کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 اسفند 1398   Sunday 23 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 فروردین 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

پیش از ظهر در خانه مطالعه می‌کردم و می‌نوشتم. دکتر ولایتی وزیر امور خارجه تلفنی درباره کمک به بعضی از گروهها در فلسطین مشورت کرد؛ از ما تقاضای کمک دارند. قرار شد با مشورت بیشتر درباره آنها و افغانها و دیگر نهضت‌ها تصمیم بگیریم. عضر نزدیک افطار آقای رئیس جمهور برای شرکت در جلسه شورای عالی دفاع به منزل ما آمدند؛ قبل از جلسه، موضوعات خصوصی‌تر را مذاکره کردیم. مشکل نمایندگان امام در سپاه با فرماندهی سپاه با آقای فاکر ناسازگارند و هم خائف از عکس‌العمل‌ها در صورت کنار رفتن ایشان 1 درباره ضعف مسئولان تبلیغات تاسیس بنیاد تدوین تاریخ انقلاب به سرپرستی آقای عبدالمجید معادیخواه و کیفیت برخورد با مسئله سید محمد حسین حکیم که از عراق به ایران آمدند و گفته است که سه نفر و احتمالا شش نفر از علمای آل حکیم را در حضورش با گلوله اعدام کردند و گفتند برو به ایران و به آقای سید محمد باقر بگو پیام ما این است و اگر خودت برنگردی فرزندانت را اعدام می‌کنیم. تصمیم بر این شد که تبلیغات مناسبی در این خصوص بشود. افطار اعضای شورای عالی دفاع مهمان من بودند بعد از افطار به دفتر امام برای مذاکرات رفتیم، چون در منزل ما به خاطر شلوغی، جای مناسبی نبود. درباره سه هلی کوپتری که اخیرا در جنوب خلیج فارس ربوده شده و چند نفر خلبان که پناهنده شده‌اند و تلاش سفارت آمریکا برای تشویق دیگران که موفق نبوده و قرار شد، کمیته‌ای علل فرارها و راههای جلوگیری را بررسی نماید. گزارشی هم از وضع جبهه ها و لبنان داده شد.

پنج شنبه 26 خرداد 1362
ساعت هفت صبح به مجلس رفتم. جلسه علنی داشتیم. قسمتی از جلسه را به عهده آقای یزدی گذاشتم. پیش از ظهر برای پاسداران مرکز آموزشی امام حسین (ع) صحبت کردم. بعد از ظهر با آقای ربانی املشی ملاقات داشتم. ایشان چند مسئله را مطرح کرد؛ درباره شورای نگهبان و اعضای جدید بیت آیت الله منتظری که پذیرفت نظارت بر آنجا را قبول کند. شورای عالی قضایی نمایندگی آقای سید حسن طاهری خرم آبادی در سپاه پاسداران مشکلات موجود در حزب جمهوری اسلامی و سازمان انرژی اتمی. عصر سرگرد ترابی از دفتر مشاورت امام در ارتش گزارشی درباره وضع جبهه ها و نیروهای مسلح آورد. ملاقاتی هم با اعضای ستاد نماز جمعه تهران داشتم. گزارش کارها را دادند و برای بنای مصلای جدید پول می‌خواستند. شهرداری بر زمین واگذاری سه میلیارد تومان می‌خواهد؛ برای تسطیح و دیوارکشی که اول کار است. اعضای شاخه دانشجویی حزب جمهوری اسلامی آمدند و گزارشی دادند. من هم مفصلا برای آنها صحبت کردم. پیش از افطار در دفتر رئیس جمهور جلسه داشتیم درباره صادرات نفت و ارز.
آقای غرضی وزیر نفت طی نامه‌ای گفته که سقف صادراتمان بر اساس سهم اوپک یک میلیون و 750 هزار بشکه نفت در روز است که خیلی کمتر از مقداری که در بودجه منظور شده پول می‌دهد و باعث نگرانی دولت و بانک مرکزی شده است. بعد از مذاکرات قرار شد، تلاش کنند که درآمد از فروش نفت کمتر از بیست و سه میلیارد دلار در سال نباشد. افطار همان جا بودیم. بعد از افطار جلسه دیگری برای بررسی سیاست خارجی و نهضت‌های آزادیبخش و مخصوصا فلسطین و افغان‌ها داشتیم؛ سیاست‌ها را تعیین کردیم. قرار شد در مذاکرات ژنو شرکت نکنیم و محکوم کنیم و از فلسطینیان بخواهیم که جلسه جبهه پایداری را با حضور ما و ترجیحا در تهران تشکیل دهند باید از تفرقه و مسئله فلسطین حتی الامکان جلوگیری کنیم. قرار شد برای بررسی وضع نهضت‌ها کمیسیون خاصی در وزارت خارجه تشکیل شود. بحثی هم درباره گرانی و مشکلی داشتیم که اخیرا نانوایی ها با کم کاری ایجاد می‌کنند. قرار شد در جلسه آینده تصمیم قاطعی گرفته شود.
ادامه دارد...
___________________________________________
پی نوشت:
1- در آن سالها امام خمینی دو نماینده
در سپاه پاسداران داشتند. یکی از نمایندگان آقای محمدرضا فاکر و دیگری شهید فضل الله محلاتی بود. بعدها نماینده امام در سپاه پاسداران یک نفر شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام