کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 05 تیر 1398   Wednesday 26 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 آذر 1397

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

وقتی به کشاورزان«باهوکلات» چابهار گفتم:«دولت قرار است از دریای عمان آب به یزد منتقل کند» ابتدا سکوت کردند و سپس از ته دل خندیدند!‌ها‌ج و واج نگاه شان کردم و پرسیدم:«یعنی اجازه نمی‌دهید؟!» یکی از آن جمع از من پرسید:«فاصله دریای عمان تا یزد چند کیلومتر لوله گذاری می‌خواهد؟» پاسخ دادم حدود 800کیلومتر! گفت:«8 سال است حریف نمی‌شویم 40 کیلومتر لوله از دولت بگیریم برای انتقال آب از«سدزیردان» برای نجات 1500 خانواده کشاورز، آن وقت چطور باور کنیم دولت می‌خواهد 800کیلومتر لوله گذاری کند برای انتقال آب به یزد؟!»
یکی دیگر گفت: روستاهایی نزدیک دریای عمان داریم در بُعدِ مسافتی حدود 5 کیلومتر، دولت اگر آب شیرین کن و آب منتقل کن است بیاید این روستاها را نجات دهد!
ماه‌ها بعد از آن سفر، جهانگیری سوار بر قایق، روی گُرده ی زخمی دریاچه ی ارومیه گفته بود:«لازم باشد برای احیای دریاچه ی ارومیه آب از خارج وارد می‌کنیم!» همان روز در روزنامه آفتاب یزد نوشتیم:«آقای معاون اول! آب از خارج وارد کردن پیشکش! 40 کیلومتر لوله بدهید کشاورزان چابهاری که از نابودی حتمی نجات پیدا کنند» و اما حالا حسن روحانی حرفی زده است که سال‌ها قبل احمدی نژاد زده بود:«انتقال آب از دریاچه خزر به سمنان!»
سمنان نخستین استانی است که دو رئیس‌جمهور از آن برخاسته، احمدی نژاد از گرمسار و روحانی از سرخه. سمنان یکی از استان‌هایی است که برای زنده ماندن قطعا به منابع پایدار آبی نیازمند است؛ چیزی شبیه به نیمی از کشور از قم و اصفهان و یزد گرفته تا کرمان و سمنان و خراسان جنوبی اما، این که دو رئیس‌جمهور در دو بازه زمانی تقریباً 8 ساله بی‌هیچ کار کارشناسی و بررسی علمی، سخن از انتقال یک شبه ی آب می‌دهند باز می‌گردد به یک اپیدمی مزمن که برگرفته از ویروس پوپولیسم زدگی است. هیچ آدم عاقلی نمی‌تواند منکر نیاز آب برای بسیاری از استان‌های کشور شود اما هیچ آدم عاقلی هم نمی‌پذیرد دریاچه‌ای که در حال از بین رفتن است! تامین کننده ی منابع آبی برای کیلومترها آن طرف تر باشد.
این که از روستاهای همجوار با دریای عمان مثال آوردیم یا چابهار را چسبیده با دریای عمان شاهد آوردیم از این جهت است که دو نکته را یادآوری کنیم؛ نخست این که دولت اگر اهتمامی به امر تامین آب دارد مناطق چسبیده به دریاها را دریابد، دو دیگر این که اگر غرض آرامش بخشی به یک استان است به گونه سخن گفته شود که ساکنان دیگر جای‌ها پس از سکوت از ته دل نخندند!
القصه، سمنان چندصدهزار نفری و اصفهان چندمیلیون نفری همان اندازه چشم به راه انتقال آب از دریاو خلیج فارس هستند که یزد و قم و کرمان. بهتر نیست این گونه بحث‌ها در جمع دانشگاهی‌ها و استخوان خردکرده‌های صنعت آب بیان شود؟ بهتر نیست آب مستمسکی برای سرپوش نهادن بر انبوهی از قول‌های از یاد رفته و نرفته نباشد؟ بهتر نیست بحث انتقال آب اساسی تر،
بنیانی تر و ریشه‌ای تر، طرح و اجرایی شود؟
اگر انتقال آب از دریای خزر به سمنان شدنی است، چرا روستاهای چسبیده به دریای عمان از این موهبت دولت تدبیر و امید بی نصیب مانده اند؟!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام