کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 05 خرداد 1398   Sunday 26 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اسفند 1397

صفحه خبر: ویژه

نگاه خیلی‌ها به چابهار است، بندری که در سال‌های اخیر به طور محسوسی نام خود را بر سر زبان‌ها‌انداخته و حالا تنها مردم و مسئولان ایران نیستند که چابهار را مورد توجه قرار دادند بلکه وزارت خارجه و وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز چابهار را به عنوان یک منطقه مهم مورد توجه قرار داده است. چندی پیش در اواسط آبان وقتی لیست بلند و بالای تحریم‌های ترامپ منتشر شد، یک استثنا هم وجود داشت. پروژه توسعه چابهار که هندی‌ها در ایران در آن فعال هستند و قرار است با سرمایه‌گذاری‌های دهلی‌نو که خود به عنوان یک غول نوظهور اقتصادی شناخته می‌شود چابهار نیز سروسامان بگیرد و از ظرفیت‌های منحصر به فرد آن استفاده شود. همه این‌ها را گفتیم تا از اهمیت بالای این منطقه آزاد در کشور سخن بگوییم. تنها بندر اقیانوسی که حالا شاید تنها دریچه باز تحریم هم واژه مناسبی برای توصیف آن باشد.
با همه اینها برخی معتقدند از ظرفیت‌های منطقه آزاد چابهار آنطور که باید و شاید استفاده نشده است. در چابهار مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره منطقه آزاد می‌توانند نقشی کلیدی را ایفا کنند. نگاهی به لیست اعضای هیئت مدیره منطقه آزاد نشان می‌دهد دو نفر از اعضای غیرموظف با نام‌های عبدالقادر پربار و زهرا اربابی در مشاغل دیگری نیز حضوردارند. پربار شهردار زاهدان و اربابی هم معاون محمدباقر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه کشور است.
موضوع عضویت در هیئت مدیره‌ها همواره به عنوان یک چالش مطرح است، اینکه آیا افرادی که شغل دیگری دارند و در هیئت مدیره یک شرکت یا هر نهادی نیز عضو می‌شوند آیا به عنوان دو شغله محسوب می‌شوند و به عبارتی در مقابل قانون منع دوشغله‌ها قرار می‌گیرد یا خیر. درباره منطقه آزاد چابهار هم این موضوع در محافل استان و حتی کشوری مطرح شده است که چطور دو عضو هیئت مدیر مشاغل دیگری دارند؟ به ویژه اینکه با توجه به اهمیت چابهار در دوره کنونی آیا این افراد زمان کافی برای توجه و تمرکز بر فعالیت‌ها در چابهار دارند یا خیر؟ با این حال فارغ از قضاوت درباره اینکه آیا این افراد می‌توانند زمان کافی را به منظور استفاده بهینه از توان مدیریتی و مشاوره‌ای برای توسعه چابهار در اختیار دارند یا خیر برای بررسی حقوقی عضویت این دو فرد در منطقه آزاد با دو حقوقدان برجسته کشور گفتگو کردیم تا جزئیات آن بیشتر روشن شود.
بهمن کشاورز در گفتگو با ما گفت:«همان زمانی که بحث دوشغله‌ها مطرح بود و قانون آن بررسی شد این بحث پیش آمد که بعضی‌ها برای شغل دوم حقوق نمی‌گیرند ولی تصریح شد که تاثیری بر شمول دو شغلی بودن ندارد با فرض اینکه غیرموظف هم باشد بالاخره حق جلسه می‌گیرند حتی اگر حقوق هم نگیرند بازهم مشمول قانون می‌شوند و مغایرت دارد.» در همین زمینه همچنین صالح نیکبخت در گفتگو با ما گفت:«چون این افراد بابت حق حضور در جلسات خواه ناخواه مبلغی را دریافت می‌کنند مشمول قانون منع اشتغال دوگانه می‌شوند و خلاف اصل ۱۴۱ قانون اساسی است.» او افزود:«این عضویت خلاف روح اصل قانون اساسی است که در این اصل آمده است؛ رئیس جمهور, معاونان رئیس جمهور، وزیران و کارمندان دولت نمی‌توانند بیش از یک شغل دولتی داشته باشند و داشتن هر نوع شغل دیگر در موسساتی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت یا موسسات عمومی است و نمایندگی مجلس شورای اسلامی و وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی و نیز ریاست و مدیریت عامل یاعضویت در هیئت مدیره انواع مختلف شرکت‌های خصوصی, جز شرکت‌های تعاونی ادارات و موسسات برای آنان ممنوع است.» از او پرسیدم، با توجه به چنین مغایرتی این موضوع چه سرانجامی می‌تواند داشته باشد؟ نیکبخت در پاسخ تصریح کرد:«اگر خود این افراد استعفا ندهند و کنار نروند دیوان محاسبات می‌تواند موضوع را به عنوان یک تخلف مورد بررسی قرار دهد و اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد.»
با توجه به اینکه براساس شواهد و قرائن عضویت دو نفری که شغل دیگری دارند که از قضا بسیار هم پرمشغله هست، یعنی شهرداری زاهدان و معاونت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشوری، حالا باید دید فعالیت‌های منطقه آزاد با چه روندی پیش خواهد رفت.

کشاورز: موقعی که بحث دوشغله‌ها بررسی شد این بحث پیش آمد که بعضی‌ها برای شغل دوم حقوق نمیگیرند ولی تصریح شد که تاثیری بر شمول دو شغلی بودن ندارد با فرض اینکه غیرموظف هم باشد بالاخره حق جلسه می‌گیرند حتی اگر حقوق هم نگیرند بازهم مشمول قانون می‌شوند و مغایرت دارد


نیکبخت: این عضویت خلاف روح اصل قانون اساسی است که در این اصل آمده است؛ رئیس جمهور, معاونان رئیس جمهور, وزیران و کارمندان دولت نمی‌توانند بیش از یک شغل دولتی داشته باشند و داشتن هر نوع شغل دیگر در موسساتی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت یا موسسات عمومی است و نمایندگی مجلس شورای اسلامی و وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی و نیز ریاست و مدیریت عامل یاعضویت در هیئت مدیره انواع مختلف شرکت‌های خصوصی, جز شرکت‌های تعاونی ادارات و موسسات برای آنان ممنوع است


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام