کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 خرداد 1399   Monday 25 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 فروردین 1398

صفحه خبر: اقتصادی

یک مقام مسئول در حوزه تجارت و صنعت می‌گوید: تاکنون شرکت‌های اقماری دولتی نقش وارد کننده را داشته‌اند که نتیجه آن این شده که مثلا در مورد کالایی مثل گوشت قیمت هنوز پایین نیامده است. دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارت بازرگانی را به شرط اینکه این وزارتخانه تنها نقش راهبردی داشته و وارد حوزه‌های اجرایی و واردات نشود، موثر دانست.
محمدرضا مرتضوی - دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران - در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه نقش دولت در اقتصاد باید راهبردی باشد، اظهار کرد: اما در ایران وزارتخانه‌ها، به ویژه آن‌هایی که در بخش تجارت و بازرگانی نیز فعال هستند، می‌خواهند با ایجاد شرکت‌های اقماری و صندوق‌های بازنشستگی کسب و کار را خودشان انجام دهند.
وی گفت: اگر وزارت بازرگانی بخواهد یک سازمان عریض و طویل باشد و نقش بخش خصوصی، شرکت‌ها و تجارت‌های کوچک و بزرگ را بازی کند، هیچ مشکلی از بخش صنعت و تجارت کشور حل نخواهد شد.
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ادامه داد: برای مثال فعالیت‌های بازرگانی بخش کشاورزی تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت، اما مشکلات حل نشد و سال گذشته در این بخش شاهد بحران‌هایی همچون افزایش قیمت گوشت بودیم.
مرتضوی با بیان اینکه بازدهی شرکت‌های اقماری بهتر از بخش خصوصی نیست، تصریح کرد: دولت نقش راهبردی خود را تبدیل به نقش تجاری و بازرگانی کرده است؛ برای مثال در بخش کشاورزی میلیون‌ها تن کالا توسط شرکت‌های وابسته به وزارت کشاورزی وارد می‌شود اما بحران‌های افزایش قیمت یا کمبود عرضه حل نمی‌شود.
وی در پایان اظهار کرد که اگر وزارت بازرگانی نقش راهبردی داشته باشد و به یک سازمان عریض و طویل که خود تجارت می‌کند و انحصار ایجاد می‌کند تبدیل نشود، می‌تواند موثر باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام