کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 09 بهمن 1398   Wednesday 29 January 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 بهمن 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: به تناقض‌های کیهانی عادت داریم! اصلاً این تناقض گویی ها، نمک کیهان است. اینکه یک روز اصلاح طلبان را در پیروزی حسن روحانی بی تاثیر بداند و روزی دیگر؛ در آن هنگامه‌ای که باید یقه‌ای را چسبید، در به در دنبال اصلاح طلبان بگردد! اگرچه تناقض است اما برای روزنامه نگارها؛ امری بدیهی و طبیعی است. وقتی یک روز تیتر می زند:«وضعیت موجود دستپخت اصلاح طلبان است، فرار نکنند پاسخگو باشند» و روزی
دیگر از بدون پایگاه و رای بودن اصلاح طلبان می نویسد؛ اگر یک روز به اصلاح طلبان می تازد که سقف رای آنان در نهایت دو میلیون بیشتر نیست اما به روزنامه سازندگی می تازد که:
« این سفره دستپخت شما است /به جای ‌اشک تمساح پاسخگو باشید» یعنی تناقضات کیهانی، یک واقعیت است و باید با این واقعیت کنار آمد.
این تناقضات البته در جاهایی شامل قاعده «اثبات شیء نفی ماعدا نمی‌کند» می‌شود و نیز نمی‌شود! می‌شود از آن جهت که وقتی
می‌گوید: «وضعیت موجود دستپخت
اصلاح طلبان است، فرار نکنند پاسخگو باشند» چنین استنباط می‌شود که پیروز انتخابات 92 و 96 اصلاح طلبان بوده اند و نه حسن روحانی و یا وقتی تیر می‌زند: «این سفره دستپخت شما است /به جای ‌اشک تمساح پاسخگو باشید» این معنا را به ذهن متبادر می‌سازد که اساساً اگر احزاب اصلاح طلب نبودند نه در 92 و نه در 96، قطعا پیروز انتخابات هر که بود، حسن روحانی نبود.
و نمی شود از این جهت که غیر مستقیم به مسئول دفتر حسن روحانی پیغام می دهد که اگر قبول داشتیم حزبی به نام «اعتدال و توسعه» در پیروزی رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم، نقش داشته که به این سادگی ها، دست از سر حلقه حامی رئیس قوه مجریه برنمی‌داشتیم.
پس می‌بینیم که تناقضات کیهانی هم در هر صورت ادعاهای محمود واعظی که در دو انتخابات 92 و 96، حزب اعتدال و توسعه پیروز انتخابات بود آن هم بدون ائتلاف با دیگر احزاب! را ادعایی شبیه طنز سیاسی به شمار می‌آورد. کیهان در یادداشت: «این سفره دستپخت شما است /به جای ‌اشک تمساح پاسخگو باشید» نه به کنایه و ایماء و اشاره که خیلی صریح؛ عامل ناکامی های دولت حسن روحانی در شش سال اخیر را احزابی معرفی می‌کند که نقش اصلی و محوری در انتخابات و پیروزی‌های حاصله برعهده داشته‌اند. مثلا در جایی می‌نویسد: «اگر امروز سفره‌های مردم از گوشت خالی است باید اعضای لیبرال حزب کارگزاران به جای ریختن ‌اشک تمساح پاسخگو باشند و بگویند برای حل این مشکلات در دولت برآمده از حمایت خود چه کرده‌اند؟! مانند مردم سفره‌های آنان نیز خالی از گوشت بوده است؟! بیکار بوده‌اند و حقوق نداشته‌اند که نتوانند مایحتاج منزل را خریداری کرده و پیش همسر و فرزندان شرمنده نباشند؟! شب و روز اینجا و آنجا نشسته و برای حل این مشکلات طرح ریخته‌اند و نشده؟! حزب ‌اشرافی سازندگی عامدانه به این نکته نمی‌پردازد که این سفره دستپخت آنها است و به جای ‌اشک تمساح باید پاسخگو باشند. آنان به جای عذرخواهی از مردم مسئولیت‌ها را به گردن پیشینیان و طرح هدفمندی یارانه‌ها می‌اندازند و این روشی است که در نزدیک
شش سال گذشته همواره از سوی مدعیان اصلاحات و حامیان دولت پی گرفته شده است بی‌آنکه بگویند خود چه کرده‌اند و اگر این مشکلات راه‌حلی نداشت چرا مسئولیت را برعهده گرفته و کنار نکشیدند؟!»
فارغ از عناوین و القابی که به کارگزاران سازندگی و بقیه احزاب اصلاح‌طلب داده شده، کیهان به صراحت از«دولت برآمده از حمایت خود»، «آنان به جای عذرخواهی از مردم» و «مدعیان اصلاحات و حامیان دولت» سخن به میان می آورد و این یعنی اگرچه باز
کیهان نشینان دچار «تناقض های تکراری» شده اند اما در عین حال ـ غیر مستقیم ـ
به محمود واعظی پیغام داده اند که کمترین نقشی برای «اعتدال و توسعه» در پیروزی حسن روحانی در نظر نخواهند گرفت.
بدیهی است در زمانه مجادله واعظی و برخی اصلاح‌طلبان کیهان سکوت اختیار کند و طرف هیچ‌کدام از اصحاب دعوا را نگیرد اما در عین حال وقتی سازندگی از «سفره‌های بدون گوشت» می نالد، صلاح را در آن می‌بیند که دست روی آرنجِ ضرب دیده اصلاح‌طلبان گذاشته، ضمن فشار دادن و به درد آوردن یادآوری کند که «مسئولیت را برعهده گرفته و کنار نکشید» حتی اگر حامیان دولت پذیرفته باشند سهم خود از ناکامی‌های دولتی که بر سر کار آورده‌اند را تمام و کمال بپردازند!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام