کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 29 دی 1397   Saturday 19 January 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 دی 1397

صفحه خبر: اجتماعی

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران اعلام کرد: رواناب‌هایی که از ارتفاعات شمال تهران مثل رودخانه کن یا رود-دره‌هایی مثل فرحزاد، دربند، گلابرده و ... منشا می‌گیرند آب‌ها‌ی سالمی را داخل شهر می‌آورند اما متاسفانه جاهایی فاضلاب‌ها‌یی از اماکن مسکونی و سایر امکاناتی که در شهر است به این رودها و رود دره‌ها‌ که آب ناشی از باران و بارش‌ها را می‌آورند اضافه می‌شود.
به گزارش مهر، محمدحسین بازگیر افزود:‌ آلودگی‌ها‌یی در سطح خیابان روی سطح زمین هست که از تردد خودروها و مواد شیمیایی همچون لاستیک و غیره ناشی می‌شود. این‌ها‌ هم شسته می‌شود و به این رواناب‌ها اضافه می‌شود. بعضی جاها هم پسماندهای متفرقه مردم، گردشگران وافراد مختلف به این رودخانه‌ها‌ وارد می‌شود و حاصل این قضیه این است که رواناب‌ها‌ی سطحی آلوده می‌شود و به جنوب تهران می‌رود و اگر از آن برای هر کاری استفاده شود مشکلاتی خواهد داشت. این رواناب‌های آلوده خاک را آلوده می‌کند و کشاورزی با آن سالم نخواهد بود. برای ساماندهی این قصه ما اول باید آن فاضلاب‌ها‌ی تولید شده در سطح شهر را شناسایی و رفع کنیم. در تهران حدود یک میلیارد متر مکعب آب در سال مصرف می‌شود. تقریبا حدود ۸۵درصدش به فاضلاب تبدیل می‌شود. یعنی ۸۵۰میلیون متر مکعب فاضلاب شهری در سطح شهر داریم. طرح فاضلاب تهران هم کامل نیست اگرچه شروع شده است.
وی در خصوص پیشینه این طرح توضیح داد: صحبت این طرح از ۱۳۳۷ بوده است. وزیر کشور وقت به طور رسمی اعلام کرده که این طرح را می‌خواهیم اجرا و شروع کنیم اما در حد همان حرف و همین پیگیری‌ها باقی مانده است. یک طرحی تهیه شده که این طرح مرتب هر چند سال یک بار ویرایش شده و از این مشاور به آن مشاور جا به جا شده و نهایتا کار اجرایی از ۱۳۷۴ شروع شده و لنگ لنگان پیش آمده است. مدتی وقفه داشته و دوباره بازنگری و دوباره اجرا شده و امروز یک بخشی از این طرح اجرا شده است. حدود ۷۰درصد شبکه اکنون نصب شده اما تصفیه خانه‌ها‌ی ایجاد شده تقریبا ۳۵درصد ظرفیت هستند. پس یک بخشی از فاضلاب‌ها‌ی خانگی ما همچنان رهاست یا وارد آب‌ها‌ی سطحی می‌شود. یک جاهایی هم به آب‌ها‌ی زیرزمینی اضافه می‌شود. درواقع بخش زیادی از فاضلاب ما از طریق چاه‌ها‌ی جاذب به آب‌ها‌ی زیرزمینی می‌رود. یک بخشی همین آلودگی است که در سطح می‌بینیم اما منابعی هم به علت استقرار واحدهای صنعتی و خدماتی بسیار زیاد در سطح شهر تهران است.
وی افزود: ما دنبال این هستیم که فاضلاب صنعتی و فاضلاب بهداشتی مربوط به دستگاه‌ها‌ی خدماتی وارد آب‌ها‌ی سطحی مان نشود. اگر هم چیزی وارد می‌شود پساب استاندارد شده قابل رهاسازی باشد. ممکن است این تصفیه‌خانه‌ها اشکالاتی داشته باشند که سعی می‌کنیم با پایش این موضوع را مشخص کنیم. ضمن اینکه اگر جایی هم در شناسایی این‌ها‌ اشکال داریم مردم می‌توانند کمک کنند و اگر واحدی را می‌شناسند که بدون لحاظ کردن این تجهیزات و تامین تاسیسات فعال است می‌توانند از طریق سامانه ۱۵۴۰ به ما اطلاع بدهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام