کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 29 دی 1397   Saturday 19 January 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 دی 1397

صفحه خبر: شبکه

آفتاب یزد- گروه شبکه: ماجرای کتک‌خوردن دختری نوجوان از پسری سیرجانی آنقدر در شبکه‌ها‌ی اجتماعی داغ شد که از فضای مجازی به سطح جامعه و تحلیل و تفسیر مردم در کوچه و خیابان هم رسید.
ماجرا از این قرار بود که دختر نوجوانی که متولد 1381 است به پسری در فضای مجازی فحش می‌دهد. پسر برای انتقام، دختر را به سیرجان می‌کشاند، او را به بدترین شکل ممکن کتک می‌زند و همزمان فیلم آن را به صورت زنده در اینستاگرام پخش می‌کند. التماس‌های دختر فایده نداشته و پسر به کتک زدن او ادامه می‌دهد. این فیلم به سرعت در شبکه‌ها‌ی اجتماعی انتشار پیدا کرد و با واکنش‌ها‌ی زیادی همراه بود. عده‌ای دختر را مقصر دانسته و برخی دیگر پسر و خشونتی را که به رخ می‌کشد و عده‌ای نیز خانواده این دو نوجوان را مقصر دانستند. برخی فعالین اجتماعی هم موضوع خشونت موجود در جامعه را که علل و عوامل مختلفی باعث ایجاد آن شده است، علت اصلی این‌گونه حوادث عنوان کردند و گفتند عصبی بودن مردم به اشکال گوناگون در جامعه نمود پیدا می‌کند و این هم نوعی از آن
شکل‌ها‌ است.
سر انجام پسر ضارب با پیگیری‌ها‌ی پلیس و با حکم قضایی دستگیر شد که باعث خوشحالی بسیاری نیز شد. اما در این میان صدا و سیما طبق روال سعی کرد از آب گل آلود جنجال پیش آمده ماهی گرفته و از نمد کتک خوردن یک نوجوان کلاهی ببافد. صدا و سیما دوباره با سناریوسازی سعی در حذف رقیب قدرتمند خود یعنی شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی را داشت که البته باز با واکنش معکوس بسیاری مردم روبرو شد. بعد از دستگیری نوجوانان رخداد سیرجان طبق معمول همیشه که از متهمین و خطاکاران برای عبرت جامعه گزارش تهیه می‌شود از اینها هم مصاحبه‌ای گرفته شد. دختر نوجوان با اعلام اینکه آسیب چندانی ندیده است ابراز پشیمانی کرد و گفت که دیگر علاقه‌ای به فضای مجازی ندارد و فضای مجازی ابزار بسیار بدی است. پسری که آن دختر را مورد آزار و آذیت قرار داده بود نیز در اعترافات خود گفت، عامل اصلی این ماجرا اینستاگرام و فضای مجازی بوده و اگر این فضا اصلا وجود نداشت این مشکلات هم
به وجود نمی‌آمد.
ساخت این ویدئو آنقدر تکراری و کلیشه‌ای بود که مردم کل ماجرای کتک خوردن دختر نوجوان را ساختگی و ابزاری برای فضا سازی در جامعه و فیلترینگ عنوان کردند. صدا و سیما با جلوه دادن شبکه‌ها‌ی مجازی به عنوان مقصر اصلی علاوه بر این که سعی در کتمان حقایق جامعه دارد به شکل خیلی لوثی سعی در تخریب رسانه‌های اجتماعی داشت.
یک کاربر شبکه اجتماعی توئیتر در اینباره نوشت: «ضارب حادثه سیرجان ، پسرخاله قربانی بوده است، یعنی بر خلاف ادعای دلواپسان فضای مجازی عامل آشنایی این دو نفر نبوده است. درواقع فاجعه‌ای در اینستاگرام رخ نداده بلکه این پیام رسان برخورد با مجرم را تسهیل کرده است. البته که هدف این معرکه فیلتر اینستاگرام است و دغدغه دیگری وجود ندارد.»
برخی از کارشناسان رسانه و کاربران معتقد هستند که این رسانه‌های اجتماعی بودند که به این جرم و عمل شنیع پسر وجه عمومی دادند و اگر رسانه‌ها نبودند شاید هیچ‌گاه با این فرد برخورد صورت نمی‌گرفت. پس در اینجا شبکه‌ها‌ی اجتماعی نه تنها معضل و عامل ارتکاب جرم نیستند بلکه کمک به نشان دادن و رسوا سازی فرد بزهکار هم می‌کند.
یک کاربر نوشت: «در این که فیلم پخش شده در مورد سیرجان دردناک بود شکی نیست، اما ماجرا از اون منظر جالب میشه که صداوسیما تو اعترافات پخش شده از جانب اون پسر و دختر طوری القا میکنه که اینستاگرام دارای فضای مناسبی نیست! چرا این اتفاقات زمانی رخ می‌ده که این روزها بحث از فیلترینگ اینستاگرامه!»
یک کاربر هم با اشاره به سیاست‌های صدا و سیما گفت: «یک عده تو گروه سیاسی سیما نشسته‌اند که واقعا ایده‌ای جدی‌تر از پخش اعترافات ندارند. دختر مضروب فاجعه‌ی سیرجان را آورده‌اند جلوی دوربین، «اعتراف می‌کند» که حالش خوب است و عیب از فضای مجازی است که خیلی بد است. فضای مجازی را هم فضای‌ مُجازی
تلفظ می‌کند.»
بارها و بارها صدا و سیما با این شیوه سعی کرده که اذهان را نسبت به شبکه‌ها‌ی مجازی بد بین و مردم را ترغیب به استفاده نکردن آنها کند اما همواره نتیجه خودش را نگرفته است. اما همچنان به این روش تاکید دارد، سوال اینجاست که چه چیزی باعث می‌شود که هزینه‌ی روشهای تکراری و ناکارآمد صرف برنامه‌ها‌ی خوب نشود؟! تلاش برای حذف شبکه‌های مجازی به چه قیمتی؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام