کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 07 اسفند 1398   Wednesday 26 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 اسفند 1397

صفحه خبر: پیام های مردمی

مجری طرح بازار تهاتری کالا با بیان اینکه تهاترکارت امکان تهاتر کالا را برای تمامی فعالان اقتصادی فراهم می‌کند می‌گوید ایجاد این طرح تحولی بزرگ در چرخه تامین مالی است و متدولوژی لازم به منظور آن تدوین خواهد شد.
علاء‌الدین ختایی با بیان اینکه تکنولوژی تهاتر این روزها از سوی بسیاری از کشورهای دنیا به شکل مدرن مورد توجه قرار می‌گیرد، گفت: در گذشته‌های دور و درحدود 70 سال قبل از این متد با نام پته استفاده می‌شده است اما اکنون تلاش می‌شود تا با شکل و شمایلی مدرن در قالب
"تهاتر کارت" از این ظرفیت بهره‌برداری شود.
وی با بیان اینکه این مدل اقتصادی توسط موسسه‌های حقوقی در ایران و اروپا در حال ثبت است، گفت: مدل تهاتر کالا یک نهاد جدید اقتصادی است که در کشورها شکل می‌گیرد. در روش سنتی این الگو با استفاده از نرم‌افزار در حال انجام است اما ما به دنبال ایجاد متدولوژی و مدرن‌سازی آن هستیم. مجری طرح بازار تهاتری کالا با برشمردن ویژگی‌های مبادلات کالایی براساس الگوی پته در بازارهای داخلی و خارجی گفت: با شش کشور دنیا، رایزنی‌ها برای تامین کالاهای مورد نیاز کشور آغاز شده است. ختایی با اشاره به تدوین آیین‌نامه تهاتر کالا از سوی دولت گفت: این طرح در تلاش است تا مایحتاج کشور را در دوران تحریم، با یک روش الکترونیکی تامین کند و از سوی دیگر ظرفیت‌های خالی بنگاه‌های داخلی و تولیدی کشور نیز با استفاده از این سیستم اقتصادی فعال شود. مجری طرح تهاتر کالا تصریح کرد: در سطح خرده‌فروشی نیز مردم می‌توانند کالاهای مورد نیاز خود را از محل فروش کالاهای مازادی که در اختیار دارند، تامین کرده و مابه ازاء آن سپرده بانکی یا هر وثیقه دیگر خود را نیز به عنوان تضمین ارائه دهند ضمن اینکه این تضامین تا ۶ ماه قابلیت عمل دارد. ختایی گفت:‌ تلاش می‌شود تا علاوه بر تهاتر کالا در بازارهای داخلی و خارجی، ظرفیت‌های خالی کارخانجات با مایحتاجی که دارند همچون مواد اولیه و ماشین آلات پر شود و از ظرفیت‌های خالی آنها علاوه بر تولید کالاهای داخلی به منظور اشتغالزایی بیشتر بهره گرفته شود. وی ادامه داد: به سازمان گسترش و نوسازی صنایع معدنی ایران نیز اعلام شده است که بازار تهاتری را برای قطعات یدکی خودرو با دو خودروساز بزرگ یا صنایع فولاد، سیمان و مواد غذایی راه‌اندازی کند. ختایی گفت:‌ در عین حال با بانک‌ها نیز در حال مذاکره هستیم تا در سطح خرده‌فروشی نیز برای راه‌اندازی بازار تهاتری کالا از سپرده‌های مردم به عنوان تضمین بهره گرفته شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام