کارکشته بوده‌اند و زیرکی خاصی در غارت اموال بانکی داشته‌اند تشکیل شده است، اعضای هیئت مدیره بانک همه خبره بانکی بوده‌اند و تسهیلات گیرنده‌ها نیز سابقه اتهامی در بانک‌های دیگر دارند. مقصود از این سخن این است که هرکس در این پرونده‌ها نقشی ایفا کرده است تا با ایجاد یک پازل از شمشیر عدالت فرار کند.متهم موسوی‌نژاد مواردی را انکار می‌کند و مواردی را به حسین هدایتی انتساب می‌دهد و این افراد با همدستی یکدیگر موجب به یغما رفتن سرمایه بانک در این حجم شده‌اند.
نماینده دادستان گفت: در پروژه لیان و کارسان کارشناسی با قیمت ۴۵۳ میلیارد تومان انجام می‌شود در حالی که ارزیابی ما از این پروژه ۳۵میلیارد تومان بوده، بنابراین ۱۳ برابر گران نمایی شده است و موسوی‌نژاد نیز علم به موضوع گران نمایی داشته است.
وی افزود: در تفاهم نامه گرفتن وجوه و آوردن تسهیلات آقای موسوی‌نژاد نقش داشته است و برای پنهان کردن نقش خود آقای شریعتی را وارد ماجرا می‌کند.
نماینده دادستان خطاب به متهم موسوی‌نژاد گفت: شما نقش مهمی در تسهیلات داشتید حسب اظهارات خانم یدیسار وقتی شما به شعبه فرمان می‌آمدید همگی تعظیم می‌کردند و در حال حاضر از موضوع توزیع هدایای گران قیمت در شعبه صرف نظر می‌کنید.

>نماینده دادستان: ۵۸۶ میلیارد تومان
از طریق بانک رفته است
نماینده دادستان افزود: آقای موسوی‌نژاد در بردن افراد به دفترخانه‌ای در نزدیکی بانک نقش ایفا کرده و به عنوان یک پازل در این شبکه نقش داشته است. در حال حاضر ۵۸۶ میلیارد تومان از طریق بانک رفته و ۱۵ میلیارد تومان بازپرداخت شده است.
به دستور قاضی وکیل مدافع متهم موسوی‌نژاد در مقام دفاع از موکل خود اظهار کرد: آیا منطقی است که آقای موسوی‌نژاد ملکی که ارزش آن ۴۵۳ میلیارد تومان بوده را به ارزش ۱۴۵ میلیارد بفروشد؟! موکل من در عدم عودت تسهیلات به بانک سرمایه هیچ نقشی نداشته است. ۴ هزار نفر برای خرید واحد‌های پروژه ثبت نام کرده بودند و موکل من با حسن نیت عمل کرده است، اگر همان زمان ملک ایشان را اقاله می‌کردند شاهد این وضعیت نبودیم.
نماینده دادستان در پاسخ به اظهارات وکیل مدافع متهم گفت: پروژه در سال ۹۲ و در زمان ترهین ۳۵ میلیارد تومان کارشناسی شده است.
وکیل مدافع متهم گفت: تقاضا دارم که مجددا کارشناسی شود موکلم ۸۸ میلیارد تومان از آقای هدایتی بابت ثمن معامله گرفته است، آن ملک در حال حاضر متروکه شده است، ولی در آن زمان ۲۰۰ میلیارد ارزش داشته است.
وکیل مدافع متهم بیان کرد: آقای موسوی‌نژاد برای تسویه حساب بانک آن ملک را به ارزش پایین‌تر به فروش رسانده و موکل من حاضر است تمام پول را تقدیم کند و ملکی که ارزشی ندارد را بردارد.
در این بخش از جلسه دادگاه نماینده بانک سرمایه با ارائه توضیحاتی گفت: تاکنون هیچ مبلغی از وجوه به بانک بازنگشته است.

>وکیل متهم موسوی‌نژاد :
موکل من ۴۵۳ میلیارد نگرفته است
وکیل متهم موسوی‌نژاد در این بخش از جلسه دادگاه بیان کرد: موکل من برای اثبات حسن نیت خویش حاضر است تمامی ثمن را بازگرداند و ملک را بازپس گیرد و زنده کند و باید توجه داشت که موکل من ۴۵۳ میلیارد نگرفته است.
در این بخش از جلسه دادگاه قاضی مسعودی‌مقام از وکیل متهم اکبر یقینی خواست تا آخرین دفاعیات خود را در محضر دادگاه ارائه دهد.
وکیل متهم یقینی بیان کرد: با توجه به اینکه عرایضی در جلسات قبل اعلام شد از تکرار موارد خودداری می‌کنم و دفاعیات خود را در قالب لایحه ارائه خواهم کرد.
در این بخش از جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام از متهم کیان پیشه خواست تا در جایگاه قرار گیرد و آخرین دفاعیات خود را ارائه دهد.

>متهم کیان پیشه:
فقط کارمند آقای هدایتی بودم
وی ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: من فقط کارمند آقای هدایتی بودم و به دستور آقای هدایتی عمل می‌کردم و حقوق بگیر او بودم و درصدی نداشتم همچنین در فعالیت تسهیلات نیز نقشی نداشتم و نه به شرکت‌ها کاری داشتم و نه به موضوع دیگری.
متهم کیان پیشه گفت: حدود ۱۴ سال است که با آقای هدایتی کار می‌کنم و کار‌های ملکی آقای هدایتی را انجام می‌دادم در استیل آذین ایرانیان عضو هیئت مدیره بودم و از سال ۹۱ تا مرداد ۹۷ در آنجا بودم.
در این بخش از جلسه دادگاه نماینده دادستان خطاب به متهم کیان پیشه گفت: آیا شما افرادی از شرکت‌ها را به بانک نبرده‌اید؟
متهم کیان پیشه در پاسخ اظهار کرد: در مورد یکسری از مدارک شرکت سروش تجارت را که کسری داشت آقای موسوی‌نژاد گفتند که بنویس و امضا کن من نیز انجام دادم.
نماینده دادستان خطاب به رئیس دادگاه بیان کرد: در یک شرکت بخش کلانی از تسهیلات به حساب ایشان واریز شده است.
در ادامه وکیل متهم کیان پیشه به ارائه دفاعیات خود پرداخت و گفت: موکل بنده از سال ۸۳ در مجموعه آقای هدایتی به عنوان کارمند مشغول شد و مانند سایرین از وی حقوق کارمندی دریافت می‌کرد و بیشتر فعالیت وی در خصوص املاک بوده است. موکل من صرفا به عنوان شاهد ذیل مبایعه‌نامه را امضا می‌کند. موکل هیچ گاه به آقایان دیگر و یا بانک‌ها مراجعت نمی‌کرد و اسنادی را امضا نکرده و این خود آقای موسوی‌نژاد بوده است که با افراد به بانک مراجعه می‌کرده است.
وی تصریح کرد: درخصوص تسهیلات ریالی و ضمانت نامه‌ها موکل هیچ نقشی در دریافت مصوبات نداشته وکلیه فرآیند توسط آقای موسوی‌نژاد بوده و در مورد تسهیلات شرکت جاوید گشت هیرمند موکل برای معرفی ملک جاده مخصوص کرج به دفترخانه مراجعت داشته است.

>متهم هدایتی : قول می‌دهم تا قبل از
صدور رای ان شاءالله تسویه حساب نقدی کنم
متهم هدایتی در ادامه دفاعیات خود گفت: چرا بانک در مورد ملکی که ترهین شده کوتاهی کرده و اجرائیه صادر نکرده است؟! چرا در پروژه کارسان و لیان یک نامه به ثبت جهرم ارسال نشده است؟! من قول می‌دهم تا قبل از صدور رای ان شاءالله تسویه حساب نقدی کنم.
وی به ایرادات شکلی پرونده اشاره کرد و قاضی در پاسخ تصریح کرد: امروز قرار است آراء بانک سرمایه منتشر شود و در آن به تمام موارد و صلاحیت‌ها پاسخ داده شده است.

>ای کاش یقینی به جای فرار
در دادگاه حاضر می‌شد
متهم هدایتی در مورد موضوع صوری بودن شرکت‌ها گفت: آیا شرکت‌هایی که شماره ثبت، پرداخت مالیات و صورتحساب‌های مالی دارد صوری و کاغذی است؟ بنده نمی‌خواهم این موارد را به گردن آقای یقینی بیندازم، من شرکتی از یقینی نخریدم و کارمندان آقای یقینی نیز به این موضوع اشاره داشت لذا بنده هیچ وابستگی مالی در مورد شرکت‌ها و مدیران آن‌ها ندارم‌ ای کاش یقینی به جای فرار در دادگاه حاضر می‌شد.
وی اضافه کرد: اولین ضمانتنامه در تاریخ 22/10/1392 صادر شده است پس چرا مطرح می‌شود که بنده در سال ۹۱ وام گرفته‌ام؟!

>از محضر دادگاه می‌خواهم بنده را
فقط یک بدهکار بانکی بداند
متهم هدایتی گفت: از محضر دادگاه می‌خواهم با توجه به تمام مستندات و توضیحات قانونی بنده را فقط یک بدهکار بانکی بداند، تلاش می‌کنم با همکاری آقای قهرمانی و با فروش یکی از اموال خود و از محل وصول مطالبات از آقایان مهریزی و یاسر ضیایی، با شما تسویه حساب کنم.

>آبرویم با پوشیدن این لباس نمی رود
هدایتی در پایان دفاعیات خود گفت: از شما تشکر می‌کنم که همانطور که روز اول قول دادید با حوصله به عرایض و دفاعیات من گوش کردید، آبرویم با پوشیدن این لباس نمی رود مجرم هم بشوم هر حکمی بدهید سمعا و طاعتا می‌پذیرم از جانم گرفته تا مالم.

>قاضی :دوستدار نظام کسی است که
قانون را اجرا کند
قاضی مسعودی مقام خطاب به هدایتی گفت: برخی از قسمت‌های لایحه‌ای که خواندید بیانیه بود، دوستدار نظام کسی است که قانون را اجرا کند و به تعهداتش عمل کند. این شعبه تمام آراء را با تمام مطالب منتشر خواهد کرد، ما اظهارات حقوقدانان را رد نمی‌کنیم، کسانی که در حوزه اخلال در نظام اقتصادی اظهارنظر می‌کنند باید به حقوق و اقتصاد آگاهی داشته باشند.
وی اضافه کرد: این دادگاه بدون دلیل و مستند رای صادر نخواهد کرد، در ۱۵۱ صفحه رایی که برای ۳ نفر از اعضای هیئت مدیره بانک سرمایه صادر کرده‌ایم تمام سوالات را پاسخ داده‌ایم.
وکیل موسوی‌نژاد در ادامه گفت: اگر در زمان تعیین شده آقای هدایتی به تعهدات خود عمل می‌کرد ما اکنون اینجا نبودیم.
قاضی مسعودی مقام نیز اظهار داشت: حتی اگر شخصی تمام وثایق لازم را به بانک بسپارد، اما از یک فرآیند متقلبانه عمل کند این جرم است. اینکه اگر شاکی نباشد با اینکه جرم نباشد متفاوت است.
وکیل موسوی‌نژاد گفت: در خود مبایعه نامه موکل موکداً تاکید کرده که این چیزی که می‌فروشد بابت زمین، پروژه، پروانه و اینهاست و تسهیلات را نمی‌فروشد.
مسعودی مقام در واکنش به اظهارات وکیل موسوی‌نژاد گفت: ممکن است ادعای آقای هدایتی با ادعای موکل شما در تعارض باشد و باید بررسی گردد.
هدایتی در این بخش از جلسه دادگاه اظهار داشت: من مدرک دارم که ملک ۱۸ ماه بعد به من تحویل شده است.
در این هنگام موسوی‌نژاد برای ارائه توضیحات در جایگاه قرار گرفت و گفت: موضوع اجرائیه که نماینده محترم بانک در مورد آن صحبت کردند منظور اجراییه سال ۹۲ است که برای تسهیل شدن اخذ ۲۶۰ میلیارد تومان توسط ایشان صادر شده است و نامه‌ای که در این رابطه است مربوط به اجراییه سال ۹۲ است نه سال ۹۵ و اگر این استهمال انجام نشده بود، وام بعدی گرفته نمی‌شد و صحبت نماینده بانک کاملاً درست است، اما آیا در سال ۹۲ این موضوع وجود داشت؟ اگر وجود داشت چرا بعد از آن تسهیلات پرداخت شد؟
متهم موسوی‌نژاد ادامه داد: در چند جا گفتم ملک را تحویل نگرفتیم و در مبایعه‌نامه نوشته شده همزمان ملک با انعقاد مبایعه نامه تحویل خریدار شده است لذا اینها صرفاً برای فرار از مسئولیت است و برای این است که بگویند اگر ۱۸ ماه معطل ماندند ملک تحویل بنده نشده بود.
متهم موسوی‌نژاد خاطر نشان کرد: در رابطه با اینکه مبایعه نامه صوری است یا واقعی باید بگویم اگر صوری است شرکت‌های متعلق به بنده است و من نمی‌توانم به شرکت‌های خود بفروشم.

>کدام اقتصاد اجازه می‌دهد تا شرکت‌هایی را
با افرادی که بی بضاعت هست، بخرید
در این بخش از جلسه دادگاه قهرمانی نماینده دادستان به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهار کرد: آقای هدایتی در خصوص ضمانت‌نامه‌ها سندی آورد و آنچه که مبنای صدور ضمانت نامه در بانک بوده است قرارداد بدون امضا است که مبنای نقض‌شوندگی ضمانت نامه است و ضمانت نامه پس از صدور قرارداد امضا شده و همان امضا مبنای تحقق جرم شده است ضمنا حواله‌هایی توسط آقای هدایتی صادر شده که خارج از اختیارات وی بوده است بار‌ها وی گفته است شرکت‌ها مال آقای یقینی است، اما در کدام اقتصاد اجازه داده می‌شود که شرکت‌هایی را با افرادی که بی بضاعت هست بخرید البته گفتید که ۴ درصد آن را آقای یقینی برداشته است، اما بابت چه چیزی به آقای یقینی پول دادید؟
وی خطاب به حسین هدایتی گفت: شما شرکتی را وارد پروسه تسهیلات می‌کنید که مدیران، دفتر و شرکت غیر فعال و بدون فعالیت اقتصادی است و با آن تسهیلاتی که می‌گیرد ۴ درصد به آقای یقینی حق حساب می‌دهید شما شرکت‌های قلابی را وارد تسهیلات کردید. موضوع تسهیلات شرکت موضوع خاصی بوده است و در حساب سید عباس حسینی و سید محرم حسینی پول‌ها را پنهان کردید.

>نماینده دادستان خطاب به حسین هدایتی:
شما جز صدمه به کشور هیچ ثمره‌ای نداشتید
ادامه داد: شما هیچ فعالیت تولیدی ندارید و یک ریال پول بانک سرمایه بابت تولید خرج نشده است بلکه بابت شهرت طلبی شما به این باشگاه و آن باشگاه، این شخص و آن شخص بوده است جوری سخن نگویید که ما تولید کننده را وارد زندان کردیم شما جز صدمه به کشور هیچ ثمره‌ای نداشتید و جز اینکه برای خود با پول آموزش و پرورشی‌های بیچاره چهره بسازید نداشته اید.
قهرمانی در ادامه با اشاره به سخنی از امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه گفت: خدایا پناه می‌برم به تو از افرادی که به آن‌ها ظلم شده و ما نتوانیم یاری کنیم شما اموال مردم را به غارت بردید و شما به مردم ظلم کردید، شما ۵۸۶ میلیارد پول مردم بیچاره را گرفتید و ۱۵ میلیارد پس دادید ما تا آخر پای این قضیه خواهیم ایستاد.
به گزارش میزان، قاضی مسعودی مقام در این هنگام ختم دادرسی را اعلام کرد و گفت: یک هفته برای تحویل لوایح فرصت وجود دارد و پس ازآن اقدامات لازم جهت صدور رای انجام
خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام