کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 05 خرداد 1398   Sunday 26 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اسفند 1397

صفحه خبر: ویژه

یک
استان سیستان و بلوچستان در اکثر شاخص‌های معمول سنجش توسعه یافتگی حائز آخرین رتبه در میان استان‌های کشور است، در بررسی تبیین وضع موجود استان سیستان و بلوچستان بر مبنای تعریف دکتر سریع القلم از فرآیند توسعه (تعریف دقیق نیازها، یافتن راه حل‌ها و روش‌های مناسب برای رسیدن به آن)، مهمترین سوالات پیش روی دلواپسان توسعه استان این خواهد بود که، در دوران معاصر بویژه چهار دهه اخیر، چه مراجعی مطابق کدام رویکردها و چگونه به تعریف نیازها و یافتن راه حل‌ها وشیوه‌های مناسب برای تامین آنها در استان فعالیت داشته‌اند؟ نتیجه آن چه بوده؟ آیا ادامه یافتن این شیوه عمل می‌تواند جامعه را به سرمنزل مقصود برساند؟ و... در این یادداشت تلاش نگارنده بر آن است تا ضمن پاسخگویی به این سوالات راه حل سومی را در میان بگذارد تا پس از بحث و بررسی توسط علاقه مندان به توسعه استان بارور شده و رویکردی نوین و تئوریک را در فرآیند پیگیری‌های حل مسائل استان پیش روی دلواپسان توسعه استان قرار دهد.

دو
بودن استان در رتبه آخر رنکینگ توسعه یافتگی استان‌های کشور متاثر از عوامل گوناگون نظیر انباشت توسعه نیافتگی از گذشته‌های دور و نتیجه سیاستگذاری و برنامه ریزی دولت مرکزی بعنوان تابعی از بیان نیازها و رویکردهای اتخاذ شده توسط گروه‌های مرجع استان در شیوه‌های عمل است.
گروه‌های مرجع استان در این فرآیند مطابق با شواهد تاریخی متعدد با محوریت برجسته سازی مطالبات در چارچوبِ حقوق قومی و مذهبی از دولت مرکزی به بیان نیازها و مسائل استان پرداخته‌اند.آنها سعی داشته‌اند و دارند که مسائل استان را با محوریت مذهب و قومیت بازنشانی، تعریف و پیگیری نمایند.

سه
اکنون سوال اینست که برای خروج از وضعیت موجود چکار بایدکرد؟
الف: برای تبیین وضع موجود، شناخت وتعریف دقیق نیازها مستلزم داشتن داده‌ها و اطلاعات جامع و کامل هستیم. خوشبختانه در سال‌های اخیر مطالعات متعددی توسط نهادهای مختلف از جمله مرکز مطالعات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری در خصوص شناسایی و تبیین مسائل مبتلابه استان انجام شده است اما نکته مهم آنست که نتیجه این مطالعات حداقل تاثیری در نحوه عملکرد گروه‌های مرجع استان نداشته است.
ب: گروه‌های مرجع با توجه به مبانی عمل بر مبنای نیازها، بیش و پیش از آنکه بدنبال رفع نیازهای عموم مردم و حل مسائل مبتلابه جامعه باشند بیشتر سعی شان پیگیری مطالبات صنفی و حداکثر دایره‌ای از ارادتمندان ذیل عنوان منافع عمومی بوده است که بیشترین و حداکثر نمود تلاش آنها جانمایی نیروهای انسانی در سازمانها ونهادهای دولتی تبلور یافته است. این شیوه عمل گروه‌های مرجع بخصوص طی سالیان اخیر، علاوه برآنکه نشان دهنده عدم شناخت آنها از مسائل مبتلابه جامعه و اولویت بندی آنها برای پیگیری است، نشانی بارز از خلاصه کردن شیوه حل مسائل و رفع نیازها با استفاده از جا نمایی منابع انسانی در سازمان‌ها ونهادهای دولتی با محوریت قومی و مذهبی می‌باشد.

چهارم
برای سامان دادن کوشش‌های مردم و دولت در جهت بهبود اوضاع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در استان سیستان و بلوچستان نیازمند باز‌اندیشی در فرآیند توسعه‌خواهی کنونی و شیوه‌های عمل رایج بر مبنای فراهم کردن زمینه مشارکت همه آحاد جامعه فارغ از تعلقات و الحاقات قومی و مذهبی آنها هستیم.
الف: باز شناسی نیازها، اولویت بندی آنها بر مبنای گفتگوهای جامعه محور و با مشارکت حداکثری آنان که دغدغه توسعه استان را دارند و تغییر رویکرد نیاز محور فعلی که حداکثر در گفتار و چند مصاحبه رسانه‌ای توسط گروه‌های مرجع خلاصه می‌شود و ترکیب آن با دارایی‌های جامعه اعم از طبیعی و انسانی که بهره گیری از آنها می‌تواند در رشد بسیاری از شاخص‌های اقتصاد کلان و توسعه‌ای کشور نقش آفرین باشد و اتخاذ رویکرد ترکیبی نیازمحور و دارایی مبنا.
ب: فراهم کردم امکان استفاده از نیروهای انسانی بر مبنای شایسته سالاری و فارغ از الحاقات قومی و مذهبی، با پشتوانه سرمایه اجتماعی لازم جهت هزینه در مقابل تغییر بسیاری از رویکردهای فعلی با تکیه برآن، و برنامه ریزی برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های مادی و طبیعی موجود.

بنابراین
نظریه سوم خروج از فرآیند فعلی نیازمبنا و اخذ رویکرد تلفیقی دارایی مبنا و نیاز مبنا با هدف تبیین ظرفیت‌های مادی و انسانی استان در راستای تقویت شاخص‌های اقتصاد کلان و توسعه کشور.

و
راه سوم پیگیری امور استان خروج از دو محور مذهب و قومیت در فرآیند تبیین، شناخت، فهم و اولویت بندی مسائل و بیان نیازها در چارچوب حقوق شهروندی بدون الحاقات مذهبی و قومی است.
در این فرآیند در مرحله نخست، نیازمند تغییر نگاه و نگرش دولت مردان نسبت به استان و تغییر شیوه عملکرد گروه‌های مرجع در استان هستیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام