کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 18 تیر 1399   Wednesday 8 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 بهمن 1397

صفحه خبر: صفحه آخر

شنبه 3 اردیبهشت 1362
تا عصر در خانه بودم. مطالعه و استراحت و انجام کارهای خانه، وقتم را پر کرد. در حمله موشکی دیشب دزفول 40 نفر شهید و 200 نفر مجروح شدند. دولت عزای عمومی اعلان کرده است. عصر همراه با رئیس‌جمهور و نخست وزیر و رئیس دیوان عالی کشور به خدمت امام رفتیم. راجع به حمله با توپخانه به شهرهای عراق مشورت کردیم. امام مخالفت و امر به صبر کردند و گفتند ما با مردم عراق طرف نیستیم. قرار شد راجع به کیفیت ادامه جنگ، منتظر نظرات فرماندهان باشیم.
در دفتر امام با حضور آقای هادی نجف آبادی و دکتر ولایتی وزیر امور خارجه راجع به کیفیت مذاکره آقای هادی با مقامات عربستان مذاکره کردیم و تصمیمات لازم اتخاذ گردید. قرار شد ظرف دو سه روز آینده به عربستان برود. آخر شب به خانه آمدم. بچه‏ها در منزل دایی‏شان مهمان بودند. به اخبار و فیلم‏هایی از عکس‏العمل مردم دزفول نگاه کردم. فیلم‏ها برخلاف گزارش‌ها، مردم را خیلی با روحیه نشان می‏داد. آقای دکتر ولایتی از برخوردهای مثبت شوروی‌ها خبر داد. با توجه به برخوردی که با توده‏ای‌ها و خود شوروی شده، مهم و قابل توجه است.

یکشنبه 4 اردیبهشت 1362
صبح زود به مجلس رفتم. طرح قانون محاسبات عمومی مطرح بود؛ با اینکه دولت مخالف است با اکثریت ضعیفی تصویب شد؛ کار اجرایی را مشکل می‏کند. این طرح همه وقت امروز مجلس را گرفت. در تنفس برای تماشاچیان سخنرانی کردم1. ظهر چند ملاقات داشتم. عصر جلسه اصلاح مواضع حزب جمهوری اسلامی داشتیم؛ و جلسه شورای مرکزی. درباره کیفیت برگزاری کنگره و ملاقات با امام و امنیت کنگره بحث کردیم. شب با حضور فرماندهان سپاه و نیروی زمینی و نخست وزیر و رئیس‌جمهوری درباره برنامه آینده جنگ، مشاوره داشتیم. برای عملیات بزرگ آینده، شش ماه وقت می‏خواستند که صحیح به نظر نرسید. از آنها خواستیم درباره عملیات کوچک برنامه‏ریزی کنند. وضعشان خوب نیست؛ ناهماهنگی فرماندهان ارتش و سپاه کار را مشکل می‏کند. شام را همان جا خوردیم و به خانه آمدم.

دوشنبه 5 اردیبهشت 1362
صبح زود به مجلس رفتم. جلسه علنی داشتیم؛ به جای پنج‏شنبه آینده که به خاطر بین دو تعطیل واقع شدن، تعطیل کردیم. چند لایحه تصویب شد. بعد از تنفس به دفترم آمدم. گروهی از نمایندگان رادیکال ظهر به دفتر آمدند و از بسته شدن دست مجلس برای اقدام به نفع محرومان و علیه مستکبران و قدرت یافتن طرفداران سرمایه‏داری گله داشتند و مخالف بودند. از من به خاطر حمایت از آقای سیدتقی خاموشی گله داشتند و می‏خواستند آقای حبیب‌الله عسکراولادی وزیر بازرگانی را استیضاح نمایند. با آنها مفصلا صحبت کردم؛ بعضی قانع شدند و بعضی نشدند.
سفرای ایران در اندونزی و سوئد آمدند و راجع به محل خدمتشان توضیحاتی دادند. سفیرمان در اندونزی می‏گفت، سیاست ما در تی مور شرقی از عوامل مهم تلخی روابط ما است. سفیر ایران در سوئد هم می‏گفت به خاطر وضع بد ارزی سوئد، می‏توانیم در تجارت با آنها، از فرصت استفاده کنیم. آیت‏الله ابوالحسن شیرازی امام جمعه مشهد آمدند؛ از فشار شهرداری برای پول گرفتن از مردم گله داشت. ایشان را با توضیح نیازها و هزینه‏های فراوان شهرداری‌ها توجیه کردم. پیشنهاد می‏داد که لایحه اصلاحات اراضی را با تعیین حداکثر یکصد هکتار برای هر خانواده، اصلاح کنیم. گفتم با امام باید صحبت شود؛ قرار شد در اجتماع ائمه جمعه، در این خصوص نامه‏ای برای امام تهیه کنند.اول شب خبر دادند که عراقی‌ها پل دختر را بمباران و جمعی را شهید و مجروح کرده‏اند؛ خیلی پررو شده‏اند. آقای جلال‏الدین طاهری امام جمعه اصفهان تلفن کردند و اصرار داشتند که من در سمینار ائمه جمعه در قم شرکت کنم. در مورد افشاگری روزنامه جمهوری اسلامی قبل از اثبات احتکار در اصفهان و در رابطه با پدر یکی از مسئولان وزارت کشاورزی، گله داشتند. با کاردار کره جنوبی هم ملاقات داشتم. از سردی روابط سیاسی، در عین وسعت روابط اقتصادی گله داشت و دعوت کرد که به کره بروم. شب به خانه آمدم.
... ادامه دارد
____________________
پی نوشت:
1- در این سخنرانی که جمعی از دانشجویان دختر تربیت معلم و اعضای حزب جمهوری اسلامی حضور داشتند ایشان گفت: «باید فداکاری کنیم، باید قربانی بدهیم، باید شهید بدهیم، باید مظلومیت‌مان را اعلام کنیم تا بتوانیم یک حرکت صحیح انسانی در این جامعه بزرگ دنیا به وجود بیاوریم و شما خانم معلم ها، یکی از عناصر عظیم این حرکت هستید. یعنی شما باید این گونه مسائل را خودتان خوب مطالعه کنید، تحلیل کنید، برای بچه‌ها توضیح دهید. بچه‌ها را روشن کنید. جریان تربیتی کشور ما یک حرکتی به وجود بیاورند که بتوانند این روحیه انسانی را تقویت بکنند.» رجوع کنید= کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های سال 1362، جلد سوم،» دفتر نشر معارف انقلاب، 1381.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام