کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 05 تیر 1398   Wednesday 26 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 اسفند 1397

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- گروه اقتصادی: تعامل دربخش اقتصاد خصوصا در حوزه انرژی و نفت ضرورتی است که امروزه در جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. کشورهایی که تکنولوژی پائین تری دارند طبعا از طریق همکاری و تعامل با شرکت‌های خارجی قدرتمند تلاش می‌کنند حوزه‌های نفتی و گازی خود را توسعه دهند.
در این میان، شرایط خاص ایران که امتیاز بهره‌برداری از نفت را در انحصار دولت قرار می‌دهد، موضوعی است که بر پیچیدگی این تعامل می‌افزاید. به عنوان مثال در چنین شرایطی دولتها باید راسا با شرکت‌های خصوصی وارد مذاکره شوند اما واقعیت این است که دولت باید با یک شخصیت حقوقی تعامل را با شرکت‌های خارجی آغاز کند. در نتیجه در چنین شرایطی شرکت‌های شبه دولتی شکل‌می‌گیرند تا امکان گفت‌و‌گو و تعامل با همتایان خود که آنها هم شرکت‌های خصوصی غیردولتی هستند، فراهم باشد.
عامل موثری که میزان تولید دردهه‌های آینده به آن وابستگی فراوانی دارد، تکنولوژی است و چگونگی استفاده از تکنولوژی، نقش تعیین کننده ای در میزان تولید در آینده صنعت نفت خواهد داشت. امروزه در جهان، اقتصاد نفت و گاز، بخش‌های ویژه‌ای را به امر پژوهش و تحقیق اختصاص داده‌اند و بودجه ای که شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا، صرف امور تحقیقاتی خود می‌کنند، خود گواه بزرگی است بر اهمیت مقوله پژوهش و دستیابی به تکنولوژی‌های نوین در صنعت نفت.
دستیابی به تکنولوژی‌های جدید و تثبیت آنها به عنوان تاثیرگذارترین عامل در تولید، نیازمند انجام تحقیقات متناسب و هدفمند است و بی شک آنچه امروز صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران را به اینجا رسانده، حاصل تحقیقاتی است که مدت‌های طولانی بر روی پروژه‌های مختلف در صنعت نفت انجام شده و نتایج آن هم اکنون مورد استفاده و راهگشای شرکت‌های مختلف نفتی قرار گرفته است. از سوی دیگر تعامل و گفت‌و‌گو با شرکت‌های نفتی خارجی نیز از اهمیت والایی در تقویت صنعت نفت بومی کشور برخوردار بوده است.

>بهبود کاربرد استفاده از تکنولوژی نفتی
در ایران
پوریا میرحشمتی دانش آموخته فناوری‌های صنعت نفت در خصوص جایگاه و قدمت تکنولوژی‌های نفتی در صنعت انرژی ایران به خبرنگار آفتاب یزد می‌گوید: ‌صنعت نفت ایران از زمان پیدایش تا امروز چند نسل از فناوری را پشت سر گذاشته است. در نسل ابتدایی، صرفا ایده پردازی و تصمیم محوری ملاک بوده اما اکنون تکنولوژی نفتی در جهان محصول محور شده ؛ محصولی که بتواند در نهایت به خلق ثروت منجر شود.
وی در خصوص شرایط امروز صنعت نفت ایران به لحاظ اتکا به تکنولوژی خارجی یا اتکا به فناوری بومی گفت:‌ طی چند سال اخیر و با پژوهش محوری در صنعت انرژی و تقویت قطب‌های علمی، شرکتهای ایرانی توانستند تعامل خوبی با شرکت‌های خارجی بزرگ همچون شل داشته باشند و همین امر موجب شد که تکنولوژی بهره‌برداری از نفت در ایران در یک فضای نظام‌مند و در پرتو هم‌افزایی و شبکه سازی درونی و بیرونی از رشد قابل توجهی برخوردار باشد.
میرحشمتی نقش پژوهش در صنعت نفت بخصوص در دوره وزارت زنگنه را بسیار چشمگیر دانست و گفت:‌ وزارت نفت با اعتقاد به ضرورت ایجاد شبکه تبدیل ایده به فناوری و توسعه کالا و تجهیزات، از مسیر دانشگاه‌ها و نهادهای علمی ورود به مسیر دستیابی به فناوری را آغاز کرد و با بهره گیری از نزدیک به ۵ هزار پژوهش کاربردی به استانداردهای علمی فناوری در صنعت نفت دست یافت.
وی تعامل سازنده با شرکت‌های خارجی دارای فناوری نفتی را یکی از حلقه‌های مفقوده صنعت نفت ایران دانست و افزود: نگاه به بیرون در صنعت نفت ما همواره با بدبینی‌هایی در طول تاریخ همراه بوده است اما واقعیت مسلم این است که حتی قدرترین شرکت‌های نفت و گاز جهان نیز خود را از تعامل با طرف خارجی مبرا نمی‌دانند بطوریکه آنها از این تعامل به عنوان پله ای برای کسب دانش و اتکا بر خود استفاده می‌کنند که به نظر می‌رسد نگاه برون گرای فعلی در وزارت نفت نیز محصول همین ایده است.

>تاثیر تعامل شرکت‌های داخلی با طرف خارجی
نرسی قربان از دیگر کارشناسان فعال در حوزه نفت و انرژی در خصوص تکنولوژی‌های کشف و استخراج نفت طی گفت‌و‌گویی با خبرنگار آفتاب‌یزد گفت:‌ تکنولوژی‌های پیشرفته مرتبط با حوزه انرژی در اختیار ۳ یا ۴ شرکت خصوصی در جهان است و نه دولتها، چون صنعت نفت در بسیاری از کشورهای جهان همچون ایران دولتی نیست و شرکتها بخصوص در اروپا، امریکا و کانادا در تکنولوژی‌های انحصاری حوزه انرژی پیشرو هستند.
وی افزود: این تکنولوژی‌ها را حتی شرکت‌های فرانسوی و آلمانی هم ندارند و اساسا ما در ایران نمی‌توانیم به آن تکنولوژی‌ها دست یافته و آن را بومی کنیم به خصوص الان که با بازگشت تحریم‌ها حتی شرکت‌های کوچک نفتی دنیا هم همکاری چندانی با ایران ندارند.
با این حال به نظر می‌رسد طی چند سال اخیر شرکت‌های نفتی ایرانی از بستر تعامل با شرکت‌های خارجی توانسته‌اند پیشرفت‌های خوبی در عرصه انرژی داشته باشند.
این کارشناس حوزه انرژی در این خصوص می‌گوید :‌در حال حاضر شرکت‌های داخلی همچون پتروپارس و دانا انرژی پتانسیل خوبی در تعامل با شرکت‌های توانمند خارجی داشته‌اند که این امر نقش موثری در تقویت توان آنها داشته است، همچنین فعالیت توتال و طرف‌های چینی در فاز ۱۱ پارس جنوبی تجربه ارزشمند و مفیدی بود که اگر ادامه پیدا می‌کرد، می‌توانست نتایج خوبی را رقم بزند.
نرسی قربان گفت: در آینده اگر تحریم‌ها برطرف شوند، تکنولوژی بدست نمی‌آوریم اما از بستر تعامل و مشارکت با دیگر شرکت‌های توانمند می‌توانیم ضمن تقسیم منافع، از تعامل و تجربیات آنها در بهره برداری و اکتشاف استفاده کنیم.

>اگر تحریم‌ها رفع شوند...؟
تاثیر تعامل با شرکت‌های خارجی نفتی و استفاده از توان آنها طی چند سال اخیر و بخصوص بعداز برجام بسیار چشمگیر بوده است. به نظر می‌رسد جرقه‌های این اقدام در دوره وزارت زنگنه زده شده و این تعامل هدفمند، نقش موثری در تقویت توان شرکت‌های داخلی برای پیشبرد اهداف صنعت نفت داشته و در صورتی که گردنه تحریم‌ها پشت‌سر گذاشته شود، بسیاری از شرکت‌های قدرتمند نفتی حاضرند با حضور در پروژه‌های نفتی ایران علاوه بر انتقال دانش روز حوزه انرژی به ایران، کشور را در مسیر دستیابی به توسعه انرژی یاری دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام