کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 دی 1400   Tuesday 18 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 شهریور 1394

صفحه خبر: صفحه آخر

انگار دویست و اندی سالم است یا بیشتر. تا به حال به کسی سن و سالم را نگفته ام.
زندگی ام ثابت بوده اما در مقابل چشمانم همه چیز
در حرکت بود، جهانی در گردش. سال هاست چشم و گوشم؛ چیزهای بسیار دیده وُ چیزهای بسیار شنیده ام. هرچه دیده و شنیده ام رازی در دلم شده اند. بر دلم چیزهای بسیار نوشته ام.
بر تنم چیزهای بسیار از خوشی ها و
ناخوشی ها به یادگار مانده است؛ به سان
چروک هایی بر دستان کارگران و بر صورت مادران.
سال ها پیش اینجا دهاتی بود از دهات اطراف. نزدیکی اینجا که من ایستاده ام رودی
می گذشت، پاک، جوشان و پُر آب. می دانی! آب آبادی است. زمین های کشاورزان با این، همین آب تشنگی می کاستند و با همین آب زنده می شدند. هندوانه ها سرخ می شدند و خربزه ها شیرین.نهال ها به باغ ها بدل
می شدند و کشتزار های گندم به نان هایی داغ در دستان زنان دهات.
سالیان بر همین چرخ روزگار گذراند اما اینگونه نبوده وُ اینگونه نخواهد ماند.
آری! روز سوم تیر وُ گرمای تابستان، خرما پزان بود؛ سایه ها نحیف شده بودند. خاک خشکیده بود، ترک هایش را می توانستی ببینی.
علف هایی که با هر بدبختی روییده بودند از میانه به دو نیم می شدند، به دست ترک های عمیقی
که در خاک تشنه روییده بود. نیاز به آب بیشتر و بیشتر می شد، خشکسالی های پی در پی رمق رودخانه های این اطراف را گرفته بود و از رودهای بزرگ، نهرهایی برجای مانده بود. آنگاه، رود «پایین دست» خشک شد! دهات ماند و یک نهر که در نزدیکی همین جایی که من ایستاده ام در جریان بود. همین یک نهر ماند و آب و آبادی.
روز دهم مرداد بود که درختان و چمنزار
پایین دست لَس شدند و دستان درختان آویزان. برگ ها در میانه تابستان پاییزی شدند وُ
می افتادند. با ریختن هر برگ، دل باغدار هم می ریخت. کم کم ترس، وجود ارباب پایین دست و باغداران را پر کرد. دست اندر کار
چاره ای بردند. نخست از «بالا دست» آب خریدند.پس از آنکه دیدند بس نیست و توان خرید آب بیشتر ندارند، جمع شدند و به خانه ارباب بالا دست رفتند ... .
ارباب پایین دست در مهمان خانه سخن را در دست گرفت: «این دهات مانده و همین یک نهر. بالا دست و پایین دست ندارد، یک دهات هست و یک نهر. نمی شود که تنها
زمین های شما از آن سیراب شوند! باید سهم آب را
تقسیم کنیم و راه آبی برای زمین های پایین دست بکشیم».جر و بحث در گرفت؛ ساعت ها گذشت. هیچ روزنه ای به روی مشکل گشایی باز نشد. کار به تهدید و ناسزا رسید و سودی حاصل نشد. آنان که به امیدی آمده بودند، رفتند با خشم و نگرانی.
روزها گذشت و اوضاع بهتر شد، برای ارباب بالا دست و بدتر شد برای باغ های پایین دست.
از اینجا که من ایستاده ام می توان چیزها دید و شنید که شاید نباید.
در میانه شهریور دعوایی در دهات
دو پاره بر پا شد، دعوایی دردناک و خانمان برانداز که نمی خواهم به یاد آورم.
در اوایل مهر، پایین دست که نمی توانست حرفش را به کرسی بنشاند ناچار دو نیم شد. باغدارانی که زمین هایشان را فروختند وُ رفتند و آنها که ماندند. در میانه مهر، مردمان مانده در خشکسالی نشستند و با ارباب مشورت کردند. حاصل اما نقشه ای شیطانی بود. بعید بود در خانه مردی آرام و پرهیزگار آب بتواند چنین ترسناک و وحشی شود اما آنچه نباید رخ
می داد خود را نشان داد. قرار گذاشتند شبانه خانه ارباب بالا دست را با همه ساکنانش آتش زنند و بسوزانند.
پایان مهر شد. از اینجایی که من ایستاده ام شعله های آتش دیده شد و چندین گام آن سوی تر دودمان مردمان می سوخت. پدر سوخت و خاکستر شد؛پایان مهر شد. به جز پسر بزرگ ارباب که در شهر بود، همه دود شدند، دودمانی که دود شد. پسر بزرگ، دوم آبان به دهات باز می گشت. او نیز باید کشته می شد ...
دوباره در همان خانه، در همان اتاق که آب ترسناک شده بود وُ وحشت از نبودن چُنان دردناک که آدمی را به هیولا مبدل می کرد، آری! همانجا،باز هم نقشه ای درانداختند. قرار شد در میان هیاهوی بالا دست که هنوز نخوابیده بود و هنوز نمی دانستند چگونه دست شب ارباب و ارباب زادگان را خاکستر کرد؛ کسانی بروند و ارباب زاده را از شهر تا دهات همراهی کنند.
پسر، پنج سال بود که نبود. به کسب و کار در شهر پرداخته و از همه چیز بی خبر بود. او دهات پنج سال پیش را در ذهن داشت نه دهات امروز را که از سویی خشک، تشنه وُ از پا افتاده و از سوی دگر خاکستر شده. در سویی حرص مال وُ آب، آن سو هم لانه ترس شده.
دو تن رفتند و او را تا دهات آوردند. با نیرنگی که از ناراستی برمی‌خاست تا نزدیکی نهر آب آوردندش. کاخ خاکستر شده ارباب در یک سوی من و نهر در سوی دیگر ام، نگذاشتم ارباب زاده کاخ سوخته را ببیند، بی آنکه خود بخواهم.
در برابر چشمان من و جلو پای من، یک تن او را نگه داشت و آن دیگری سر برید! به همین راحتی که من گفتم. آدمی به هیولا شدن عادت می کند به راحتی و به سرعت.
این ماجرا سرآغاز کوچ گروهی، ماندن گروهی دیگر، چاپلوسی چندین تن و هیولا شدن آن دیگران شد. بماند که چه کسانی مالدار شدند و چه کسانی دردمند. بماند!
سالیان بگذشتند وُ دهات روی خون و خشکسالی بزرگ شد تا به شهری تبدیل شد. شهری که در نیرنگ ریشه داشت و ریشه هایش در پاکی و آب های خنک را از یاد برده بود.
نهری که در نزدیکی جایی که من
ایستاده ام جاری بود دیگر نبود، خشک شد. آب را
سال ها بود که از جای دیگری می آوردند و من هنوز همانجا ایستاده بودم. چه قتل هایی که برای مشتی پول ندیدم. چه درگیری و دعوا ها برای هر چیز که فکرش را هم نمی کنی، برای نان تا اندام.
... سال ها بگذشت. غروب یک روز دم کرده تابستانی، مردی که فرار می کرد را در نزدیکی خودم پناه دادم. دقایقی بعد، مرد سیاه پوشی دوان دوان پیش آمد، بدون درنگ اسلحه را به سمت مرد پناه گرفته نشانه گرفت و شلیک کرد. گلوله از سینه مرد گذشت و آنگاه بر تن من نشست. خون گرم مرد به روی تن من پاشید؛ همه چیز سرخ شد. من آه! کشیدم و مرد زانو زد و افتاد. مرد سیاه پوش، نوه نوه مردی بود که از دهات کوچ کرده بود و مردی که جان می داد، نوه نوه مردی بود که مالدار شده بود.
مرد سیاه پوش اندک زمانی به مردی که جان می داد خیره ماند سپس اسلحه را مسلح کرد و تیر خلاص زد و مرد مُرد. بعد به من خیره شد، دقایقی گذشت و ما به هم خیره ماندیم، دوباره اسلحه را مسلح کرد و به تنم شلیک کرد. نگاه کردم، گلوله به یادگاری پسرکی خورد که نوشته بود: «انتقام پدرم را می گیرم، قول می دهم!» و آن تکه از تنم را کند. مرد سیاه پوش همچنان بدون خشم، تردید و یا احساس به من نگاه می کرد. نگاهی پر از هیچ، پر از خشکسالی. آنگاه سر تکان داد و رفت
که رفت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام