کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 21 آذر 1398   Thursday 12 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 02 دی 1397

صفحه خبر: اقتصادی

دیوان عدالت اداری پیرو شکایت یک حقوقدان رسانه‌ای تمامی ارگان‌های دولتی و عمومی را ملزم کرد مطابق قانون، آگهی‌های خود را جهت انتشار در مطبوعات به وزارت ارشاد ارسال کنند و حق انتشار انحصاری در نشریه‌ای را ندارند.
چند سالی است علیرغم الزامی بودن ارسال آگهی‌های ارگان‌های دولتی و عمومی به وزارت ارشاد برای درج در کلیه نشریات کشور، بسیاری از نهادها و دستگاه‌های اجرایی چندان توجهی به آن ننموده و اغلب در نشریات وابسته به خود اقدام به انتشار آگهی می‌کنند. انتشار آگهی‌های دانشگاه آزاد در روزنامه فرهیختگان، آگهی‌های سازمان هلال احمر در روزنامه شهروند و آگهی‌های شهرداری تهران در روزنامه همشهری که همگی روزنامه‌های وابسته به این ارگانها هستند، شاهدی بر این ماجراست. این تخطی از قانون آنقدر گسترش یافته بود که در دولت احمدی نژاد نیز از ارگان‌های دولتی خواسته شد تمامی آگهی‌های خود را در روزنامه ایران به عنوان نشریه دولت چاپ کنند.
تداوم این روند آنهم در شرایطی که مطبوعات کشور خصوصا نشریات بخش خصوصی و غیروابسته به نهادهای دولتی و عمومی با بحران شدید مالی دست و پنجه نرم می‌کنند و آینده روزنامه نگاری و تامین معیشت روزنامه نگاران به تار مویی بند است، فشار فزاینده‌ای را به اهالی مطبوعات وارد ساخته است.
خودداری برخی از نهادهای دولتی و عمومی در ارسال آگهی‌های خود به وزارت ارشاد در حالی اتفاق می‌افتد که با شکایت حامد دهقان، حقوقدان یزدی در دیوان عدالت اداری، این نهاد به قانونی بودن ارسال آگهی‌های کلیه ارگان‌های دولتی و عمومی به وزارت ارشاد رای داده است. موضوعی که شامل بانکها، بیمه‌ها و شهرداری‌ها و … نیز می‌شود.
با رای هیئت تخصصی اداری و امور عمومی دیوان عدالت اداری، ارسال آگهی‌های دولتی به وزارت ارشاد قانونی است. در متن رای هیئت تخصصی اداری و امور عمومی دیوان عدالت اداری آمده است: «نظر به اینکه به موجب بند ۵ از ماده ۲ قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اجرای قوانین مربوط به مطبوعات و نشریات و تعیین ضوابط و مقررات مربوطه و تمرکز توزیع و نشر آگهی‌های دولتی و اجرای آنها در داخل و خارج از کشور از اختیارات وزارت ارشاد اعلام شده است و طبق ماده اول قانون نشر آگهی‌ها از تاریخ تصویب لایحه قانونی مذکور، وزارتخانه‌ها و سازمان برنامه و شهرداری‌ها و سایر بنگاه‌های دولتی و موسسات و شرکت‌هایی که با سرمایه دولت اداره می‌شوند، کلیه آگهی‌های دولتی را جهت درج در جراید مستقیماً به
اداره کل انتشارات و تبلیغات ارسال دارند.
عبارت «شهرداری» مذکور در قانون یاد شده که دلالت بر این نکته دارد: کلمه دولت به معنای اعم به کار رفته و شامل نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی نیز می‌گردد و هم چنین قرائن موجود در قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ارشاد از جمله عبارت نظام جمهوری اسلامی و ماده۲ قانون مذکور جملگی دلالت بر همین موضوع دارد. لذا مکلف نمودن دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری بر انتشار آگهی‌های خود از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موافق با قانون و از اختیارات وزارت ارشاد می‌باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام