کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 13 تیر 1399   Friday 3 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 اسفند 1397

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: چهارشنبه سوری یکی از قدیمی ترین آئین‌ها‌ی ایرانی است که هر سال در چهارشنبه آخر سال برگزار می‌شود، این آئین قدیمی از گذشته با آداب خاصی همراه بوده که امروزه این آداب تا حد زیادی نادیده گرفته می‌شود و می‌توان گفت که جشن چهارشنبه سوری
این روزها به میدانی برای نبرد با بمب‌ها‌ی
دست ساز تبدیل شده است! اما نکته حائز اهمیت این است که چرا چهارشنبه سوری از آن روند قدیمی عبور کرده و امروز به این راه انحرافی کشیده شده است و چگونه می‌توان آن را دوباره به روند اصلی خود باز گرداند؟!

> گریز از آئین قدیمی روند برپایی آن را
به انحراف کشاند
تا همین امروز برخی از رسانه‌ها از جمله صدا و سیما اسمی از چهارشنبه سوری نمی‌برند و از نام‌هایی مثل چهارشنبه آخر سال برای این روز استفاده می‌نمایند. از طرف دیگر ممنوعیت فروش مواد محترقه کم خطر سبب شد تا مثل خیلی از موارد دیگر پای سوء استفاده گران به میدان باز شود و با ساخت مواد محترقه دست ساز که چیزی شبیه بمب بود مواد محترقه جدیدی به بازار ارائه شد! از طرف دیگر جوانان به دلیل حس ماجراجویی و هیجانی که در وجودشان نهادینه شده است مشتریان پروپاقرص این نوع مواد محترقه پر خطر و پر سر و صدا شدند! به همین ترتیب کم کم با کم شدن مواد محترقه کم خطر از بازار فروش مواد محترقه دست ساز و خطرناک افزایش پیدا کرد و امروز شاهدیم که در جیب اغلب جوانان در شب چهارشنبه سوری چندین نوع از این بمب‌ها‌ی دست ساز وجود دارد. از طرف دیگر تبلیغ‌ها‌ی منفی که در رابطه با این آئین قدیمی انجام شده جواب معکوس داشته و سبب شده تا جوانان با شوق بیشتری برای برپایی این جشن اقدام کنند و متاسفانه جشن چهارشنبه سوری هر سال با تلفات و جراحات بسیاری همراه شود!

> تبلیغاتی که موثر نبود!
با همه این اوصاف باز هم شاهدیم که مسئولان فرهنگی کشور راه حل مناسبی برای برخورد با این موضوع که کم کم رنگ و بوی معضل به خود گرفته است، ندارند چرا که همچنان شاهدیم در صدا و سیما برنامه‌ها‌یی ساخته می‌شود که این جشن را به یک جنگ تمام عیار شباهت می‌دهد و از چهارشنبه سوری تحت عنوان «چهارشنبه سوزی» یاد می‌کند! یا در فضای مجازی کمپینی تحت عنوان «نه به چهارشنبه سوری » راه‌اندازی شد و بعد از واکنش‌ها‌ی بسیاری که در این خصوص اتفاق افتاد این کمپین تغییر نام داد و به « نه به چهارشنبه سوری خطرناک» تغییر نام داد! با همه این اوصاف و با وجود مستند‌ها‌ی دلخراش و تاسف بر انگیزی که هر سال صدا و سیما قبل از چهارشنبه آخر سال در رابطه با مخاطرات چهارشنبه سوری پخش می‌کند و با وجود این که در روز چهارشنبه سوری از ابتدای شب تا پاسی از شب گذشته فیلم‌ها‌ی سینمایی ویژه‌ای از شبکه‌ها‌ی مختلف صدا و سیما پخش می‌شود تا از بیرون رفتن مردم جلوگیری شود اما همچنان شاهدیم که افراد زیادی برای برپایی جشن چهارشنبه سوری به خیابان‌ها‌ی می‌آیند و به آتش بازی مشغول می‌شوند. این طور که مشخص است هیچ یک از برنامه‌ها‌ی جلوگیری کننده مسئولان تاکنون نتوانسته آن طور که باید تاثیری بر این موضوع داشته باشد.
> تلفاتی که هر سال افزایش می‌یابد
چند روز پیش پیر حسین کولیوند رئیس اورژانس کشور در نشست خبری برنامه وزارت بهداشت گفت: همه ساله در ایام چهارشنبه آخر سال ما شاهد وقوع حوادث ناگواری برای مردم و به خصوص جوانان هستیم که بیشتر حوادث به دلیل تماس با ماده منفجره است که باعث سوختگی چشم، پوست می‌شود و به کم بینایی و حتی کم شنوایی می‌انجامد. در چهارشنبه‌سوری سال گذشته بیشترین تعداد فوتی مربوط به استان‌های تهران، اردبیل، زنجان و کرج بوده است و متاسفانه در حوادث سال گذشته تعداد ۴ نفر فوت شدند و ۳ نوع معلولیت در افراد ایجاد شد. در حوادث چهارشنبه‌سوری ۱۴۴۷ مورد آسیب به دست و ۱۱۱۳ مورد آسیب به چشم داشتیم که ۴۱ درصد آسیب دیدگان در رده سنی جوانان بودند. وی افزود: در حوادث چهارشنبه آخر سال گذشته استان تهران با ۹۰۰ مورد بیشترین و چهار محال و بختیاری کمترین مراجعه به اورژانس و آسیب را داشته است و ۶۹ درصد از آسیب دیدگان از مواد محترقه استفاده کرده بودند و ۳۰ درصد از مصدومان جزو عابران پیاده بوده‌اند. طیب قدیمی معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت گفت:آمار حوادث چهارشنبه سوری سال ۹۶ نسبت به سال گذشته کمتر بود؛ امیدواریم امسال نیز تعداد آسیب دیدگان به کمترین حد برسد. در حوادث سال گذشته شاهد ۵۳ مورد قطع عضو بوده‌ایم، متاسفانه طول درمان سوختگی حوادث چهارشنبه آخر سال در حدود ۲ سال طول می‌کشد و اکثر مصدومان از دست و صورت دچار آسیب می‌شوند؛ این ۲‌اندام جزو‌اندام‌های مهم و پر کاربرد برای افراد هستند. قدرت‌الله مهدیخانی مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین نیز معتقد است: آمار خسارات و صدمات جانی و مالی حوادث چهارشنبه آخر سال، هر ساله رو به افزایش است و یک عزم همگانی برای مقابله با بدعت‌های زیان‌آور در سطح جامعه نیاز است که فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌ها، فضای مجازی و آموزش مستقیم به گروه‌های هدف از راهبردی‌ترین اقدامات است.

> چه باید کرد؟
به نظر می‌رسد برخوردهای قهری تاکنون آن‌طورکه باید کارساز نبوده و از طرف دیگر برنامه‌ها‌یی که برای فرهنگ‌سازی اجرا شده است بیش از آن که تاثیر گذار باشد دافعه ایجاد کرده است. با این اوصاف به نظر می‌رسد تنها راه، همراهی با مردم در برگزاری این جشن دیرینه است. بهتر است مسئولین شهرداری و شورای شهر با هماهنگی نیروی انتظامی و اورژانس مکان‌ها‌یی را در نظر بگیرند که خانواده‌ها‌ بتوانند در این اماکن محافظت شده به شادی بپردازند. این موضوع دقیقا به این دلیل مطرح می‌شود که مسئولین بارها اعلام کرده‌اند که مخالف جشن و شادی در این روز به خصوص نیستند؛ پس بهتر است در همراهی با مردم کوشا باشند. این موضوع تنها راه حل برای مقابله با افراط در جشن چهارشنبه سوری به نظر می‌رسد چرا که تا کنون برخورد‌ها‌ی امنیتی و
قهری جوابگو نبوده و سال به سال به تعداد
بمب افکن‌ها‌ی نوجوان افزوده می‌شود. علاوه بر آن باید
مواد محترقه کم خطر زیر نظر مقامات انتظامی به بازار بیاید تا جوانان و نواجوانان مجبور نباشند برای تخلیه هیجاناتشان از مواد محترقه غیر استاندارد و بمب‌ها‌ی خطرناک دست ساز استفاده کنند. در شرایط کنونی که وضعیت معیشت مردم نامناسب است شادی‌ها‌ی کوچک را از آن‌ها‌ دریغ نکنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام