کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 17 آذر 1398   Sunday 8 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 شهریور 1394

صفحه خبر: سیاسی

آثار تروریسم در سوریه، گریبان اروپا راهم می‌گیرد
- روحانی: دل نگرانی‌های اروپا نسبت به تروریست هایی که در منطقه ما وجود دارد و آوارگانی که این تروریست‌ها به وجود آورده اند نشان می‌دهد آثار این تروریسم اروپا و سایر مناطق را در بر بگیرد
- هاینس فیشر: این دیدار من از ایران به دعوت آقای روحانی انجام شد و ما تلاش داریم روابط خود را تا حجم 300 میلیون یورو برسانیم. ما از افزایش همکاری‌های فرهنگی و علمی بین دو کشور حمایت می‌کنیم
- آیت ا... آملی لاریجانی: توقع ما از غرب این نیست که پیش فرض‌های خود را درباره مسائل حقوق بشری و کرامت انسانی به تمام جوامع تحمیل کند.
آفتاب یزد- گروه سیاسی: رئیس‌جمهور اتریش که به عنوان نخستین رئیس‌جمهور یک کشور اروپایی بعد از توافق هسته‌ای از روز دوشنبه به ایران آمد، دیدار با مقامات ارشد کشورمان را در دستورکار خود قرار داده است. گفتگو و دیدار با مقام معظم رهبری، رئیس مجلس شورای اسلامی و آیت‌ا... هاشمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله دیدارهای "هاینس‌فیشر " رئیس‌جمهور کشور اتریش در سفرش به ایران است. این در حالی است که دیروز حسن روحانی به استقبال این رئیس‌جمهور در کاخ سعد آباد رفت تا دیدار با گفتگوی دوجانبه روسای دوکشور انجام بگیرد. این دو اما در نشست خبری مشترکی هم حضور یافتند که در آن رئیس‌جمهورکشورمان گفت: امیدوارم سفر رئیس‌جمهوری اتریش به ایران سرآغاز تحول مثبت در روابط بین ایران و اتریش باشد. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود: سوابق روابط دو کشور به قرن‌ها پیش باز می‌گردد و ما همواره روابط خوب و دوستانه‌ای داشته‌ایم. وی اظهار داشت: از دولت اتریش برای میزبانی خوب مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 قدردانی می‌کنیم، مذاکراتی که به یک توافق بسیار مهم و تاریخی به‌نفع ایران، 1+5، اتحادیه اروپا و کل منطقه و جهان دست یافت. به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون اتریش درباره سیاست آینده ایران در قبال سوریه و مذاکرات برای حل مسئله این کشور اظهارداشت: یکی از مسائل مورد بحث ما در مذاکرات خصوصی و عمومی امروز بحث منطقه، تروریسم و مشکلاتی که در کشورهای منطقه از جمله سوریه وجود دارد، بود و ما هم نظر بودیم درباره اینکه تروریسم یک معضل بزرگ جهانی است. رئیس‌جمهوری ادامه داد: تروریسم نه تنها ثبات و امنیت منطقه ما را بلکه حتی امنیت جهان را تهدید می‌کند و دل نگرانی‌های اروپا نسبت به تروریست هایی که در منطقه ما وجود دارد و آوارگانی که این تروریست‌ها به وجود آورده‌اند نشان می‌دهد آثار این تروریسم، اروپا و سایر مناطق را در بر بگیرد. رئیس‌جمهوری گفت: درباره سوریه باید به چند نکته توجه کرد یکی اینکه آینده سوریه توسط آرای خود مردم سوریه ساخته می‌شود و این مردم سوریه هستند که نسبت به حکومت آینده خود، شیوه دولت در آینده تصمیم خواهند گرفت و هیچ کشور و قدرت خارجی نباید و نمی‌تواند راجع به آینده سوریه تصمیم بگیرد. وی ادامه داد: نکته دوم درباره آینده سوریه این است که در موضوع سوریه به عنوان یک معضل در منطقه همه باید به مردم سوریه، ایجاد امنیت در سوریه تا شرایطی فراهم شود تا دموکراسی استقرار پیدا کند، کمک کنند.
سهم 50- 50 در تبادلات
در ابتدای این نشست خبری، «هاینس فیشر» رئیس‌جمهور اتریش درباره همکاری‌های ایران و اتریش گفت: روابط ایران و اتریش دارای سابقه دیرینه است و اتریش هرگز سوابق استعماری در ایران نداشته از این رو خوشحالیم که مشکلاتی در این زمینه به ارث نبرده‌ایم. وی ادامه داد: مذاکرات بین ایران و 1+5 که مرحله آخر آن در اتریش بود نتیجه بسیار مثبتی داشت و نتیجه مورد نظر ایران و 1+5 و اتحادیه اروپا به دست آمد و دبیر کل سازمان ملل هم از آن حمایت کرد و این باعث می‌شود فصل جدید حرکتی در تاریخ روابط ایران و دیگر کشورها افتتاح شود. البته باید دقت کنیم که هم ظاهر خوب و هم محتوای خوبی داشته باشد. وی افزود: این دیدار من از ایران به دعوت آقای روحانی انجام شد و ما تلاش داریم روابط خود را تا حجم 300میلیون یورو برسانیم. ما از افزایش همکاری‌های فرهنگی و علمی بین دو کشور حمایت می‌کنیم و معتقدیم که هر دو طرف باید از همکاری‌ها بهره‌مند شوند به همین دلیل به دنبال این هستیم که سهم دو کشور 50 – 50 باشد و کسی سهم بیشتری از تبادلات نداشته باشد.
برگزاری گفتگوهای علمی در زمینه حقوق بشر
اما رئیس‌جمهور اتریش عصر دیروز به دیدار با آیت ا... آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه نیز رفت. آیت ا... آملی لاریجانی در این دیدار با تاکید برا ینکه آنچه از سوی برخی گروههای تروریستی منتسب به اسلام ترویج می‌شود نسبتی با اسلام واقعی ندارد افزود: ما از اسلامی دفاع می‌کنیم که دارای عقلانیتی انسانی است و بنیان‌های تمدن آن در قرون گذشته مبتنی بر عقلانیت و توجه به شان و منزلت انسان بوده است و علمای بزرگ تمدن اسلامی حتی در کشورهای اروپایی نیز مورد احترام بوده اند. آیت ا... آملی لاریجانی گفت: اصول حاکمیتی در ایران بر اساس رای مردم و بر پایه رکن بسیار مهم عقلانیت اسلامی است که درک آن از سوی دنیای غرب نیاز به گفتگو دارد. رئیس قوه قضائیه تلاش غربی‌ها برای تحمیل کردن پیش‌فرض‌های خود نسبت به انسان و ماهیت وجودی او را به ملتها و کشورهای دیگر نادرست و قابل انتقاد دانست و افزود: توقع ما از غرب این نیست که پیش فرض‌های خود را درباره مسائل حقوق بشری و کرامت انسانی به تمام جوامع تحمیل کند. آیت ا... آملی لاریجانی افزود: متاسفانه بدترین اعمال ضد حقوق بشری در برخی کشورها علیه مردم صورت می‌گیرد اما این کشورها رابطه خوبی با غرب دارند و اینگونه اعمال ضد انسانی آنها از سوی غربی‌ها محکوم نمی‌شود. آیت ا... آملی لاریجانی افزود: در نگاه لیبرال دموکراسی نیز اینگونه نیست که هر آنچه همه مردم بر آن متفق باشند مورد پذیرش قرار گیرد؛ به عنوان مثال آیا اگر همه مردم رای بدهند که سلب حق از خودشان بکنند آیا واقعاً حق از آنان سلب می‌شود. در این دیدار هاینس فیشر رئیس‌جمهور اتریش نیز با استقبال از پیشنهاد آیت ا... آملی لاریجانی درباره برگزاری گفتگوهایی در سطح علمی در خصوص مفاهیم حقوق بشری گفت: با این پیشنهاد شما بسیار موافق هستم و درباره آن فکر خواهم کرد و نتیجه آن را از طریق سفیر خود در ایران به اطلاع خواهیم رساند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام