کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 29 دی 1397   Saturday 19 January 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 دی 1397

صفحه خبر: اجتماعی

«گُل» مخدر نام آشنایِ این روزها در میان جوانان، همان اندازه که اسم خوشایندی دارد، یکی از خطرناک‌ترین مخدرهایی است که این روزها در دست جوان‌ها می‌چرخد. این روزها نام «گل» را بیشتر می‌شنویم، مخدری که مصرف کنندگان آن بر عدم اعتیاد آور بودن آن تاکید بسیار داشته و یا حتی در مقابل صحبت‌ها و هشدارهای کارشناسان که گل را مانند سایر مخدرهایی چون حشیش اعتیادآور می‌دانند، واکنش نشان داده و آن را بی‌پایه و اساس می‌دانند.
یک پژوهشگر و کارشناس پیشگیری اعتیاد در این باره می‌گوید: خانواده‌ها‌ اطلاعات زیادی درباره ماده توهم زای «گل» ندارند. برخی از آنها هنگام مراجعه به کلینیک‌ها‌ می‌گویند، نمی‌دانستند گل چه شکلی دارد و تصور می‌کردند فرزندشان گیاه پرورش می‌دهد.
به گزارش ایرنا، آزاده اولیایی گفت: براساس آمار مراجعان به کلینیک‌ها‌ی درمان اعتیاد، بیشتر مصرف کنندگان گل، دانش آموزان و دانشجویان هستند و می‌توان گفت افراد بالای 40 سال کمتر گل مصرف می‌کنند و مصرف تریاک و شیشه بین آنان بیشتر رواج دارد. نقش مداخلات به موقع پیشگیرانه برای جلوگیری از مصرف گل بسیار مهم است و می‌توان با اطلاع رسانی صحیح، از شیوع مصرف گل به ویژه در میان نوجوانان و جوانان جلوگیری کرد.
اولیایی افزود: مصرف کنندگان گل می‌گویند اغلب از طریق گروه همسالان شروع به مصرف کرده اند و به آنها گفته بودند که «گل» اعتیاد آور نیست و حالا صرفا برای درمان اعتیاد به گل به کلینیک درمان اعتیاد مراجعه می‌کنند.
این پژوهشگر اعتیاد گفت: یکی از علامت‌ها‌ی مصرف گل، قرمز شدن سفیدی چشم است اما ممکن است فرد مصرف کننده در پاسخ به علت این عارضه، بگوید که بر اثر آلودگی هوا، گرد و غبار یا خستگی چشمش قرمز شده است. این افراد معمولا قطره «نفازولین» همراه دارند بنابراین خانواده‌ها‌ باید با مشاهده چند علامت در کنار هم، علت را بررسی کنند زیرا مشاوره‌ها‌ی به موقع و مداخلات درمانی می‌تواند در روند درمان تاثیرگذار باشد. باورهای غلط مبنی بر اعتیاد آور نبودن گل، گیاهی بودن و خطر نداشتن مصرف، احساس سرخوشی، لذت و تبلیغات گسترده برای مصرف از یک سو و آزادسازی مصرف ماریجوآنا در کشورهای دیگر از جمله کانادا و هلند موجب شده است تا به ویژه جوانان بیشتر به سراغ مصرف گل بروند. بر اساس فراوانی مراجعان به کلینیک‌ها‌، گل همچنان بعد از تریاک پرشیوع‌ترین ماده مخدر مصرفی است البته در آخرین پیمایش ملی سال 1394 هم ماده گل دومین ماده پرطرفدار معتادان است. گل، حالت ایستگاه دارد یعنی افراد مصرف کننده پس از مدتی به دلیل اینکه نمی‌توانند حال خوش اولیه را از مصرف آن به دست آورند، سراغ مواد سنگین‌تر مانند شیشه، تریاک و هروئین می‌روند.
اولیایی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی دقیق در پیشگیری از مصرف گل، گفت: متاسفانه درباره عوارض مصرف این ماده اطلاع رسانی دقیق صورت نمی‌گیرد. زمانی که شیشه دومین ماده پرمصرف بود، تبلیغات و کارزارهای رسانه‌ای برای افزایش آگاهی مردم باعث ترس از پیامدهای مصرف شد و در نتیجه آن مصرف شیشه کاهش یافت. مهمترین عوارض مصرف «گل» با وجود سرخوشی و لذت‌ها‌ی کاذب موقتی، افسردگی است. مصرف گل بر حافظه کوتاه مدت به شدت تاثیر منفی دارد و در بسیاری از افراد موجب توهم و هذیان‌ها‌ی بینایی و شنوایی می‌شود یعنی افرادی را می‌بینند و صداهایی را می‌شنوند که وجود خارجی ندارد همچنین بیماری‌ها‌ی زمینه‌ای روانی ممکن است بر اثر مصرف این ماده بروز پیدا کند. رسانه‌ها‌ و افراد صاحب نظر باید اطلاعات درست در اختیار مخاطبان
قرار دهند. گاهی در اقدامات پیشگیرانه فقط عوارض و پیامدها برجسته می‌شود در حالی که بهتر است همه جوانب آگاهی بخشی شود زیرا ممکن است فرد مصرف کننده در ابتدای مصرف، عوارض را تجربه نکند و نسبت به اطلاعات رسمی، بی‌اعتماد شود بنابراین سیر و جریان آگاهی بخشی باید کاملا شفاف و واقع بینانه باشد. اگر مخاطب کنجکاو و جوان نتواند اطلاعات لازم را از کانال رسمی دریافت کند، اطلاعات جریان‌ها‌ی غیررسمی برای او جذاب‌تر جلوه می‌کند و امکان فریب
بیشتر می‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام