کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 تیر 1399   Monday 13 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 اسفند 1397

صفحه خبر: فرهنگی

آفتاب یزد - زهره مسکنی: در روزهای پایان سال هستیم و بازار رونمایی‌ها
و اختتامیه‌ها و تقدیرها در حوزه کتاب حسابی گرم است. چه بهتر از این که اسفند را با بوی خوش کتاب سپری کنیم و در محافل ادبی شاهد گسترش و پیشرفت فرهنگ کتاب‌خوانی باشیم. مگر نه این است که باید حال خود را به بهترین احوال تغییر دهیم و برای آغاز روزهایی بهتر آماده شویم؟ پس چه حالی بهتر از حضور در آیین اختتامیه سومین جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی و مروری بر آنچه که دست‌اندرکاران کتاب طی ماه‌های اخیر در این زمینه انجام داده‌اند؟ این مراسم از سوی امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب، با حضور تعداد کثیری از اهالی قلم، نویسندگان حوزه کودک و نوجوان، تسهیلگران و اعضای باشگاه‌های کتاب‌خوانی و کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به این موضوع، صبح روز سه‌شنبه چهاردهم اسفند‌ماه در پردیس سینمایی باغ کتاب برگزار شد.
در این مراسم ابراهیم حیدری دبیر اجرایی سومین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کمک به افزایش سرانه مطالعه میان کودکان و نوجوانان؛ تقویت فرهنگ گفت‌وگو و استدلال و مهارت در بحث؛ قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در کودکان و نوجوانان؛ آشنایی بچه‌ها با محیط‌های مرتبط با کتاب مانند کتاب‌فروشی و کتابخانه و تبدیل فضاهای عمومی‌موجود به فضاهایی مناسب برای مطالعه فردی و گروهی را از اهداف برگزاری این برنامه فرهنگ بر شمرد و گفت: گسترش فرهنگ همکاری و مشارکت در انجام یک کار گروهی؛ پیشرفت تحصیلی از راه برنامه‌ای سرگرم‌کننده میان کودکان و نوجوانان؛ کمک به تاسیس و تقویت کتابخانه‌های کوچک کلاسی، مهدکودکی، کانونی، آپارتمانی، محله‌ای و مسجدی؛ ارتباط بین اهل قلم و کودکان و نوجوانان و نیز کمک به گسترش تبلیغ و معرفی کتاب از دیگر اهداف این جشنواره است.
وی با ارائه آماری در خصوص شرکت‌کنندگان در این طرح تصریح کرد: در دوره اول برگزاری این طرح در سال 1395 حدود دوهزار باشگاه از سراسر کشور در این برنامه شرکت کردند که این تعداد در دوره دوم به پنج هزار باشگاه رسید. امسال 15 هزار و 107 باشگاه از 442 شهر و 1304 روستا در این برنامه فرهنگی مشارکت داشتند که این روند منجر به حضور 221 هزار و 320 نفر شرکت‌کننده در سومین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان شده است. در سومین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی یک هزار و هفتصد و چهل و شش شهر و روستا مشارکت داشتند و پانزده هزار باشگاه کتاب‌خوانی کودک و نوجوان با دویست هزار عضو در سراسر کشور تشکیل شده است.
علی‌اصغر سیدآبادی نویسنده، پژوهشگر و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌نیز در این مراسم برگزاری این رویداد فرهنگی را الگویی ارزشمند برای کار جمعی برشمرد و افزود: جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی به دلیل مشارکت داوطلبانه 15 هزار نفر برای ترویج مباحث مرتبط با کتاب علاوه بر ارزش‌های فرهنگی دارای ارزش‌های اجتماعی نیز هست و به طور خودجوش توسط علاقه‌مندان اجرا می‌شود تا این خودِ کودکان باشند که با کمک تسهیلگران به تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و مشارکت در این رقابت فرهنگی بپردازند و دولت صرفاً پشتیبان بسترسازی برای پیشرفت این جریان است.
وی با تاکید بر ضرورت پیش‌بینی آسیب‌های احتمالی اینگونه طرح‌ها، پرهیز از تقلیل طرح به کارهای نمایشی، دولتی و اداری شدن روند کار و کاهش مشارکت بچه‌ها را از جمله راهکارهای پیشگیری از آسیب‌های مورد اشاره دانست و اضافه کرد: «دوشنبه‌های کتاب‌خوانی» نیز برنامه‌ای است که مقرر است بر اساس آن مهدهای کودک و مراکز پیش‌دبستانی یک روز از فعالیت خود را به آشنایی بیشتر کودکان با این موضوع بپردازند و در روزگاری که کتاب مهم‌ترین رسانه فرهنگی بشری محسوب می‌شود، این فعالیت‌ها قابل تقدیر و نیازمند پشتیبانی همگانی است.
جعفر توزنده‌جانی نویسنده و دبیر اجرایی سومین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان نیز در حاشیه این مراسم در خصوص چگونگی تشکیل باشگاه‌های کتابخوانی گفت: این باشگاه‌ها هسته‌های کوچکی برای تهیه و مطالعه گروهی کتاب‌اند که با حضور حدود ۱۲ کودک و نوجوان برای مطالعه و مبادله کتاب تحت نظارت یک مربی بزرگسال تشکیل شده و پس از ثبت در دبیرخانه مرکزی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان شروع به فعالیت می‌کنند. بچه‌ها در سه گروه سنی پیش از دبستان، سه سال اول و سه سال آخر دبستان در قالب هسته‌های کوچک کتاب‌هایی را تهیه
و به صورت گروهی مطالعه کرده و
به بحث می‌گذارند.
این رقابت در چهار بخش، «باشگاه برگزیده»، «بهترین فیلم موبایلی»، «بهترین نامه به نویسنده» و «بهترین کتاب به انتخاب کودکان و نوجوان‌ها» برگزار شد و جوایز توسط انجمن نویسندگان کودک و نوجوان؛ شورای کتاب کودک؛ انجمن تصویرگران کتاب کودک و انجمن موسیقی کودکان به برگزیدگان اهدا شد. در میان برگزیدگان اسامی‌افرادی از شهرهای همدان، کرمان، بم، سیاهکل، راور، سنندج، ارومیّه، آباده، قم، تربت حیدریه، اهواز، کاشان، اسلام آباد غرب، بیجار، تکاب و ... وجود دارد. فریدون عموزاده خلیلی، محمود برآبادی، شهلا انتظاریان، محسن هجری، شهریار الوندی، مجید راستی و تعداد کثیری از نویسندگان حوزه کودک و نوجوان در این مراسم حضور داشتند. در بخشی از این مراسم نیز سوسن طاقدیس و احمد اکبرپور به گفت‌و‌گو با شش نفر از نوجوانان اعضای باشگاه‌های کتاب‌خوانی که خوانندگان آثار این دو نویسنده بودند، پرداختند.
بخش قابل توجه دیگر این مراسم، اجرای نمایش موزیکال توسط کودکان و نوجوانانی بود که با استفاده از کتاب‌های مورد مطالعه خود به اجرای یک کار گروهی با حال و هوای افسانه‌ها و عقاید خطّه‌های مختلف کشور در خصوص باران پرداختند. چیزی که به گفته سیدآبادی یکی از اثرات برنامه‌های مختلف کتاب‌خوانی طی سال‌های اخیر بوده و توجه دست‌اندرکاران کتاب را به مسائل مختلف کشاورزی، صنعت، محیط زیستی و البته بحران‌هایی چون خشکسالی و کمبود آب سوق داده است.
باشگاه‌های کتاب‌خوانی می‌توانند در کتابخانه‌ها، مدارس، مراکز کانون، فرهنگسراها، مجتمع‌های مسکونی، مساجد، کانون‌های اصلاح و تربیت، مراکز بهزیستی، اجتماعات خانوادگی، روستاها و هر جایی که کودکان و نوجوانان گرد هم می‌آیند، تشکیل شوند. آشناکردن کودکان با کتاب در تقویت هوش، خلاقیت، سخن‌وری و قدرت تفکر آنان بسیار تاثیرگذار است. به نظر می‌رسد برگزاری، تداوم و استمرار اینگونه طرح‌های فرهنگی ارزنده در افزایش علاقه‌مندی کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان به مطالعه این «یار مهربان، دانا و خوش بیان» بسیار مفید و موثر باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام