کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 اسفند 1398   Sunday 23 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 01 بهمن 1397

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: کودکان همیشه قربانی نابسامانی‌ها‌ی اجتماعی بوده‌اند و به همین دلیل هم در بزرگسالی افراد دیگر به ویژه کودکان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند! در این بین آسیب‌ها‌ی اجتماعی که بزرگترین قربانی آن کودکان هستند پدیده‌ای است که روز به روز در حال افزایش و گسترش است. کارشناسان انجمن حمایت از کودکان در کنگره کودکی، توسعه و سیاست‌گذاری اجتماعی به بررسی ریشه اختلالات روانی بزرگسالی در دوران کودکی پرداختند که در ادامه می‌خوانیم.

> 75 درصد اختلالات روانی
قبل از سن 24 سالگی رخ می‌دهد
حبیب الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در این باره می‌گوید: «سیاست‌ها‌ی اجتماعی باید از کودکی آغاز شود. سرمایه‌گذاری در سال‌ها‌ی اولیه زندگی، بازگشت سرمایه در بزرگسالی را به همراه دارد. آموزش‌ها‌ی پیش از دبستان باید همراه با برنامه‌ها‌ی کمک تغذیه‌ای و دسترسی به خدمات تحصیل و درمان باشد تا تاثیر مطلوبی بر رشد کودک بگذارد. نباید به سرمایه‌گذاری در حوزه کودکان به چشم کالای لوکس نگاه کرد، پیش از دبستان خدمات در خیلی از کشورها رایگان است چون به این حوزه به چشم کالای لوکس نگاه نمی‌شود بلکه به چشم سرمایه‌گذاری نگاه می‌شود؛ این در حالی است که خیلی از هزینه‌ها‌ در ایران را والدین پرداخت می‌کنند. باید تعریف مناسبی از کودک داشته باشیم برای پیدا کردن این اصول و محورها می‌شود از کنوانسیون حقوق کودک استفاده کرد. این در صورتی رخ می‌دهد که سیاست‌ها‌ی دولت همگام با این اصول باشد. به نوجوانی هم باید با همین رویکرد نگاه کرد. دوران نوجوانی دوران گذار است و به نظر من نوجوانان در کشورمان بسیار مظلوم واقع شده‌اند. این در حالی است که 75درصد اختلالات روانی قبل از سن 24سالگی و 50درصد اختلالات روانی در سنین زیر چهار سالگی رخ می‌دهد و در مجموع 15درصد بار بیماری‌ها‌ در سطح جهانی مربوط به سن 10 تا 24 سال است. در حالی که 85درصد رشد مغزی انسان تا سن پنج سالگی صورت می‌گیرد و فقر مالی در کودکان زیر 12ماه می‌تواند منجر به تاخیر تکاملی واضح در آنها شود.»

> نوعی کودک آزاری
با عنوان کودک آزاری آموزشی
وی با اشاره به اینکه بسیاری از ما فکر می‌کنیم کودک مینیاتوری از بزرگسال است، افزود: «نباید به کودک فشار وارد کنیم. ما نوعی از کودک آزاری با عنوان کودک آزاری آموزشی داریم. فشارهایی که در دوره تحصیل بر کودک روا می‌شود، نوعی از کودک آزاری است. ما نباید به کودکان فشار بیاوریم و باید اجازه بدهیم کودکان دوره کودکی‌شان را انجام بدهند تا رشد سالمی داشته باشند. به‌همین دلیل برای رسیدن به این هدف باید در
سیاستگذاری‌های کلان به کودک فکر کنیم و کارهای مهمی در این خصوص انجام دهیم.»
او درباره مهم‌ترین معضل کودکان در شرایط فعلی جامعه گفت:‌ » مهم ترین موضوع در حوزه کودکان نبود سیاست‌های جامعه برای رشد و تکامل همه جانبه کودکان است. اکنون برنامه‌هایی اجرا می‌شود اما یک سیاست حمایتی و رفاهی جامع که تمام موارد را در برگیرد، نداریم. اگر این امکان فراهم شود هم بحث تحصیل و آموزش حل می‌شود و هم مسائل رفاه،‌ تغذیه و بهداشت را دربرمی گیرد. جای خالی کودکان نه تنها در برنامه‌های توسعه احساس می‌شود بلکه ما در بحث تخصیص بودجه هم شاهد غفلت از کودکان هستیم. در بودجه هیچ سهم مشخص و کلی برای کودکان نیست در حالی که در برخی از کشورها سهم مشخصی از درآمد ناخالص ملی به کودکان اختصاص دارد اما ما همچین نگاهی به کودکان نداریم.»

> کودکانی که اسم بر می‌شوند!
دکتر کامیل احمدی مردم شناس و پژوهشگر نیز با اشاره به طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳سال و پسران زیر ۱۶ سال که با وجود رای آوردن در صحن مجلس، در کمیسیون قضایی مجلس رد شد، گفت: در قوانین بین الملل سن کودکی زیر ۱۸ سال است و هر ازدواجی که زیر ۱۸ سال اتفاق بیفتد، ازدواج کودکان، ازدواج زودهنگام کودکان یا کودک‌همسری خطاب می‌شود. آمارهای موجود در ایران آمارهای مستندی نیستند؛ خانواده‌هایی در جوامع روستایی یا خانواده‌های سنتی وجود دارند که کودکان را به جهت اینکه گناهی در ارتباط فیزیکی رخ ندهد با یکدیگر «ناف بُر» یا اسم بُر می‌کنند؛ به این معنی که برای آن‌ها صیغه محرمیت می‌خوانند که دقیقاً همان صیغه محرمیت است که برای بزرگسالان خوانده می‌شود ولی نوع کاربرد آن متفاوت است. صیغه محرمیت از آنجا که ثبت نمی‌شود از نظر قانونی می‌تواند آسیب‌زا باشد و باعث و بانی ازدواج شتاب‌زده شود.

> خراسان رضوی در چهار سال اخیر
قهرمان ازدواج کودکان بوده است
وی با اشاره به سیاست‌های جمعیتی اخیر که بر ازدواج کودکان تاثیر‌گذار است، گفت: امروزه رسانه‌ها ازدواج کودکان را تبلیغ می‌کنند و افراد بنام و شناخته شده‌ای در حوزه تبلیغ، سن ازدواج را با توجه به تاثیر ازدواج زیر ۱۸ سال بر جمعیت، به سیاست‌های جمعیتی مربوط می‌سازند. کودک همسری در حال حاضر به دلایل متعددی از جمله هنجارهای اجتماعی و سنت‌ها، کم‌سوادی، فقر اقتصادی، نبود امکانات تحصیلی و استفاده از صیغه محرمیت است. با توجه به آمار موجود، استان‌ خراسان رضوی در چهار سال اخیر قهرمان ازدواج کودکان بوده است. در ده سال اخیر میانگین ازدواج زودهنگام کودکان در دهه اخیر در استان خراسان رضوی در میان دختران همیشه بالاتر از پسران بوده است و چه برای دختران و چه برای پسران تغییر چندانی در میانگین ازدواج کودکان در استان خراسان رضوی در ده سال اخیر مشاهده نمی‌شود. این در حالی است که نرخ طلاق در مورد ازدواج زودهنگام کودکان دختر در دهه اخیر افزایش قابل توجهی داشته و نرخ طلاق در میان کودکان پسر ثابت مانده است. نسبت ازدواج کودکان به کل ازدواج‌ها در دهه اخیر در استان خراسان رضوی هیچ‌گاه از ۳۵درصد پایین‌تر نیامده است. وضعیت فعلی در مورد ازدواج زیر ۱۸سال در کشور به این گونه است که در سال۹۴، پنج درصد از کل ازدواج‌ها در سنین کمتر از ۱۵سالگی، شامل ۴۸۵۱۹ نفر دختران ۱۰ الی ۱۴ساله و ۱۴۰۷۱ نفر پسران ۱۰ الی ۱۴ساله بوده است. البته ممکن است آمارهای دقیقی مخصوصا در مورد ازدواج‌هایی که در حاشیه مرزها اتفاق می‌افتد وجود نداشته باشد، چون ازدواج‌های عشیره‌ای، سنتی و ازدواج دوم هرگز در شناسنامه ثبت نمی‌شوند. ازدواج‌ها برای مبادله پول در برخی استان‌ها رواج دارد. ازدواج برای گرفتن ویزا و ازدواج‌های صوری برای کسب یارانه از دیگر علل تعدادی از ازدواج‌هاست. در سال ۹۰، ۴.۵درصد کودکانی که ازدواج کردند ۱۰ الی ۱۴سال داشتند. این روند بر خلاف آنچه گفته می‌شود، رو به رشد است.

> بسیاری از کسانی که فعالیت می‌کنند
دانش سیاست‌گذاری اجتماعی را ندارند
دکتر حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران نیز با اشاره به اینکه در عرصه سیاست‌گذاری‌های کلان در حوزه کودک‌آزاری روند رو به رشدی داریم اما این کافی نیست و ما با مشکلاتی نیز رو به رو هستیم، گفت: یکی از این اشکالات این است که ذی‌نفعان آنطور که باید در سیاستگذاری اجتماعی حوزه کودکان دخیل نیستند. البته در چند سال اخیر این درگیری بیشتر شد. سازمان‌های غیر دولتی در حوزه زنان، اطفال و کودکان در قانونی که سال ۸۱ تصویب شد، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان حضور داشتند. در مجمع ملی حقوق کودک، امروز کودکان سه نماینده دارند؛ بسیاری از کسانی که امروز در عرصه سیاست‌گذاری اجتماعی فعالیت می‌کنند، دانش سیاست‌گذاری اجتماعی را ندارند. نکته دیگر این است که چرخه سیاست‌گذاری اجتماعی در ایران چرخه کاملی نیست. برای اثرگذاری بیشتر در حوزه سیاست‌گذاری‌های اجتماعی لازم است سازمان‌های غیر دولتی مرتبط با حوزه کودکان، در عرصه سیاست‌گذاری، اجرا و نظارت حضور داشته باشند. امروز ما برای مطالبه‌گری در عرصه سیاست‌گذاری‌هایی که در ایران انجام شد، خیلی موفق نبودیم. اما امروز در عرصه سیاست‌گذاری به موضوع کودک‌آزاری بیشتر توجه می‌شود.
دکتر کامیل احمدی در رابطه با راه حل عبور از چالش‌ها‌ی موجود گفت: از نظر من جامعه مدنی باید همراه و حمایت‌گر قانونگذار باشد. حمایت‌گری و لابیگری جامعه مدنی و NGO‌ها‌ در این راه بسیار کارگشا است. موضوع مهم دیگر تحقیقات در این حوزه‌ها‌ است. تحقیقاتی که جامعه مدنی برای لابیگری و حمایت‌گری از آن استفاده کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام