کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 11 خرداد 1399   Sunday 31 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 فروردین 1394

صفحه خبر: اقتصادی

مدیرکل اقتصاد و برنامه‌ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی از تلاش این وزارتخانه برای ایجاد شرکت‌های اجاره ‌دهنده مسکن خبر داد. به گزارش ایسنا، علی چگنی گفت: مولفه‌های رکود مسکن شامل شاخص‌های «تولید»، «معاملات» و «قیمت» مسکن است که همه این فاکتورها کاملا با یکدیگر مرتبط هستند و مجموعه فرآیند اقتصادی را پوشش می‌دهند. وی افزود: وزارت راه و شهرسازی هیچ وقت به دنبال شوک قیمتی نبوده است همانگونه که نزول ناگهانی قیمت مسکن آسیب وارد می‌کند، شوک قیمتی مسکن هم به اقتصاد مسکن آسیب می‌زند. حتی برای تولیدکننده هم مضر است چون به بیکاری مقطعی انبوه‌ساز می‌انجامد. بنابراین نگاه وزارت راه و شهرسازی، با برنامه و مدون حرکت کردن در حوزه مسکن است که همواره دوره رونق با رشد آرام قیمت‌ها جزئی از آن به شمار می‌رود.مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: در این صورت مردم می‌توانند به راحتی آینده مسکن را پیش‌بینی کنند. الان عوامل تولید مسکن اعم از نیروی کار، مصالح و زمین تا حدود زیادی کم‌ استفاده مانده‌اند. مهمترین نکته در حال حاضر تقویت حوزه تقاضاست. کلیات افزایش وام مسکن را بانک مرکزی موافقت کرده است. در جلسه‌ای که با مدیران بانک مرکزی داشتیم، آنها پذیرفتند که سهم وام فعلی مسکن در پوشش هزینه‌های خرید مسکن بسیار ناچیز است. باید این وام به مقداری برسد که خانوارها بتوانند با اتکاء به آن در خرید واحد مسکونی موفق باشند. وی افزود:‌ یکی از راه‌های افزایش پوشش قدرت خرید واحد مسکونی از سوی خانوارها، رساندن میزان تسهیلات به ۵۰ درصد قیمت واحد مسکونی و تقویت صندوق‌های پس‌انداز مسکن سایر بانک‌هاست. بعد از بازارهای اولیه هم بازارهای رهن ثانویه باید شکل بگیرد. با کاهش تورم، نرخ سود تسهیلات هم کاهش می‌یابد و ایجاد این صندوق‌ها را به صرفه می‌کند.چگنی با بیان اینکه بانک مرکزی با افزایش تسهیلات تا حدود ۸۰ میلیون تومان موافق است ادامه داد: بانک مسکن هم تابع نظرات و دستورات بانک مرکزی است و باید غیراز بانک مسکن چند بانک دیگر وارد این سیستم تسهیلات‌ دهی به بخش مسکن شوند. یکی از دلایل مخالفت‌های قبلی بانک مرکزی، تورم‌ زا بودن افزایش تسهیلات بود که در شرایط فعلی بازار مسکن و کنترل رکود اقتصاد کلان کشور، دیگر تورم‌زا نخواهد بود.
تسهیلات ارزان قیمت به تعاونی‌ها
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به جزئیات نحوه پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به شبکه تعاونی‌ها، گفت: یکی از مشکلات بخش تولید تسهیلات و ظرفیت تولیدی است که
با برنامه‌ریزی‌های انجام شده آنها را برطرف می‌کنیم.
سید حمید کلانتری در گفتگو با فارس، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برای تقویت بخش تعاونی‌های تولید و ارائه تسهیلات ارزان قیمت در راستای حل مشکلات سرمایه در گردش آنها چه اقداماتی انجام شده است، اظهار داشت: وزارت تعاون در پیشنهادی به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تلاش کرد، از محل وجوه اداره شده در بودجه و سپرده بانکی سرمایه‌گذاری کرده و در عوض تسهیلات ارزان قیمت در اختیار تعاونی‌ها قرار دهد.وی افزود: علاوه بر ارائه تسهیلات استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در دستور کار قرار گرفته است تا مشکلات مربوط به سرمایه در گردش تعاونی‌های تولیدی برطرف شود. معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به جزئیات نحوه پرداخت تسهیلات به شبکه تعاونی‌ها، تصریح کرد: تعاونی‌های تولیدی با ارائه طرح‌های توجیهی از تسهیلات ارزان‌تری نسبت به سایر بانک‌های تجاری کشور برخوردار شوند.
اقتصاد متکی به دانش جایگزین اقتصاد صدساله نفتی شود
فرهنگ صدساله نفتی به جزئی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ ما تبدیل شده است که باید با تلاش همه بخشها از جمله دانشگاههای کشور اصلاح شود و از این فرهنگ نفتی جدا شده و به سمت اقتصاد متکی به دانش حرکت کنیم. به گزارش پانا، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، گفت: اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند زیرساخت محکم فرهنگی است که بزرگترین معضل موجود در ترویج این اقتصاد طی یکسال گذشته بوده است. سورنا ستاری با بیان اینکه در فضایی که دانشگاهها عملا به نفت متکی هستند و بعضا تا 99 درصد درآمد خود را از محل شهریه و بودجه‌های دولتی تامین می‌کنند، در این میان حتی بانکهای کشور نیز تناسبی با اقتصاد دانش‌بنیان ندارند، افزود: فرهنگ صدساله نفتی به جزئی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ‌مان تبدیل شده است که باید با تلاش همه بخشها از جمله دانشگاههای کشور اصلاح شود و از این فرهنگ نفتی جدا شده و به سمت اقتصاد متکی به دانش حرکت کنیم. وی با اشاره به اینکه اقتصاد نفتی و پژوهش نفتی به مثابه کار دولتی ایجاد ساختمانهای جدید برای استخدام پژوهشگر دولتی است، تصریح کرد: در چنین اقتصادی است که دولت بخش قابل توجهی از درآمد خود را صرف هزینه‌های جاری می‌کند و از توسعه و آبادانی و تولید علم و ثروت باز می‌ماند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام