کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 04 خرداد 1398   Saturday 25 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 بهمن 1397

صفحه خبر: اقتصادی

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سوءاستفاده برخی افراد در بازار از وضعیت و شرایط اقتصادی کشور، گفت: دولت برای مقابله با این‌اندک کاسب نماها برنامه‌ها‌ی جدی را در حال اجرا دارد .
به گزارش ایرنا ، فرهاد دژپسند افزود: ارز چهارهزار و 200 تومانی که برای واردات گوشت اختصاص داده شد متاسفانه مورد سوءاستفاده برخی از این کاسب نماها قرار گرفت .
وی ادامه داد : این که 21 میلیون کیلو گوشت در گمرک مورد سوءاستفاده قرار بگیرد، جای بسی تاسف است .
در همین خصوص مهرداد جمال ارونقی در باره" توضیحات وزیر اقتصاد درباره کانتینرهای گوشت بدون صاحب در گمرک" عنوان کرد: مطابق آمار اخذ شده از منطقه ویژه بندرشهیدرجایی در خصوص موجودی کانتینرهای یخچالی، در حال حاضر تعداد ۶١٩کانتینر گوشت در منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی دپو شده است.
وی افزود: برابر آمار استخراج شده از سوی گمرک ایران، یک میلیون و ١۵۵هزار و ٨٨۶کیلوگرم از این محموله‌ها طی ١٩فقره اظهارنامه واردات قطعی به گمرک شهید رجایی اظهار شده و تشریفات این اظهارنامه‌ها در مسیر سبز و خارج از نوبت انجام و در مرحله صدور پروانه الکترونیکی یا خروج شبانه روزی از گمرک هستند.
جمال ارونقی تصریح کرد: با این وجود قسمت اعظم این محموله‌ها هنوز به گمرک اظهار نشده‌اند و دلیل این اقدام (عدم اظهار کالا به گمرک، انجام تشریفات گمرکی و خروج کالا) در دست بررسی است.
وی ادامه داد: طبق بررسی‌های اولیه صورت‌پذیرفته از سوی گمرک شهید رجایی و تماس با صاحبان کالا، مشکلات بانکی و یا عدم صدور قبض انبار، دلیل عدم اظهار کالا به گمرک عنوان شده است؛ این امر در حالی است که در جلسه میان گمرک ایران و بانک مرکزی، مرجع مذکور قویاً این موضوع را
رد کرده است.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اظهار کرد: از سوی دیگر همزمان با تخلیه کالا در اماکن متعلق به مرجع تحویل گیرنده (مانند سازمان منطقه ویژه بندر شهید رجایی) قبض انبار صادر می‌شود و علی الاصول، این مورد نیز نمی‌تواند از معاذیر مطروحه در این خصوص قلمداد شود. این مقام مسئول خاطرنشان کرد: چنانچه صاحبان کالاهای مذکور مشکلاتی از جهت اظهار کالا به گمرک دارند به قید فوریت به گمرک شهید رجایی یا گمرک ایران مراجعه و مشکلات خود را عنوان کنند تا تدابیر لازم جهت اظهار این کالای اساسی به گمرک صورت پذیرفته و ترتیب انجام تشریفات گمرکی و ترخیص شبانه روزی کالا و متعاقب آن توزیع آن
در بازار فراهم شود.
جمال ارونقی خاطرنشان کرد: چنانچه صاحبان کالاهای مذکور مشکلاتی از جهت اظهار کالا به گمرک دارند به قید فوریت به گمرک شهید رجایی یا گمرک ایران مراجعه و مشکلات خود را عنوان کنند تا تدابیر لازم جهت اظهار این کالای اساسی به گمرک صورت پذیرفته و ترتیب انجام تشریفات گمرکی و ترخیص شبانه روزی کالا و متعاقب آن، توزیع آن در بازار فراهم شود.
وی ادامه داد: وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص "بلاصاحب " یا "قاچاق" بودن این محموله‌ها چنین اظهارنظری نکرده است و به نظر می‌رسد این موضوع برداشت شخصی خبرنگار از مصاحبه صورت پذیرفته است که بدینوسیله تشریح و جهت تنویر افکار عمومی اعلام می‌شود.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران همچنین در ادامه ، در خصوص سوالی مبنی بر" ترخیص گوشت از چه زمانی شروع خواهد شد و تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ " عنوان کرد: قسمت عمده این محموله‌ها به گمرک شهید رجایی اظهار نشده است، اما گمرک آمادگی کامل را دارد که در حداقل زمان ممکن تشریفات لازم را لحاظ و در حداقل زمان ممکن ترخیص کند.
جمال ارونقی با اشاره به این که فعالیت گمرک برای صدور اجازه خروج به صورت شبانه‌روزی خواهد بود، بیان کرد: گمرک آمادگی کامل دارد تا در حداقل زمان ممکن و در مسیر سبز، ۶٠٠ کانتینر گوشت را ترخیص کند.
وی در پایان گفت: مطابق گفته وزیر اقتصاد تازمانی که کالا به گمرک اظهار نشود، هیچ‌گونه مسئولیتی متوجه گمرک نخواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام