کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 05 خرداد 1398   Sunday 26 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اسفند 1397

صفحه خبر: ویژه

فداحسین مالکی سفیر سابق ایران در افغانستان می‌گوید: "اگر ما به مرزهای استان توجه می‌کردیم، بیکاری و حاشیه‌نشینی از بین می‌‌رفت. بسیاری از مسئولان، مسئول این موقعیت پیش‌آمده هستند و در قبال مردم باید پاسخ بدهند. استان‌های کویری که نه مرز آبی دارند و نه مرز خشکی، از موقعیت‌ کویری بودن خود استفاده می‌کنند و شرایط خود را ارتقا می‌دهند. استان سیستان و بلوچستان دارای هر نوع موهبتی است. ما دریا داریم، مرز داریم، گلوگاه داریم، بازارچه مرزی هم داریم. در این استان به غیر از مدیریت و تنگ نظری و نگرش‌های منفی نسبت به مرز و عدم توانمندی برخی از مدیران ارشد استان چه کم داریم؟"
مالکی در مورد موقعیت مرزهای استان سیستان و بلوچستان با افغانستان و پاکستان گفت: اگر سابقه تاریخی‌ بین ایران و پاکستان و افغانستان را نگاه کنیم معمولا شاهد احترام متقابل در مورد مرزها هستیم. در چند سال اخیر هم همین مسئله غالب بوده است و تلاش بوده که مشکل مرزی پیش نیاید. اما این اوضاع در خصوص مرزهای پاکستان همیشگی نبوده است؛ چرا که شاهد برخی تعرضات مرزی در مرز با پاکستان هستیم. گروه‌های تروریستی در مرزهای پاکستان حضور دارند. در مورد افغانستان این موضوع بسیار کمتر است. چراکه افغان‌ها نسبت به تعامل و با توجه به تمدن مشترکی که داریم، بیشتر نسبت به این مسایل واقف هستند. شاید در پاکستان هم دلایل خاصی باشد که کنترل دولت مرکزی نسبت به مرزهای خود با ایران کمرنگ است. بخشی از سرویس‌های امنیتی در پاکستان به گونه‌ای است که گویا گروه‌های تروریستی مورد حمایت این سرویس‌ها هستند تا علیه ایران عملیاتی انجام دهند.

مرزها فرصت هستند
وی افزود: با این اوصاف دولت پاکستان معمولا به دنبال تعامل با ما است. بارها با دولت پاکستان نیز مذاکره داشته‌ایم. اما در خصوص افغانستان اگر اختلافات مرزی هم وجود داشته است، بر اساس احترام متقابل این مشکلات بررسی شده‌اند. سیاست جمهوری اسلامی همیشه این بوده که از مرزها به عنوان فرصت نگاه کنیم نه تهدید. در این خصوص با دوستان افغانستانی نیز به نتایج خوبی رسیده‌ایم. شخصا به عنوان نماینده نظام با مقامات ارشد افغانستان، مشکلات را پیگیری کرده‌ایم تا سریعا مسائل را حل و فصل کنیم. در این خصوص خوشبختانه موفق هم بوده‌ایم.

شیطنت بیگانگان در مرزها
این کارشناس مسائل‌بین‌الملل ادامه داد: در مرزهای سیستان و بلوچستان بارها شاهد شیطنت بیگانگان بوده‌ایم. حضور آمریکا در منطقه به بهانه مبارزه با تروریست و مواد مخدر باعث تنش شده است. آنها در پی تنش بین کشورهای همسایه بوده‌اند. معمولا و غالبا این دسیسه‌ها با شکست مواجه بوده است. توطئه بیگانگان نسبت به گذشته بخصوص بعد از شکست داعش، در مرزهای شرقی کشور بیشتر شده است. اخیرا بعد از شکست داعش، ما شاهد سرریز این گروه تروریستی در افغانستان هستیم که به صورت علنی توسط آمریکایی‌ها حمایت شده‌اند. آنها با این کارها در
پی نا امن کردن مرزهای سیستان و بلوچستان هستند.


مرزهای همیشه فرصت هستند
مالکی با اشاره به موقعیت و شرایط مرزهای پاکستان و افغانستان با ایران و تاثیر آن بر اقتصاد استان سیستان و بلوچستان گفت: به خاطر نوع تفکر سیاسی در آنسوی مرزها( افغانستان و پاکستان)، استان سیستان و بلوچستان آنگونه که باید نتوانسته است بهره‌برداری مناسبی از این مرزها داشته باشد. در سال ۱۳۹۱، طرحی با اجماع سران سه قوه مصوب شد تا بتوانیم از موقعیت مرزها برای معیشت مرزنشینان در استان‌های کشور مثل سیستان و بلوچستان فراهم آوریم. همه مقامات این موضوع را تایید کردند. هدف از این طرح تاکید بر این بود که مرزها همیشه فرصت هستند ولی همیشه تهدید نیستند.

حضور عجیب مافیا
او ادامه داد: از همان موقع (سال ۹۱) قرار شد تا طی مکانیزمی مسئله قاچاق را قانونمند کنیم. در آن موقع شاهد خروج بیش از ۵ میلیون لیتری سوخت از استان بودیم.لذا به استانداری ابلاغ شد تا سوخت به صورت قانونمند خارج شود نه قاچاق. البته مشروط به اینکه سود آن به مردم استان تعلق بگیرد. بدین طریق سوخت در اختیار استانداری قرار گرفت تا مافیای سوخت را از سود حاصله خارج کنیم. این کار در مقطعی اجرایی شد اما در ادامه با تغییر استانداران متوقف شد. طرح در سال ۹۱ شروع شد و تا آغاز دولت آقای روحانی نیز اجرایی می‎شد. نهایتا از زمانی که استانداری اسبق کار را دست گرفتند، طرح متوقف شد و نهایتا بازهم مافیا وارد کار شد.

توافق برای هیچ
رئیس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به فرصت مرزی استان سیستان و بلوچستان با افغانستان و پاکستان ابراز داشت: فرصت‌های مرزی در این استان به شدت بالا است. هیچ استانی موقعیت این استان را ندارد. چابهار گلوگاه مهمی است؛ چراکه مهمترین معبر تجاری در جهان است. به همین منظور ما جلساتی با مقامات دو کشور افغانستان و پاکستان داشته‌ایم. در میلک سیستان، من با آقای دکتر صالحی(وزیر امور خارجه وقت) و ۳ تن از مقامات افغانستان، توافقات کلانی را انجام داده‌ایم تا مشکلات سیستان حل شود.اما متاسفانه همه این توافقات زمین ماند. اگر استانداران گذشته این موارد را اجرا می‌کردند، شک نکنید مشکلات استان به حداقل می‌رسید.

مرز به مثابه صراط نجات
سفیر سابق ایران در افغانستان تصریح کرد:اعتقاد ما این است که تنها راه نجات استان سیستان و بلوچستان از مشکلات اقتصادی، استفاده از فرصت‌های مرزی است.
او در خصوص انسداد مرزهای استان سیستان و بلوچستان با کشورهای افغانستان و پاکستان گفت: هیچگاه نباید به دلیل ممانعت از ورود مواد مخدر به استان، دست به انسداد مرز بزنیم. بر اساس معادلات بین‌المللی باید از مرزها حراست کنیم تا مانع از نفوذ تروریست و مواد مخدر شود. اما این بدان معنا نیست که مانع ایجاد شود تا داد و ستدهای تجاری و اقتصادی محدود شوند.

مرزهایی که سود ندارند
وی ضمن ابراز تاسف به جهت عدم استفاده از موهبت مرز با دو کشور افغانستان و پاکستان گفت: متاسفانه ما نتوانسته‌ایم از دو موقعیت مرزی که با افغانستان و پاکستان داریم، در راستای ارتقای وضعیت اقتصادی سیستان و بلوچستان استفاده کنیم. زیرساخت‌های چابهار اگر آماده شود، می‌تواند جایگزین کراچی شود و صادرات سایرکشورها از این مسیر صورت بگیرد. این کار نیاز به سرمایه‌گذاری مناسب دارد.
وی افزود: دولت و مجلس متاسفانه در مصوبه منطقه آزاد سیستان تعلل کردند. این بسیار جای تامل دارد. به هر حال این مسئله با تاخیر اعمال شد. روال اقتصادی شدن منطقه می‌تواند در نهایت منجر به ایجاد امنیت در منطقه شود؛ چراکه اینگونه حضور مردم بیشتر می‌شود. مردم اینگونه در امنیت دخیل خواهند شد.

همه چیز داریم غیر از مدیر
مالکی گفت: اگر ما به مرزهای استان توجه می‌کردیم، بیکاری و حاشیه‌نشینی از بین می‌‌رفت. بسیاری از مسئولان، مسئول این موقعیت پیش‌آمده هستند و در قبال مردم باید پاسخ بدهند. استان‌های کویری که نه مرز آبی دارند و نه مرز خشکی، از موقعیت‌ کویری بودن خود استفاده می‌کنند و شرایط خود را ارتقا می‌دهند. استان سیستان و بلوچستان دارای هر نوع موهبتی است. ما دریا داریم، مرز داریم، گلوگاه داریم، بازارچه مرزی هم داریم. در این استان به غیر از مدیریت و تنگ نظری و نگرش‌های منفی نسبت به مرز و عدم توانمندی برخی از مدیران ارشد استان چه کم داریم؟
رئیس سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در مورد اوضاع کنونی مرز استان سیستان و بلوچستان با افغانستان و پاکستان گفت: در حال حاضر شاهد مراودات تجاری نسبتا خوبی هستیم. اما این میزان قبال قبول نیست. باید مراودات و تبادلات تجاری ما بیش از این مقدار باشد. توافقات زیادی در این خصوص صورت گرفته است که باید این توافقات در حیطه عمل اجرایی شوند. با این اوصاف من آینده استان را خوب ارزیابی می‌کنم. با توجه به اینکه تغییراتی در استان ایجاد شده است، انتظار این است که دغدغه‌های مردمی کمتر شود. ولی افسوس که موقعیت‌های پیشین از دست رفت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام