کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 آبان 1398   Tuesday 19 November 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 دی 1397

صفحه خبر: سیاسی

زیباکلام: مجلس با اجرای این طرح به سمت هدف مطلوب نمی‌رود
موسوی: این طرح، خود کشور را به سمت تحزب گرایی سوق می‌دهد

آفتاب یزد- گروه سیاسی: طرح استانی شدن انتخابات مجلس، یکی از مهم‌ترین موضوعات بحث برانگیز یک دهه اخیر مجلس شورای اسلامی بوده است، پس از این همه، سرانجام کلیات این طرح روز گذشته با 155 رای مثبت در خانه ملت به تصویب رسید. بر اساس این طرح، از هر حوزه انتخابیه نامزدهایی که حداقل 10درصد آراء حوزه انتخابیه فرعی را کسب کنند و بالاترین رای را در استان داشته باشند به عنوان نمایندگان آن حوزه انتخابیه محسوب می‌شوند. اگرچه کلیات این طرح پس از کش و قوس‌های فراوان به تصویب مجلسی‌ها رسیداما بحث‌ها همچنان درباره معایب و مزایای این طرح با توجه به عدم وجود تشکیلات حزبی موثر و حقیقی در کشور ادامه دارد. به همین دلیل از آنجا که یکی از اهداف این طرح کاهش زمینه‌های تخلف و کاهش درگیری‌های قومی و قبیله ای، نخبه‌گرایی و تقویت همبستگی ملی است به اعتقاد برخی، استانی شدن انتخابات مجلس نه تنها که زمینه‌های تخلف در انتخابات را کاهش نخواهد داد بلکه حتی هزینه‌های زیادی را هم برای مردم و هم برای کاندیداها و هم برای نظام به همراه خواهد داشت و با توجه به عدم وجود سیستم حزبی در کشور، همچنان نسبت به اجرای موثر این طرح تردید وجود دارد. از این رو، فاضل موسوی تحلیلگر و نماینده سابق مجلس، طرح مذکور را مطلوب می‌داند و بر این باور است که طرح استانی شدن انتخابات مجلس خود بالاجبار جریان‌های سیاسی را به سمت تحزب گرایی سوق می‌دهد. اما صادق زیباکلام تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است که اگرچه این منجر به کاهش اختلافات قومی می‌گردد اما مهمتر از طرح استانی شدن انتخابات مجلس، نظارت استصوابی است. بنابراین مجلس باید در این یک سال باقیمانده از عمر خود سعی کند لایحه اصلاح قانون انتخابات را مورد بررسی قرار دهد.

>تصویب یک طرح بحث برانگیز
استانی شدن انتخابات از سال 78 در مجلس پنجم مطرح شد. این طرح که در دوره‌های ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس نیز مورد بررسی قرار گرفت و به نتیجه نرسید، سرانجام جزئیات آن در آذرماه سال جاری در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به تصویب رسید و روز گذشته کلیات این طرح با 155 رای موافق به تصویب نمایندگان خانه ملت رسید. بر این اساس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کردند که این طرح برای بررسی بیشتر مواد به کمیسیون شوراها ارجاع شد. در جلسه علنی دیروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۵۵ رای موافق، ۶۴ رای مخالف و دو رای ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی، کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی درباره استانی شدن انتخابات را تصویب کردند. بر این اساس، مقرر شد کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، ظرف مدت یک هفته به جزئیات این طرح رسیدگی کنند. گفتنی است که بر اساس طرح استانی شدن انتخابات مجلس، یک حوزه انتخابیه اصلی برای کاندیداهای نمایندگی مجلس در نظر گرفته می‌شود، یک حوزه فرعی نیز وجود دارد که شهرستان‌های هر استان هستند.

>تقویت نقش اساسی نمایندگان در قانون‌گذاری
اگرچه هدف اصلی این طرح، درگیر نشدن مجلس با مسائل قومی، منطقه ای و قبیله ای است تا نمایندگان به دنبال قانون گذاری و حسن اجرای قانون در سطح کلان باشند، اما با این همه یکی از موانع اصلی طی سالهای اخیر بر سر راه تصویب طرح استانی شدن انتخابات مجلس، عدم وجود تشکیلات حزبی آنهم با کارکرد حقیقی و اصلی بوده است اما اکنون در حالی کلیات این طرح قبل از انتخابات مجلس یازدهم در خانه ملت به تصویب رسید که همچنان بحث بر سر چگونگی اجرای این طرح با نبود سیستم حزبی در کشورادامه دارد. با این همه، حسین نوش آبادی رئیس کارگروه سیاست داخلی وامور داخلی مرکز نمایندگان مجلس معتقد است که این طرح مزایا و منافع بسیاری اعم از تقویت نقش اساسی نمایندگان در قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون و پرداختن بهتر آنها به وظایف ملی که برعهده دارند را در پی دارد. بر این اساس نوش آبادی طی روزهای اخیر با بیان اینکه با تصویب طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، فرهنگ تحزب و اندیشه‌های سیاسی تقویت شده و گسترش می‌یابد، گفت: ضریب امکان انتخاب افراد توانمند و نخبه بالاتر می‌رود و نگاه کارشناسی تری بر مجلس حاکم می‌شود. او توزیع متوازن اعتبارات و امکانات در سطح هر استان را از دیگر مزایای اجرای این طرح دانست و تاکید کرد: با استانی شدن انتخابات از هر گونه تبعیض در تخصیص بودجه‌های استانی جلوگیری می‌شود و با نظارت نمایندگان استان از سهم خواهی بیشتر کلان شهرها و مراکز استان‌ها ممانعت به عمل آمده و عدالت اقتصادی و توزیع امکانات عادلانه، بیشتر و بهتر تحقق پیدا خواهد کرد. رئیس کارگروه سیاست داخلی وامور داخلی مرکز نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در پایان تقویت نقش شوراهای محلی، کاهش تنش‌ها و درگیری‌های قومی و قبیله ای، ارتقای سطح کیفی و افزایش کارایی مجلس، کاهش هزینه‌های اجرایی انتخابات از سوی دولت و مجریان انتخابات، ترغیب انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان برای ایجاد نظام انتخاباتی متناسب با ساختارهای سیاسی و حقوقی ایران، تقویت همبستگی ملی، افزایش ضریب سلامت انتخابات و کاهش هرگونه سوءاستفاده از آرای مردم و ممانعت از بروز هرگونه مشکل را از مزایای این طرح دانست.

>افزایش مشکلات قومی با اجرای این طرح
اگرچه رئیس کارگروه سیاست داخلی وامور داخلی مرکز نمایندگان مجلس، تصویب و در نهایت اجرای این طرح را به نفع منافع کشور و تقویت همبستگی ملی می‌داند اما این در حالی است که برخی معتقدند که اجرای این طرح نه تنها منجر به وحدت و همگرایی در استان‌ها نخواهد شد بلکه حتی در پی اجرای آن اختلافات قومی در شهرستان‌ها تشدید خواهد شد. از این رو، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مخالفت با کلیات طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس در مورد استانی شدن انتخابات، گفت: استانی شدن انتخابات مغایر روح قانون اساسی است و این رویه با حقوق ملت نیز مغایرت دارد و این در حالی است که جمهوری اسلامی بر مردم تکیه دارد. نادر قاضی پور تاکید کرد: با استانی شدن انتخابات، تشکیلات حزبی در راس قرار می‌گیرد در حالی که در کشور ما تشکیلات حزبی دچار نقصان است و با استانی شدن انتخابات، پول، قدرت، زور و زر بر جامعه حاکم و مشکلات امنیتی و دسترسی مردم به نمایندگان افزایش می‌یابد. همچنین مشکلات قومیتی، گویشی و مذهبی ایجاد می‌شود. وی با بیان اینکه هرچند نمایندگان به اولویت رسیدگی این طرح رای دادند، اظهار کرد: براساس قانون اساسی، افراد از هر قوم و قبیله‌ای می‌توانند کاندیدا و به مجلس راه پیدا کنند، اما با این طرح محدودیت ایجاد می‌شود. همچنین رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده سبزوار در مخالفت با کلیات طرح مذکور گفت: تا زمانی که ساز و کار پاسخگویی به مردم توسط مرجع مشخص شفاف و روشن نشود و احزاب پاسخگو نباشند، نمی‌توان چنین تغییری را در قانون ایجاد کرد. نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب در مجلس تصریح کرد: وقت عمده نمایندگان برای پاسخگویی به مردم صرف می‌شود، اما با استانی شدن، نمایندگان دیگر پاسخگو نخواهند بود. وی ادامه داد: استانی شدن انتخابات سبب قطع حلقه ارتباطی با مردم می‌شود، همچنین نخبه‌کشی آغاز و کسانی به مجلس راه پیدا می‌کنند که صاحبان پول و قدرت هستند. از سوی دیگر انسجام و وحدت از بین می‌رود و اختلافات قومی و مذهبی افزایش می‌یابد. بر این اساس، از آنجا که اختلافات بر سر تاثیر و عدم تاثیر این طرح در جایگاه مجلس و حل برخی از مشکلات خانه ملت همچنان بر سر جای خود باقی است و با توجه به نبود سیستم حزبی، ابهاماتی بر سر چگونگی اجرای آن و همچنین افزایش جایگاه مجلس با این طرح وجود دارد که این مسائل را با کارشناسان مورد بررسی قرار دادیم که در ادامه آن را می‌خوانید.
>عدم تغییر در جایگاه مجلس
صادق زیباکلام تحلیلگر و استاد دانشگاه درباره مزایا و معایب کلیات طرح استانی شدن انتخابات در مجلس به آفتاب یزد گفت: به نظر نمی‌رسد که مجلس با اجرای این طرح به سمت دلخواه پیش برود. به همین دلیل گام موثر برای حل مشکل مجلس، استانی شدن انتخابات نیست. او ادامه داد: مجلس بر برخی از مسائل مهم و حیاتی کشور نقش خودش را ندارد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: سوالی که مطرح می‌شود این است مجلسی که خود در قلب مردم سالاری قرار دارد چگونه باید آن را احیا و تقویت کرد. چراکه تقویت مجلس به تقویت دموکراسی، پیشرفت اقتصادی کشور و پاسخگو کردن مدیران می‌انجامد که همه موارد مذکور از استقلال مجلس نشات می‌گیرد. او ادامه داد: در این میان دلیل مهم‌تر از استانی شدن باید این مسئله باشد که نظارت استصوابی در چارچوب قانون صورت بگیرد.

>ضرورت بررسی لایحه اصلاح قانون انتخابات
این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه در حالی که شرکت در انتخابات نخستین و پایه‌ای‌ترین اصل مردم سالاری قلمداد می‌گردد، گفت:اگر به هر دلیلی اجازه داده نشود که افراد در انتخابات شرکت کنند، دیگر نمی‌توان نام آن را مردم سالاری گذاشت. زیباکلام اذعان کرد: مجلس باید در این یک سال باقیمانده از عمر خود سعی کند لایحه اصلاح قانون انتخابات را مورد بررسی قرار دهد. او ادامه داد: در بسیاری از مناطق کشور به جای اینکه رای دادن برای چهره‌ها و شخصیت‌هایی باشد که تدبیر بهتری برای کشور و منطقه با خود به مجلس ببرند متاسفانه در بسیاری از مناطق، انتخابات به رقابت‌های قومی و طایفه ای محدود شده است. او افزود: در واقع اختلافات قومی و قبیله ای یک مصیبت بزرگ در انتخابات مجلس است. از این رو، ممکن است اگر انتخابات استانی شود، کشور حداقل از این وضعیت خارج شود و دیگر افکار عمومی شاهد این مسئله نباشد. او اضافه کرد: تنها حسن اجرای طرح انتخابات استانی این است که کشور از رقابت‌های دست و پا گیر قومی و قبیله‌ای خارج خواهد شد.

>امکان تقویت نخبه گرایی در انتخابات مجلس
سید فاضل موسوی تحلیلگر و نماینده سابق مجلس درباره مزایا و معایب کلیات طرح استانی شدن انتخابات در مجلس به آفتاب یزد گفت: این طرح بنا به دلایلی در ادوار گذشته به تصویب نرسید. اما اکنون این طرح پس از سناریوی‌های فراوان به تصویب رسید. به هر روی تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات اقدام مثبتی است. زیرا نخبه گرایی را تقویت می‌کند و سبب می‌گردد افراد توانمند در معرض رای مردم قرار بگیرند. او افزود: با اجرای طرح مذکور، تراز نماینده‌های استانی تا حدودی بالا خواهد رفت. در مرحله نخست نماینده منتخب، نماینده استان خواهد بود و سپس نماینده ملی. این نماینده سابق مجلس ادامه داد: طرح استانی شدن انتخابات مجلس خود بالاجبار جریان‌های سیاسی را به سمت تحزب سوق می‌دهد و به همین دلیل باید آن را به فال نیک گرفت. موسوی در پایان گفت: تحزب گرایی خود در چینش نیروها برای ورود به مجلس اثرگذار است به همین دلیل بر این باورم که اقدام مطلوبی است که باید پیش از این صورت می‌گرفت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام