کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 اسفند 1398   Monday 24 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 بهمن 1397

صفحه خبر: اجتماعی

هفته گذشته حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از مسئولان سازمان جنگل‌ها و مراتع درخواست کرده بود تا برای اجرای طرح‌های مقابله با گرد و غبار، از مالچ‌پاشی نفتی در زیستگاه‌های حیات وحش خودداری کنند . به گفته وی اخیراً گزارش‌های زیادی درباره نحوه مالچ‌پاشی در استان خوزستان به دست سازمان حفاظت محیط زیست رسیده است که حکایت از کم‌دقتی در عملیات مالچ‌پاشی، خصوصاً در انتخاب محل‌های تثبیت چشمه‌های گرد و غبار دارد. بر اساس این گزارش‌ها، برخی شن‌زارها که زیستگاه‌های گونه‌های جانوری هستند و فاصله زیادی با سکونتگاه‌های انسانی و زمین‌های کشاورزی دارند، مالچ‌پاشی شده‌اند. از طرفی برخی مناطق دیگر که به‌طور طبیعی شن‌زار هستند و دارای پوشش‌گیاهی مناسبی بوده‌اند نیز تحت عملیات مالچ‌پاشی قرار گرفته‌اند در پی آن نیز روزنامه آفتاب یزد گزارشی تحت عنوان « مالچ پاشی یا پاشیدن مرگ» منتشر کرد که در آن به عواقب اقدامات غیراصولی در قسمت‌ها‌ی جنوبی خوزستان برای مقابله با ریزگردها پرداخته بود.
به گزارش ایسنا، در این راستا فرهاد سرداری - مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری- توضیح داد: برای مالچ‌پاشی در عرصه‌های مختلف استانداردها و شاخص‌های معین وجود دارد و نقاطی که باید مالچ‌پاشی شوند بر اساس همین استانداردها مشخص می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه از سال ۷۷ در نقاط مشخصی از خوزستان برای تثبیت کانون‌های گرد و غبار عملیات مالچ‌پاشی انجام می‌شود، تصریح کرد: حدود ۱۰ سال بود که عملیات مالچ‌پاشی در کشور متوقف شده بود اما در برنامه بودجه سال‌های ۹۶ و ۹۷ به دلیل درخواست‌های مردمی از نمایندگان مجلس، بودجه‌ای برای تثبیت خاک در استان‌های بیابانی کشور تخصیص داده شد. سازمان حفاظت محیط زیست از سال ۷۷ و به مدت ۱۰ سالی که عملیات مالچ‌پاشی در برخی نقاط خوزستان انجام شد، هیچ‌گونه اعتراض به مکان‌های مالچ‌پاشی نداشت، سازمان جنگل‌ها نقشه‌ای برای اجرای عملیات مالچ‌پاشی تهیه کرده که در آن محدوده‌های سازمان حفاظت محیط زیست و نقاطی که نباید در آن‌ها این عملیات اجرا شود مشخص شده است.
وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان قصد نداریم تا با مالچ‌پاشی محیط طبیعی را از بین ببریم، تصریح کرد: نقاطی که در آن سازمان جنگل‌ها اقدام به مالچ‌پاشی کرده عاری از پوشش گیاهی بوده و بعد از مالچ‌پاشی سعی کرده‌ایم تا با کاشت درخت تنوع زیستی ایجاد کنیم.
به گفته مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری حدود چهار دهه
است که عملیات مالچ‌پاشی در کشور انجام می‌شود و تاکنون تنها ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی مناطق بیابانی مالچ‌پاشی شده‌اند این در حالی است که برای مقابله با کانون‌های گرد و غبار در دو میلیون هکتار از اراضی مناطق بیابانی جنگل‌های دست کاشت به وجود آمده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام