کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 05 خرداد 1398   Sunday 26 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اسفند 1397

صفحه خبر: ویژه

به نظر من به مقوله توسعه نمی‌توان نگاه یک سویه داشت چون در این صورت ممکن است توسعه به ضد خود تبدیل شود. در مفهوم توسعه باید توجه داشته باشیم که اشخاص و انسانها محور هستند به عبارت دیگر زمانی ظرفیت پذیرش توسعه وجود دارد که انسان توسعه یافته وجود خارجی داشته باشد.
برخی شاخص‌هایی که ما در منطقه مکران با آنها روبرو هستیم در تضاد با موضوع توسعه انسانی است. به عنوان مثال شاخص دسترسی ما در منطقه مکران به آب شرب ۲۱ درصد است و ۷۹ درصد مابقی به صورت سقایی و به شکل آبرسانی با تانکر است. در چنین حالتی صحبت کردن از مفهوم توسعه در مکران مضحک است.
در بخش‌های توسعه آب و حوزه آموزش با شرایط مناسبی روبرو نیستیم. در حال حاضر سرانه فضای آموزشی در کشور ۵/۵ متر است اما شاید جالب باشد که بدانید در منطقه مکران این سرانه یک متر است.
از سویی دیگر ما در این منطقه با بالاترین آمار مرگ و میر مادران روبرو هستیم. بیشترین میزان بازمانده از تحصیل و کمترین میزان قبولی در کنکور و همچنین بیشترین میزان بیماری واگیردار نیز به منطقه مکران اختصاص دارد. وحشتناک تر اینکه فقط در یک روستای منطقه تعداد ۸۰نفر مبتلا به ایدز داریم.
حاشیه نشینی معضل دیگری است که به شدت در منطقه مکران جنبه نگران کننده‌ای یافته است. در چابهار ما در حدود نزدیک به ۵۰ هزار حاشیه‌نشین داریم. این نکته را هم باید بگویم که مواردی که مطرح شد منافاتی با توفیقاتی که در ۴۰ سال گذشته داشته ایم، ندارد. اما واقعیت این است که راه‌های نرفته در این منطقه بسیار بیشتر از راه‌های رفته است. به قول رهبر معظم انقلاب مکران حقیقتا گنجی پنهان است. ما توسعه، پیشرفت در همه ابعاد را می‌خواهیم به خصوص در شاخص توسعه انسانی معتقدیم باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.
در حال حاضر ۱۵ هزار میلیارد تومان برای توسعه بندر شهید بهشتی داشته‌ایم، ما به این مورد نیاز داریم اما عرض بنده این است که وقتی چنین رقمی هزینه می‌شود باید یک مسئولیت اجتماعی هم همراه با آن باشد. چگونه می‌شود که حاضر نیستند یک‌میلیارد تومان برای توسعه مدارس هزینه کنند؟ آیا در چنین حالتی می‌توانیم از توسعه صحبت کنیم؟
ما در چابهار معضل ترافیکی و به عبارتی بن بست ترافیکی داریم. اگر واقعا به دنبال توسعه ملی هستیم جنس شاخص توسعه انسانی ما باید در مکران توسعه ملی محلی باشد. این خیلی مهمتر است. هر پروژه توسعه ملی با اراده ملی اجرایی می‌شود اما سوال مردم این است که به انسانی که محور توسعه است چه چیزی تعلق می‌گیرد؟
برای توسعه و پرورش نیروی کار و تربیت نیروی کار شاغل باید اقداماتی صورت گیرد و بودجه تدارک ببینند تا در آینده نیروهای غیربومی نتواند در مشاغل منطقه جای نیروی بومی بیکار را بگیرد؛ پس نیاز به توسعه ملی محلی در مکران اولویت فراتری است تا پرداختن صرف به مقوله صرفا تک‌بعدی توسعه ملی.
از سال ۹۳ تا ۹۶ نزدیک به ۲/۱ درصد به جمعیت دانش آموزی کشور افزوده شده است که این شاخص در چابهار ۲۹ درصد است. دلیل تورم بالای جمعیت دانش آموزی در چابهار بحث مهاجرت است. بنادر آزاد جذاب و سواحل مکران جمعیت زیادی را به این منطقه کشانده است در حالیکه فکری به حال زیر ساخت‌های منطقه نشده است.
متولیان طرح توسعه ملی در چابهار باید به مسئولیت‌های اجتماعی خود واقف باشند که یا عمدا به این موضوع ورود نمی‌کنند یا توجهی به این مسائل ندارند.
جا دارد از اتفاق خوبی که اخیرا روی داده نیز یادی کنم و آن انتصاب آقای موهبتی به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان است که بارقه‌های امید را در میان مردم و فعالان منطقه ایجاد کرده است. تا قبل ایشان موج
نا امیدی به شدت زیاد بود. ایشان زمانی که فرماندار بودند در رفتار و رویه اجرایی‌شان نشان دادند که به مقوله توسعه همه جانبه توجه ویژه دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام