کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 16 تیر 1399   Monday 6 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 فروردین 1398

صفحه خبر: گزارش

آفتاب یزد – نجمه حمزه نیا: درمیان نعمت‌هایی که خداوند به بشر عنایت کرده، دهان و دندان اهمیت ویژه‌ای داشته و به طور مستقیم و غیرمستقیم با تمام بخش‌های بدن ارتباط دارد و سلامت و بیماری آن، به تمام بدن سرایت می‌کند. توجه به این نعمت خدادادی، از ابتدای خلقت همراه بشر بوده و انسان‌های نخستین، همواره پزشک دندان خود بوده‌اند. آموزه‌های دینی نیز با توجه به این نعمت بزرگ، پیروان خود را به حفظ و مراقبت از آن تشویق کرده‌اند. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله درباره حفظ سلامت این نعمت بزرگ می‌فرماید: «اگر مسواک زدن بر امتم سخت نبود، آن را با هر وضویی واجب می‌کردم». در کشور‌های مختلف روز‌های متفاوتی به‌عنوان روز دندان‌پزشک تعیین شده است درآمریکا روز شش مارس «روز دندان‌پزشک» و ماه فوریه، ماه «بهداشت دهان و دندان کودکان» است. روز دندانپزشک قبل از انقلاب اسلامی ایران، 24 دی ماه بود، در سال‌های اول پس از انقلاب،روز دندانپزشکی تغییر کرد. مجلس شورای اسلامی در 23 فروردین سال 1360 به منظور گسترش و پیشرفت خدمات درمانی و بهداشتی دهان ودندان در مناطق محروم کشور و روستاها، قانونی با عنوان «طرح تربیت بهداشت‌کارن دهان ودندان» را تصویب کرد. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر باقر شهنی‌زاده، رئیس هیئت مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران؛ دکتر عبدالحمید ظفرمند،متخصص دندانپزشکی کودکان ؛ دکتر سیدجلال پورهاشمی، متخصص دندانپزشکی کودکان؛ دکتر ناهید عسکری زاده، متخصص دندانپزشکی کودکان و دکترصابرسیدگوگانی، متخصص ارتودنسی گفت‌و‌گو کرده است.
در ابتدا رئیس هیئت مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در این‌باره می‌گوید: سلامت دهان یک فرایند موفق در بسیاری از کشورهای جهان به لحاظ تمهیدات قانونی، سازمانی و پایشی بوده است.
دکتر شهنی زاده با بیان این نکته که " توسعه اقتصادی و توسعه اجتماعی، از مهمترین عوامل موثر بر حوزه سلامت دهان در نظام سلامت می‌باشد"، ادامه داد: تدوین و طراحی پروژه جامعى که بخش‌های گوناگون درونى و مرتبط با نظام سلامت در آن نقش موظف داشته باشند، در جهت تامین اهداف سلامت دهان باید هماهنگ شوند.

>شهنی زاده: تاکنون سیاستگذاران نظام سلامت
غالبا از مقوله سلامت دهان غفلت ورزیده
وی خاطرنشان کرد: تاکنون سیاستگذاران نظام سلامت غالبا از مقوله سلامت دهان غفلت ورزیده و در مواردى هم پروژه‌هایی که طراحى و اجرا نموده‌اند، اغلب درمان محور و هزینه بر بوده است. بنابراین در چنین شرایطی پروسه علمی بهداشت و پیشگیری و راهکارهاى آن به کلى رها شده است.
رئیس هیئت مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران بیان کرد: واقعیت این است که کارگزاران دولتی سلامت دهان نیز در حوزه وظایف مدیریتی خود به علت انحصارگرایی و خودمحوری موجب حذف بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران در این حوزه شده‌اند. مضافاً بر اینکه شاکله فکرى و تخصص و تجربه مدیران تصمیم گیرنده، جامعه نگر و سلامت محور نیز نبوده است. اینها عوامل اصلی افت و نقصان در سطح سلامت دهان مردم بوده است.
دکتر شهنی زاده اظهار کرد: بدیهى است که علاوه بر عدم به کارگیرى کارشناسان متخصص و دلسوز که در چارچوب تحولات و مقتضیات سلامت دهان نه تنها درکشوروبلکه درجهان فعال هستند، نیروهای سنتی و تجربه گرا نیز در فرایند برنامه ریزى و تصمیم گیرى در حوزه سلامت دهان باید دعوت به مشارکت فکرى شوند.
وی عنوان کرد: امروز سلامت دهان در کشور الزاماً باید از یک برنامه راهبردى برخوردار گردد تا بتواند راه موفقیت را طی کند. اقدامات و آمارهای پایشی وزارت بهداشت موید این واقعیت است که پیشگیری هنوز به عنوان اولویت پروژه سلامت دهان و دندان عملیاتی نشده است.
رئیس هیئت مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران بیان کرد: 23 فروردین ماه 1397 که تحت عنوان روز دندانپزشک به تدریج از هفته بهداشت دهان و دندان منتج گردید هنوز محل مناقشه است و بسیاری این روز را به عنوان روز دندانپزشکی نمی‌پذیرند. در هر حال یک روز نمادین باید در تقویم سالیانه گرامیداشت روز دندانپزشکی جایگزین گردد تا این روز مانند یک روز ملی مورد حمایت همه دندانپزشکان قرار گیرد و از نگاه دولتی رها شود. در هر حال معمولا در چنین روزی گردهمایی‌های سنتی برگزار می‌شود که با هدف گفت‌و‌گو، سخنرانی و ارائه راه حل‌ها و یا گزارش‌های برخی مدیران حوزه سلامت برپا می‌شود.
وی در پایان گفت: امیدواریم برنامه راهبردی پروسه سلامت دهان با همکاری وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، سازمان تامین اجتماعی، انجمن‌ها، دندانپزشکی‌های نیروهای مسلح، دانشکده‌های دندانپزشکی و کادر هیئت علمی، نیروهای حدواسط دندانپزشکی، مراکز شبکه‌های پیشگیری و درمان دندانپزشکی و به خصوص با همکاری دندانپزشکان سراسر کشور به سر منزل مقصود دست یابد. رسیدن به سلامت دهان و دندان مردم عزم ملی می‌طلبد. این روز را به همه دست‌اندرکاران دندانپزشکی تبریک می‌گوییم.
>ظفرمند: دندانپزشکی توقعات حداکثری،
توجهات حداقلی!
در ادامه یک تخصص دندانپزشکی کودکان گفت: در همه کشورهای جهان عناوین، مناسبت‌ها و گروه‌های صنفی مهم را روزی را به منظور بزرگداشت و جلب توجه توده مردم ومسئولان کشوری انتخاب می‌کنند. این انتخاب متناسب با فرهنگ (اعتقادی، اجتماعی، سیاسی و..) هر کشور انتخاب شده، و در تقویم سالانه هر کشور ثبت می‌شود.
دکتر ظفرمند ادامه داد: مرسوم است که ذینفعان مرتبط با آن موضوع مراسمی را در آن روز به صورت رسمی توسط خودشان یا گروه بالاتری برگزار می‌کنند. در کشور مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز روز دندانپزشکی 23 فروردین تعیین گردیده و در سال 1360 مصوب مجلس شورای اسلامی شد.
این متخصص ارتودنسی اظهار کرد:اگر کارنامه دندانپزشکی یا بهتر و با مفهوم جامع تر آن، "حوزه سلامت دهان" را در این سال‌ها مداقه کنیم، در می‌یابیم که در دهه اول انقلاب خدمات شایانی در زمینه توسعه و تقویت آموزش دندانپزشکی در کشور انجام شد. تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی از 5 (تا سال 1357) به حدود 14 رسید. خدمات درمانی سلامت دهان از محدوده ارائه کنندگان خارجی غیر فارسی زبان و کم سواد به فارغ‌التحصیلان تحت نظر اساتید دانشگاهی پرورش یافته داخلی، انتقال یافت. این اقدامات نه به طورویژه- در حوزه سلامت دهان- بلکه در غالب مجموعه نظام سلامت انجام گرفت، که البته جای تقدیر نیز دارد. لازم به ذکر است این تحرکات در سال‌هایی واقع شد که همه امکانات و تفکر کشور درگیر هزینه‌های جنگ تحمیلی رسما با عراق و غیررسمی با آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی بوده است.
وی خاطرنشان کرد:متاسفانه دهه دوم انقلاب بدون اینکه تفکر و برنامه ریزی کلانی در حوزه صورت پذیرد، گذشت و البته دهه سوم نیز خیلی متفاوت نبود. مسئولین نظام سلامت نگاه تاثیرگذار به حوزه سلامت دهان نداشته و بالطبع جایگاه اجرایی نیز برای آن قائل نبودند.
دکتر ظفرمند بیان کرد: اصولا ازنگاه دست‌اندرکاران سلامت دهان وصله بی‌قواره‌ای در نظام سلامت بود نه عضوی از یک پیکره! علیرغم آنکه بخش عمده مراجعات مردم در مقایسه با سایر رشته‌های بالینی پزشکی را مراجعات دندانپزشکی تشکیل می‌دهد. جالب اینجاست در کنار این بی توجهی هم مسئولین نظام سلامت و هم رسانه‌ها و البته مردم نسبت به هزینه‌های سلامت دهان گله مند بودند. ناگفته نماند که دندانپزشکانی که نیز برای همان مسئولیت ساختاری ضعیفی که در نظام سلامت وجود داشت، انتخاب می‌شدند نه نگاه سیاستگذاری به حوزه سلامت دهان داشتند ونه به شرح وظایف خود واقف بودند!
وی افزود: دهه چهارم را باید پر فراز و نشیب ترین دوران حوزه سلامت دهان نامید. چرا که در بخشی از آن، توسعه کمی مراکز آموزشی آن هم به طور بی رویه و بدون یک برنامه کلان کشوری اتفاق افتاد و صد البته که توسعه کیفی و زیر ساخت‌های علمی آن متاسفانه از قطار سریع السیر توسعه کمی جاماند! در بخشی از آن پس از سال‌ها، اقداماتی برای سلامت دهان مردم با تصویب بیمه سلامت دهان در چهل و نهمین اجلاس شورای عالی بیمه سلامت کشور، پس از قریب دو سال تلاش و رایزنی درمهرماه سال 1392 انجام شد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: متاسفانه باید اذعان کرد که در این اواخر این گام مهم در کنار سایر اقدامات دیگر به خصوص در بخش مواد و تجهیزات دندانپزشکی عقیم ماند! و بلکه بخشی از اقدامات انجام شده به راحتی با بی تدبیری خود دست‌اندرکاران حوزه سلامت دهان به فنا رفته و نارضایتی‌هایی را باعث شد.
وی عنوان کرد: امروز هیچ برنامه منسجمی برای سلامت دهان مردم وجود ندارد، نه در حوزه پیشگیری و نه درمان و نه آموزش سلامت دهان (رشته دندانپزشکی، دوره‌های تخصصی، دوره‌های دکترای تخصصی، دوره‌های کاردانی) و نه در خصوص بخش حساس و تعیین کننده مواد و تجهیزات دندانپزشکی و... وجود ندارد و اگر سیاستگذاری نیز وجود داشت چون جایگاهی برای حوزه سلامت دهان در ساختار اجرایی نظام سلامت کشور وجود ندارد، قابل انجام نمی‌بود.
دکتر ظفرمند با اشاره به این نکته که " بی‌مناسبت نیست در این مجال اشاره مختصری به بخشی از ظرفیت‌های موجود در داخل کشور داشته باشیم، اظهار کرد: در بخش آموزش یکی از موضوعات جاری بازنگری‌هایی است که فعالانه در دوره‌های آموزشی برای رشته مختلف سلامت دهان انجام می‌شود.
این متخصص افزود: علیرغم صرف هزینه‌های کلان و وقت گروه کثیری از اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌های کشور که محصولی جز جابه جایی تعدادی واحدهای درسی را نداشته و بازدهی قابل ملاحظه‌ای ندارد. به علاوه باید بدانیم که ارتقاء سلامت دهان در گرو ایفای نقش سایر بخش‌های نظام سلامت نیز در این مقوله می‌باشد. یکی از این بخش‌ها حوزه آموزش است. امروزه قریب به 600رشته- مقطع از فیلتر شورای عالی برنامه ریزی آموزش پزشکی گذشته و برای اجرا در اختیار شورای گسترش دانشگاه‌های وزارت بهداشت قرار گرفته است ولی باید پرسید در چند در صد از این رشته‌ها آموزش سلامت دهان متناسب با آن رشته گنجانده شده است؟ این فقط یک اقدام حداقلی ولی بسیار موثر و بی هزینه است.
وی تصریح کرد: آموزش دندانپزشکی کشورمان با همه انتقادات به آن یکی بالنده ترین نه تنها در منطقه بلکه حتی در مقایسه با بخشی از کشورهای اروپایی است (کاملا مستند).چه برنامه کلانی برای جذب متقاضیان مشتاق خارجی تحصیل در کشورمان طراحی شده است؟ آیا می‌دانید که زبان رسمی 4 کشور فارسی است و حدود 6 کشور دیگر نیز یکی از زبان‌های رسمی آنها زبان فارسی است؟ طبق گزارشات موجود درسال 2015 (1394) درآمدارزی آمریکا ازطریق دانشجویان خارجی به 36میلیارددلارمی رسد. این یعنی معادل 55درصد درآمد نفتی ایران! طبق آمارهای رسمی بین‌المللی.
دکترظفرمند بیان کرد: دربخش درمان، قسمتی ازمشکلات سلامت دهان کشوربه خصوص در مناطق کمتر برخوردار با آموزش وبه کارگیری کم هزینه نیروهای حد واسط سلامت دهان مرتفع می‌شود ولی آیا جایگاه شغلی تعریف شده متعارفی - نه جایگاه شغلی جذاب - برای این فارغ التحصیلان در ساختار نظام اجرایی سلامت وجود دارد؟ اساساً طرح توزیع نیروی انسانی برای دندانپزشکان و متخصصان نباید بعد از سه دهه بازبینی و به روز شود؟
وی ادامه داد: بسیاری ازساکنین کشورهای منطقه (عربی و فارسی‌زبان) متقاضی دریافت خدمات سلامت و به ویژه سلامت دهان جمهوری اسلامی ایران هستند. در حال حاضر خوشبختانه این خدمات به طور پراکنده وگاهی متاسفانه بعضا با دخالت بعضی واسطه‌های سودجو انجام می‌شود. کدام پروتکل اجرایی یا راهنمای تشویقی برای این خواسته بین المللی وجود دارد؟ آیا این یک موضوع ملی نیست؟ آیا درآمدی ارزی و ارزش افزوده این خدمات کمتر از صادرات سایر محصولات تولیدی برای مثال کشاورزی است؟!
این متخصص ارتودنسی عنوان کرد: لازم به ذکر است که نکات کلیدی و مهمی در برنامه پنجم و ششم توسعه جمهوری اسلامی و ماده 9 سیاست‌های کلی اشتغال به کلیات آن وجود داشته و به آن اشاره نموده ولی باید پذیرفت که مانند سایر قسمت‌های برنامه به آن توجه نشده است. نتیجه آن است که با این همه توانمندی ارمغانی بهتر از کسب رتبه نازل 35 در میان کشورهای پذیرنده گردشگر سلامت برای ما حاصل نشده است! همین وضعیت به تناسب موضوع در سایر بخش‌های سلامت دهان مشهود است.
دکترظفرمند اشاره کرد: بخش بسیار توانمند تولید مواد و تجهیزات دندانپزشکی علیرغم همه تلاش‌های شاغلین این حوزه مورد بی مهری نظام سلامت و وزارت صنعت، معدن و تجارت و... قرار گرفته است. تولید 362 درخت کالایی که جمعاً وابستگی خدمات سلامت دهان را به حدود 2000قلم مواد و تجهیزات دندانپزشکی را نشان می‌دهد، بدون توجه و برنامه ریزی در راستای سه رکن اصلی اقتصادی: تامین مصرف داخلی، واردات هدفمند و پشتیبانی و تشویق صادرات، به مانند چرخ لنگی در مسیر یا گاها خارج از مسیر به راه خود ادامه می‌دهد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان گفت: اینها بخش کوچک و اجمالی از مشکلات حوزه سلامت دهان که در برگیرنده منافع کلیه ذی نفعان اعم از: دریافت‌کنندگان خدمات سلامت دهان (مردم) و ارائه کنندگان خدمات سلامت دهان (دندانپزشکان، متخصصان دندانپزشکی، دستیاران دندانپزشک، دست‌اندرکاران تولید و توزیع و صادرات مواد و تجهیزات دندانپزشکی، شاغلین حوزه خدمات لابراتواری دندانپزشکی و...) و بالاخره نقش مهم پشتیبانان خدمات سلامت دهان (بیمه‌های سلامت و تکمیلی) می‌باشد. به امید آن روزی که نگاه به حوزه سلامت دهان هم در مسئولین و هم در شاغلین این حرفه متحول شود، که دیگر آن روز فقط یک روز نمادین از 365 روز سال نخواهد بود!

>پورهاشمی: پوسیدگی دندان‌ها
قابل پیشگیری است
همچنین در ادامه دکتر سیدجلال پورهاشمی، متخصص دندانپزشکی کودکان می‌گوید: امروز دیگر مانند گذشته مردم دندان‌های شیری را درمان کوتاه مدت دهان کودکان خود نمی‌دانند.مراجعات کودکان گویای این مسئله است. امروزخنده‌های کودکان با دندان‌های سفید وزیبا برای والدین بسیاردوست داشتنی است.
وی نقش واهمیت دندان‌های شیری را اینگونه تشریح کرد: روشن است که دندان‌های پوسیده و دردناک مانع غذا خوردن کودک می‌شود و لذا کودک از خوردن بسیاری ازغذاهایی که برای رشد وتکامل او مفید است امتناع می‌ورزد.تحقیقات نشان داده است کودکانی که ازدندان‌های شیری سالم تری برخوردارند رشد بهتر وبیشتری دارند.
رئیس دانشکده دندانپزشکی پردیس بین الملل عنوان کرد: زود ازدست دادن دندان‌های شیری می‌تواند منجر به لکنت زبان گردد. بسیاری از کودکانی که دندان‌های شیری جلو بالای خود را درسنین خردسالی از دست می‌دهند درادای برخی کلمات وحروف دچار مشکل می‌شوند. بسیاری ازمشکلات گفتاری کودکان ناشی ازهمین مسئله است.
دکتر پورهاشمی افزود:زود ازدست دادن دندان‌های شیری می‌تواند منجربه بلع غیرطبیعی قرارگرفتن زبان در ناحیه قدامی بین دندان‌‌های جلو هنگام بلع و باز بودن غیرطبیعی دهان گردد. همچنین بسیاری از ناهنجاری‌های دندانی و فکی که نیاز به درمان‌های سخت و طولانی ارتودنسی پیدا می‌کند به علت غفلت ازدندان‌های شیری وزودکشیدن آنها است.
این متخصص بیان کرد: مقایسه کنید کودکی
5- 4 ساله با دندان‌های شیری سالم، سفید وزیبا با کودکی که دندان‌های شیری پوسیده واحیانا کشیده دارد به ویژه دندان‌های جلو بالا. بسیاری از والدین از آثار سوء ناشی از دندان‌های شیری جلو خراب و سیاه یا کشیده شده یک کودک خردسال بی اطلاع هستند. برخی ازاین عوارض عبارتند: از انزواطلبی، کمرویی و کاهش اعتماد به نفس. این عوارض به تدریج در کودک نهادینه شده و ناخواسته تا بزرگسالی ادامه می‌یابد.
دکتر پورهاشمی با بیان این نکته که "برای حفظ دندان‌های شیری سه نکته را باید همواره درنظرداشته باشیم"، ادامه داد: دندان‌های شیری به دلایل مختلفی چون شکل و فرم دندان‌ها، تغذیه نامناسب کودکان و عدم رعایت بهداشت بسیارآسیب پذیربوده وخیلی زود دچارپوسیدگی شده ودراندک زمانی به دندان درد مبتلا شده وسپس دندان شیری عفونی شده ونیازبه کشیدن پیدا می‌کند.
وی اضافه کرد: مراقبت ازدندان‌های شیری از شش ماهگی کودک شروع شده و مسئولیت آن کاملا بر عهده پدر و مادر است. اگر والدین کودک اطلاعات کافی از چگونگی حفظ سلامت دندان‌های کودک داشته باشند می‌توانند از بروز هرگونه پوسیدگی دندانی در کودک پیشگیری نموده و موجب شوند کودک از این موهبت بزرگ الهی ومزایای داشتن دندان‌هایی سالم استفاده نماید ونیز کودکی که دندان‌های شیری پوسیده وخراب دارد و یا این دندان‌ها زودتراززمان مناسب کشیده شده‌اند به احتمال زیاد عوارض این مشکلات روی دندان‌های دائمی هم اثرکرده و نباید انتظارداشته باشیم دندان‌های دائمی او سالم ومرتب وبدون عیب باشند.
این متخصص دندانپزشکی کودکان در پاسخ به این پرسش که "آیا پوسیدگی دندان‌ها قابل پیشگیری است"، خاطرنشان کرد: هنوزمتاسفانه هستند کسانی که گناه خرابی دندان‌های خود را به عواملی از قبیل ارث، جنس دندان‌ها، خانواده و غیره نسبت می‌دهند. پاسخ این گونه افراد روشن است. ارث و سایر عوامل نقش بسیار کمی در پوسیدگی دندان‌ها و حتی بیماری‌های لثه دارند. وی در پایان گفت: سال‌هاست ثابت شده است که پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه صد درصد قابل پیشگیری بوده و هیچکس و هیچ عاملی مقصر نیست جز خود انسان، خداوند حکیم دندان‌ها را برای یک عمر طولانی آفریده و زود از دست دادن آنها به هر علتی نوعی ناسپاسی از این نعمت بزرگ الهی است.
تجربه کشورهای موفق در امر پیشگیری از پوسیدگی ثابت کرده است که همه افراد در صورت مراقبت از سلامت دندان‌های خود می‌توانند تا پایان یک عمر طولانی از سلامت کامل دندانی برخوردارباشند. کشوری مثل فنلاند که سی سال پیش در دهان هریک از افراد حداقل ۱۲ دندان پوسیده، پرشده یا کشیده وجود داشت امروز توانسته با روش‌های پیشگیری ومراقبت‌های شخصی این شاخص را به زیرعدد یک برساند به گونه‌ای که کمترجوانی را پیدا می‌کنید که حتی یک دندان پوسیده داشته باشد. دین مبین اسلام چنان درامرمسواک‌زدن دندان‌ها تاکید نموده است که اگر مردم به آنهاعمل کنند ازپوسیدگی دندان وبی دندانی خبری نخواهد بود.

>عسکری زاده: پوسیدگی‌های
زودرس دوران کودکی قابل پیشگیری هستند
در ادامه نیز دکتر عسکری زاده، متخصص دندانپزشکی کودکان بیان کرد: شیوع پوسیدگی دندانی درکودکان ۵برابرآسم و 7برابرتب یونجه می‌باشد و آماروارقام نشان داده است که تا سن سه سالگی 65-25 درصد کودکان درگیرپوسیدگی‌های دندان می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: پوسیدگی‌های زودرس دوران کودکی به عنوان وجود یک یا چند دندان با سطوح پوسیده، پرکرده و کشیده شده دراثرپوسیدگی درکودکان کوچک ترازشش سال گفته می‌شود. اگرهمین شرایط درکودکان زیر ۳سال دیده شود به آن پوسیدگی زود رس دوران کودکی ازنوع شدید اطلاق می‌شود.
دکتر عسکری زاده اظهار کرد: انواع مختلف پوسیدگی‌های زودرس دوران کودکی شامل خفیف، متوسط و شدید می‌باشد. در نوع خفیف لکه‌های سفید گچی ویا قهوه‌ای درناحیه سرویکال(طوق دندان) دندان‌های قدامی بالا دیده می‌شود.درنوع متوسط، این پوسیدگی‌ها فراتررفته ومولرهای ماگزیلاری(دندان‌های خلفی فک بالا) راهم درگیرمی‌کند ودرنوع شدید علاوه بردرگیری دندان‌های ماگزیلاری (دندان‌های فک بالا)، مولرهای مندیبولار(دندان‌های خلفی فک پایین)هم پوسیده می‌شوند.
ایـن متخـــصــص دندانپزشکی کودکان اضافه کرد: سه فاکتوراصلی رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات‌ها، میکروارگانیسم‌ها و دندان مستعد از عوامل اتیولوژیک (علت یابی) این نوع پوسیدگی می‌باشد، اگرچه در کودکان زیر 3 سال نوع تغذیه شیرخوارگی تاثیرگذار است.
استفاده از شیر شبانه بالاخص شیشه شیر بعد از یک سالگی با دفعات بیشتر از 2 یا 3بار می‌تواند باعث ایجاد پوسیدگی و یا تسریع در روند پیشرفت پوسیدگی شود مخصوصاً اگر رعایت بهداشت کودک انجام نگیرد و کودک در طول روز هم از کربوهیدرات‌ها به دفعات مصرف کرده باشد.
وی ادامه داد: از آنجایی که انتقال میکروبی از طریق مادر یا مراقب اولیه کودک می‌تواند به نوزاد یا کودک اتفاق بیفتد مادر یا مراقب اولیه کودک نیز باید به بهداشت دهان و دندان و سلامت دهان خود توجه کافی داشته باشد.
این متخصص در پایان گفت:پوسیدگی‌های زودرس دوران کودکی قابل پیشگیری هستند. مراقبت‌های درست شامل کنترل رژیم غذایی کودک و رعایت بهداشت دهان و دندان توسط والدین با استفاده از مسواک و نخ دندان و خمیردندان حاوی فلوراید، محدود کردن مصرف مواد شیرین و چسبنده به ساعات مشخص و پرهیز از ریزه‌خواری، مراجعه به دندانپزشک به صورت مرتب و جهت انجام فلورایدتراپی و فیشورسیلنت (بستن شیارهای دندان‌های تازه رویش یافته) می‌تواند از آن جمله موارد جهت پیشگیری مطرح شود.
>سیدگوگانی: مهمترین معیار سلامت مفصل، توانایی باز کردن فک به میزان کافی بدون درد است
و در آخرنیز با توجه به این نکته که ناهنجاری‌های اسکلتی – دندانی یکی از شایع ترین مشکلات می‌باشد، دکترسیدگوگانی، متخصص ارتودنسی می‌گوید: مجموعه دهان و فک و صورت از منظر ارتودنسی به چند جزء مختلف قابل تقسیم هستند که همگی در نهایت به یکی از سه گروه مجموعه عصبی – عضلانی، مجموعه استخوانی – مفصلی،- دندان‌ها و بافت پریودنتال تعلق دارند.
وی خاطرنشان کرد: برای هرکدام از این اجزا شرایطی به عنوان شرایط سالم و نرمال تعریف شده‌اند. در واقع میزان انحراف وضعیت موجود دهان و فک و صورت با این شرایط متوسط و نرمال را یک ارتودنتیست می‌تواند تشخیص دهد و براساس میزان انحراف و پیچیدگی مشکل، درمان مناسب را تجویز و اجرا نماید. این ناهنجاری‌ها اگر زمینه ژنتیکی داشته باشند، پیشگیری از آن‌ها متفاوت از زمانی خواهد بود که تحت تاثیر محیط ایجاد شده باشند.
دکتر سیدگوگانی بیان کرد:مشکلات اسکلتی را اگر به موقع تشخیص دهیم می‌توان آن‌ها را کنترل و حتی درمان کرد و فرد را از مشکلات پیچیده تر نجات داد. درمان به موقع می‌تواند فرد را نه تنها از ارتودنسی همراه با کشیدن دندان، نجات داد، بلکه گاه حتی از جراحی فک و صورت نجات دهد. بهترین زمان برای معاینه کودک، حدود 6 سالگی است مگر مشکل شدیدتری معاینه زودتر را ایجاب نماید. بامروری که بر نشانه‌های وضعیت طبیعی دندان‌ها و فک‌ها در سنین کودکی و نوجوانی کردیم کمک می‌کند که تشخیص دهیم در صورت مشاهده چه شرایطی نباید نگران شد و در حضور چه نشانه‌های اقدام درمانی لازم است.
وی عنوان کرد: بسیاری از عادت‌ها نتیجه تکامل طبیعی بدن هستند و البته انتظار داریم با مرور زمان از بین بروند. مثلا عادت مکیدن از عادت‌های حیاتی برای نوزاد بشر هست که اگر سیردرست طی شود به موقع از بین می‌رود. ولی اگر تکامل عصبی –عضلانی درست پیش نرود، این مکانیرم باقی مانده و ممکن است سبب ایجاد عادت‌هایی مانند مکیدن انگشت در کودکی گردد. ادامه این حالت ممکن است به صورت علایم دیگر تثبیت دهانی درآینده فرد را درگیر کند. گاه درمان عادت مکیدن انگشت به راحتی دادن خودآگاهی به کودک است. اما در مواردی نیاز به اقدامات دیگری مانند اتصال دستگاه‌های عادت شکن نیز خواهد بود.
این متخصص ارتودنسی ابراز داشت: مشکلاتی مانند زود از دست رفتن دندان‌ها ممکن است زمینه ساز ناهنجاری‌های دندانی در آینده باشند. این مشکلات را گاه می‌توان با اقداماتی ساده مانند استفاده از فضا نگهدار یا ترمیم به موقع دندان‌ها کنترل کرد. از آنجا که توارث‌اندازه قوس فکی با توارث‌اندازه دندان‌ها متفاوت است، ممکن است‌اندازه دندان‌ها متناسب با‌اندازه قوس نباشد و نیاز به کشیدن چند دندان شیری و یا حتی دایمی به منظور هدایت دندان‌ها به محل مناسب و جا دادن آن‌ها در فک و ممانعت از نهفتگی دندان‌ها باشد.
دکتر سیدگوگانی ادامه داد: اگر شکل،‌اندازه یا موقعیت قرارگیری فکین نسبت به هم در سه بعد فضایی مناسب نباشد، نتیجه ایجاد ناهنجاری‌های اسکلتی خواهد بود. گاه درمان این مشکلات نیاز به مداخله سریع مثلاً در پنج سالگی و حتی در موارد نادر در بدو تولد خواهد داشت. اما اغلب مشکلات در سال‌های نزدیک به بلوغ (حدود 10 سالگی دختران و حدود 11 سالگی پسران) به خوبی قابل حل هستند. درمان ممکن است در زمانی کم حتی سه ماه عملی باشد اما در مشکلات پیچیده تر ارتودنسی متحرک (ارتوپدی فک) به مدت یک سال یا بیشتر لازم خواهد بود.
وی بیان کرد: در دوران کودکی مفصل هنوز به تکامل کافی نرسیده است. اما در نوجوانی مفصل فکی به عنوان تنها اتصال استخوانی متحرک در جمجمه اهمیت خود را یافته است و به همین دلیل می‌تواند با نقص عملکرد خود فرد را دچار مشکل نماید. مهمترین معیار سلامت مفصل، توانایی باز کردن فک به میزان کافی بدون درد است.
این متخصص با بیان این نکته که " صداهایی که در زمان بازکردن فک ممکن است شنیده شود باید بررسی شود"، اظهار کرد: صداهایی که در زمان بازکردن فک ممکن است شنیده شود ممکن است کاملا طبیعی و پدیده‌ای موقتی به حساب آید که با دستورات ساده برطرف شود یا نشان گر وضعیت وخیمی باشد (خصوصا اگر با درد همراه باشد) و مداخله درمانی و حتی جراحی لازم داشته باشد ولی در نهایت می‌توان جمع بندی کرد که برای اینکه فرصت بهترین اقدام (پیشگیری) را از دست ندهیم، توصیه می‌شود با مراجعه به موقع اجازه ارزیابی وضعیت و سلامت یا مشکلات احتمالی را به متخصصین امر بدهیم: معاینه به موقع!
وی در پایان گفت: یک متخصص ارتودنسی یا متخصص دندانپزشکی اطفال و حتی یک دندانپزشک ماهر می‌تواند با تشخیص درست، وضعیت را ارزیابی کند و اگر همه چیز در حد مطلوب بود خیال شما را راحت کند. اگر هم مشکلی وجود داشته باشد، با نظارت و راهنمایی و در صورت نیاز مداخله به موقع سطح دوم پیشگیری (کنترل، درمان مسئله و ممانعت از بدترشدن مشکلات) عملی خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام